Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Stroje drużyn w zawodach piłki nożnej

01.10.2018

W poprzednim odcinku pisałem o nierozegranych zawodach piłkarskich lub przerwanych zawodach przed upływem regulaminowego czasu gry, dziś natomiast będzie o wyborze kolorów strojów drużyn piłkarskich przed meczem. Te kwestie reguluje Uchwała nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną, a także regulaminy poszczególnych rozgrywek.

Zgodnie z § 13 ust. 1 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną, Drużynie gospodarza zawodów należy umożliwić grę przed własną widownią w barwach klubowych. W tym celu gospodarz zawodów w zawiadomieniu o miejscu i terminie zawodów powinien poinformować przeciwnika o strojach, w jakich zamierza wystąpić. Drużyna gości jest zobowiązana uwzględnić otrzymaną informację, przy doborze strojów meczowych. Zespół gospodarza zawiadamia zatem drużynę gości, w jakim kolorze strojów zamierza zagrać. Najczęściej Kluby – gospodarze zawodów wybierają swój pierwszy – podstawowy komplet strojów. Kierownik drużyny gości po otrzymaniu takiego zawiadomienia o meczu i po uzyskaniu informacji w jakich kolorach zagrają gospodarze podejmuje decyzję o kolorach strojów swojego zespołu. Jeśli nie ma kolizji w kolorach zespół gości może wystąpić w swoim pierwszym kolorze.

Tak na marginesie, oglądałem ostatnio w telewizji mecz – „klasyk” polskiej Ekstraklasy i żałowałem, że Legia Warszawa nie zagrała w swoich klasycznych biało-czarnych strojach, a Lech Poznań także w klasycznych niebiesko-białych. To też wpisywałoby się w klimat. Legia natomiast wybrała stroje, które nawiązywać miały do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i były w kolorze bordowym, przez to Lech zagrał w białych strojach. Idea godna uwagi, zważywszy na ważną rocznicę, ale może warto zagrać w takich strojach bliżej rocznicy, a nie w takim meczu. Lech nie mógł wybrać przez niebieskich koszulek i w „klasyku” ligi mieliśmy taki niecodzienny zestaw strojów piłkarzy, ale to tylko takie subiektywne spojrzenie, zresztą jak najbardziej w temacie, któremu dziś poświęcam miejsce na portalu prawosportowe.pl.

Zgodnie z § 13 ust. 2 Uchwały nr IX/140, Jeżeli zawodnicy mają przystąpić do zawodów w ubiorach tego samego lub podobnego koloru, drużyna gospodarzy ma obowiązek – na polecenie sędziego – zmienić ubiór. Odpowiedzialność dyscyplinarną za kolizję strojów ponosi drużyna gości (w przypadku prawidłowego powiadomienia, o którym mowa w ust. 1). Analizując konstrukcję tego przepisu, ze względów logistycznych to gospodarz zmienia stroje, ale odpowiedzialność dyscyplinarna za to zdarzenie jest to stronie gości, wszak to drużyna gości jest zobowiązana uwzględnić otrzymaną informację, przy doborze strojów meczowych.

Zgodnie z § 13 ust. 3 Uchwały nr IX/140, Jeżeli kolor koszulki bramkarza nie kontrastuje z kolorami koszulek zawodników drużyn – zmiany koszulki musi dokonać bramkarz. Na kanwie tego przepisu, uwaga do kierowników drużyn, którzy wypełniają protokoły meczowe w systemie Extranet. Przy takiej zmianie stroju, czy to bramkarza, czy to zawodników z pola, przy wymianie kompletu koszulek, pilnujmy czy numer na „nowym” stroju bramkarza jest taki sam jak numer na pierwotnym stroju czyli numer wpisany do protokołu w systemie Extranet lub numery na koszulkach „rezerwowego kompletu” są tożsame z numerami na koszulkach z „pierwotnego” kompletu wpisanymi do protokołu w systemie Extranet. Przy niedopilnowaniu tych spraw mogą być z problemy z rozpoczęciem meczu przez sędziego, a dalej idąc, być może także z weryfikacją wyniku uzyskanego na boisku.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

 

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności