Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Legislacja

Stop bandytom stadionowym

28.09.2018

Jednym z organów pomocniczych Prezesa Rady Ministrów jest Rada Bezpieczeństwa Imprez Sportowych. Do jej zadań w szczególności należy:

  1. opracowywanie programów mających na celu poprawę bezpieczeństwa imprez sportowych oraz ocena ich realizacji;
  2. inicjowanie i opiniowanie projektów aktów prawnych dotyczących bezpieczeństwa imprez sportowych;
  3. analizowanie i ocena działań podejmowanych przez służby i instytucje w zakresie dotyczącym bezpieczeństwa imprez sportowych;
  4. inicjowanie i zlecanie badań naukowych i prac analitycznych;
  5. koordynowanie przedsięwzięć mających na celu zapobieganie aktom przemocy w związku z imprezami sportowymi;
  6. analiza naruszeń bezpieczeństwa w związku z masowymi imprezami sportowymi;
  7. współpraca ze Stałym Komitetem, o którym mowa w art. 8 Europejskiej Konwencji w sprawie przemocy i ekscesów widzów w czasie imprez sportowych, a w szczególności meczów piłki nożnej, sporządzonej w Strasburgu dnia 19 sierpnia 1985 r.;
  8. inicjowanie, monitorowanie i opiniowanie przedsięwzięć mających na celu zapobieganie zjawiskom dyskryminacji, ze szczególnym uwzględnieniem dyskryminacji rasowej w związku z imprezami sportowymi.

W chwili obecnej – specjalnie powołany do tego zespół – pracuje nad projektem zmian legislacyjnych zmierzających m.in. do wyeliminowania bandytyzmu na meczach piłkarskich rozgrywanych w niższych ligach.

Dla przypomnienia: według stanu prawnego obowiązującego dziś, za masową imprezę sportową (a co za tym idzie obowiązkiem spełnienia przez organizatora wielu wymogów – w tym na przykład zapewnienia odpowiedniej ilości służb porządkowych i informacyjnych) należy rozumieć taką, która rozgrywana jest na stadionie lub innym obiekcie sportowym, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000.

Propozycje przytoczonego zespołu przy Radzie Bezpieczeństwa Imprez Sportowych zmierzają w kierunku obniżenia progu, od którego mecz piłki nożnej będzie uznany za sportową imprezę masową. Póki co próg ten jeszcze nie jest znany.

Prowadzone prace naturalnie zaniepokoiły PZPN, który obawia się trudności w sprostaniu wymogom organizatorów meczów niższych klas rozgrywkowych. Ale czy słusznie? Moim zdaniem nie. Dla mnie ważniejsze jest bezpieczeństwo. Zdarza mi się chodzić na mecze niższych klas, bo dla mnie są tam nieraz większe emocje, niż w profesjonalnym futbolu. I będąc na takich meczach chciałbym czuć się bezpiecznie, a nie zawsze tak jest. Często nawet odnoszę wrażenie, że bandyci właśnie tam czują się bardziej bezkarni. Dlatego trzymam kciuki za działaczy w procesie ich profesjonalizacji, a jednocześnie zgadzam się z planowanymi zmianami.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności