08.12.2022
Dzisiejszy wpis o trochę enigmatycznym tytule będzie pierwszym, w którym swoją uwagę skupię na wybranych przez siebie aspektach odnoszących się do statusu prawnego oraz pracy sędziego piłki siatkowej. Z uwagi na moje zarówno bierne (jako kibic) jak i czynne (jako gracz-amator oraz trener) długoletnie zainteresowanie siatkówką chciałbym zwrócić uwagę na te najmniej znane, a często nieoczywiste kwestie funkcjonowania osób wchodzących w skład szeroko pojętego zespołu sędziowskiego, do którego zaliczam komisję sędziowską – uregulowaną w treści dokumentu: Oficjalne Przepisy Gry w Piłkę Siatkową 2021-2024 oraz inne podmioty, których status prawny unormowany został na mocy odrębnych regulacji.
Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią – dzisiejszy wpis poświęcony zostanie statusowi prawnemu oraz prawom i obowiązkom sędziów siatkarskich, których praca jest najbardziej uwidoczniona w trakcie meczów piłki siatkowej (na każdym ligowym poziomie rozgrywkowym), a mianowicie Sędziemu Pierwszemu oraz Sędziemu Drugiemu. Jak już zostało to na wstępie zasygnalizowane, niniejsze kwestie aktualnie są uregulowane w Rozdziale 8 Oficjalnych Przepisów Gry w Piłkę Siatkową 2021-2024 (dalej jako: Oficjalne Przepisy Gry).
Zaczynając omawianie roli jaką w meczu piłki siatkowej odgrywa Sędzia Pierwszy, należy przyznać, że każdy kibic oglądający, chociaż raz w życiu, rywalizację siatkarską orientuje się, iż jest to postać, która zajmuje swoje miejsce na stanowisku usytuowanym na jednym końcu siatki, po przeciwnej stronie do Sędziego Drugiego oraz Sędziego Sekretarza. Co warte podkreślenia przytoczone stanowisko przyjmuje formę podwyższonej konstrukcji, która zgodnie z pkt. 23.1 Oficjalnych Przepisów Gry musi umożliwić Sędziemu Pierwszemu, aby w pozycji stojącej jego wzrok znajdował się około 50 cm ponad górną krawędzią siatki. Przechodząc do uprawnień i obowiązków jakie w trakcie meczu spoczywają na osobie Sędziego Pierwszego to ma on prawo w głównej mierze do:
Do wymienionych w pkt. 23.3 Oficjalnych Przepisów Gry obowiązków Sędziego Pierwszego należy przede wszystkim:
Ponadto udziela sankcji za niewłaściwe zachowanie i opóźnianie gry.
Równie ważnym i równie nieodłącznym elementem widowiska siatkarskiego, co osoba Sędziego Pierwszego jest stojący poza boiskiem w pobliżu słupka – po przeciwnej stronie Sędziego Pierwszego – Sędzia Drugi. Jako ciekawostkę (gdyż osobiście nigdy nie spotkałem się z taką sytuacją) można wskazać, że zgodnie z pkt. 24.2.1 Oficjalnych Przepisów Gry, Sędzia Drugi może zastąpić Sędziego Pierwszego, jeżeli ten stanie się niezdolny do wykonywania swoich obowiązków.
Do jego najważniejszych uprawnień zaliczyć można:
Z drugiej strony do obowiązków Sędziego Drugiego należy w głównej mierze:
Kolejny wpis poświęcony zostanie mniej widocznym dla oka kibica członkom komisji sędziowskiej jacy również biorą udział w meczach piłki siatkowej, a także podmiotom, których uczestnictwo w meczu regulują inne korelujące z Oficjalnymi Przepisami Gry akty prawne.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.