13.04.2023
Dzisiejszy wpis będzie niejako zwieńczeniem serii publikacji na temat statusu prawnego oraz kompetencji w jakie wyposażone są osoby pełniące określone role w piłce siatkowej jako komisja sędziowska. Na koniec chciałbym pochylić się nad procedurami sędziowskimi jakie zobowiązani są oni wypełnić zarówno przed, w trakcie jak i po meczu. Kwestia ta została szeroko, ale zarazem bardzo przejrzyście opisana, w dostępnym na stronie internetowej Polskiego Związku Piłki Siatkowej, dokumencie zatytułowanym: „Wytyczne i Instrukcje Sędziowania – Edycja 2022”. Należy podkreślić, że niniejsze wytyczne oraz instrukcje obowiązują na wszystkich zawodach międzynarodowych.
Dzieląc powyżej wymienione procedury sędziowskie na trzy części, w pierwszej kolejności warto zacząć od tego jak one wyglądają przed meczem:
Drugi etap procedur dotyczy bezpośrednio czasu trwania meczu, i są one realizowane w ten sposób, że:
Ostatni akord pracy komisji sędziowskiej dotyczy sytuacji bezpośrednio pomeczowych. Mianowicie, gdy Sędzia Pierwszy zagwiżdże po raz ostatni w danym meczu to oba zespoły albo machają do siebie nawzajem z linii końcowej lub idą wzdłuż linii bocznej w stronę sędziów, podają im ręce, następnie idą wzdłuż siatki podając ręce przeciwnikom i wracają do swoich ławek. Następnie obaj sędziowie spotkania siatkarskiego idą wzdłuż siatki do stolika Sekretarza w celu sprawdzenia protokołu zawodów, podpisania go i podziękowania pozostałym członkom komisji sędziowskiej za ich pracę.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.