28.10.2015
W listopadzie zeszłego roku, w artykule Doping=więzienie? poruszyłem temat zaostrzenia sankcji za stosowanie dopingu w Niemczech poprzez wprowadzenie odpowiedzialności karnej dla osób naruszających przepisy antydopingowe. Niedawno w tym samym temacie swoje stanowisko przedstawiła Światowa Agencja Antydopingowa (WADA).
W oświadczeniu z dnia 25 października 2015 r. WADA stwierdziła, że nie chce ingerować w suwerenne prawa każdego z państwa tworzących prawo. WADA zauważa przy tym, że wszystkie rządy zaakceptowały postępowanie przewidujące prawo do odwołania do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie oraz zwiększoną do czterech lat sankcję zakaz startów. Tym samym zdaniem WADA naruszenie przepisów antydopingowych nie powinno być, co do zasady penalizowane karnie.
Jednakże WADA ma zamiar zachęcać rządy do wprowadzania takich przepisów, które będą karać nie sportowców a osoby, które handlują i dystrybuują substancję zabronione, a także osoby, które właśnie te substancje zabronione przekazują bezpośrednio sportowcom. Tego rodzaju zobowiązanie do zwalczania w/w czynów rządy ratyfikowały w konwencji UNESCO przeciwko dopingowi w sporcie (UNESCO Internastional Convention against Doping in Sport).
W swoim oświadczeniu WADA przyznała ponadto, że państwa, które wprowadziły przepisy karne związane ze stosowaniem dopingu w rzeczywistości znacząco przyczyniły się do „złapania” osób wykonujących funkcję personelu pomocniczego sportowców, które posiadały lub podawały zabronione substancje. Co więcej wobec możliwości nałożenia sankcji pozbawienia wolności osoby te częściej współpracują z organami antydopingowymi danego kraju.
Jednocześnie przypomnijmy, że przepisy naszej ustawy o sporcie odzwierciedlają powyższe stanowisko WADA, gdyż jedynym czynem zagrożonym sankcją karną jest czyn tzw. „podawania substancji zabronionej”. Mianowicie zgodnie z art. 50 przywołanej ustawy:„kto małoletniemu uczestniczącemu lub przygotowującemu się do uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym podaje substancję zabronioną lub stosuje wobec niego metodę zabronioną w rozumieniu przepisów o zwalczaniu dopingu w sporcie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.” Tej samej karze podlega osoba, która bez wiedzy osoby uczestniczącej lub przygotowującej się do uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym podaje jej substancję zabronioną lub stosuje wobec niej metodę zabronioną w rozumieniu przepisów o zwalczaniu dopingu w sporcie. Natomiast przepisy polskiego Kodeksu karnego nie przewidują ponoszenia odpowiedzialności karnej przez sportowców stosujących substancje zabronione. Nie są również karane czyny, które były podjęte w celu użycia środków dopingujących, takich jak nabycie niedozwolonej substancji, przygotowanie środka dopingującego oraz usiłowanie jego spożycia, o ile nie są to zachowania penalizowane przez przepisy szczególne.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.