05.11.2015
Tytuł bynajmniej nie dotyczy jednej z gier w karty, a odnosi się do zjawiska, które nie jest obce meczom piłkarskim w niższych klasach w Polsce. Otóż, zdarza się czasem tak, że w miejsce zawodnika wpisanego protokołu, pojawia się na boisku, oczywiście pod nazwiskiem z protokołu… inna osoba.
Jeśli to zostanie wykryte, to wówczas mamy do czynienia z grą nieuprawnionego zawodnika. Kwalifikację tego przewinienia dyscyplinarnego znajdujemy w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN. Zgodnie z przepisem art. 103 Regulaminu, za wystawienie do gry zawodnika nieuprawnionego, zawieszonego w prawach lub odbywającego karę dyskwalifikacji albo zawodnika pod obcym nazwiskiem, wymierza się następujące kary:
…
1) klubom:
a) kara pieniężna,
b) kwalifikacja zawodów jako walkower,
c) zawieszenie lub pozbawienie licencji,
2) zawodnikom:
a) nagana,
b) kara pieniężna,
c) dyskwalifikacja czasowa w wymiarze od 1 do 6 miesięcy,
3) innym osobom odpowiedzialnym:
a) nagana,
b) kara pieniężna,
c) dyskwalifikacja od 1 miesiąca do 1 roku.
…
Procedury samych sprawdzeń znajdują się w regulaminach poszczególnych rozgrywek, tworzonych przez organy prowadzące rozgrywki czy to szczebla centralnego (Ekstraklasa S.A., PZPN dla I i II ligi), czy to na niższym szczeblu (wojewódzkie związki piłki nożnej). Trudno w tak krótkim artykule przytoczyć czy porównać regulacje z kilku związków, zatem, jako, że żyję we Wrocławiu, to zacytuję kilka postanowień Regulaminu Rozgrywek Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej na sezon 2015/2016.
Standardowo wygląda to tak, że kierownicy drużyn przed rozpoczęciem każdych zawodów są zobowiązani do dostarczenia sędziemu na 30 minut przed rozpoczęciem zawodów:
1) wypełnionego czytelnie, drukowanymi literami, sprawozdania z wpisanymi imionami i nazwiskami zawodników;
2) aktualnej licencji trenera – oryginał;
3) załącznika do sprawozdania z wykazem uprawnionych osób do przebywania na ławce rezerwowych.
Jeżeli będzie brakować karty potwierdzenia do klubu, za dowód stwierdzający tożsamość zawodnika, zgodnie z przepisami cytowanego Regulaminu Rozgrywek uważa się dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub legitymację szkolną. Dodatkowo zgodnie z przepisem § 16 ust. 3, zawodnik uczestniczący w spotkaniach mistrzowskich musi przedstawić na żądanie sędziego ważny dokument tożsamości lub inny ważny dokument, o którym wspomniałem powyżej. Brak takiego dokumentu lub brak aktualnego badania lekarskiego przed rozpoczęciem meczu powoduje, że zawodnik nie może być wpisany do składu drużyny, a kierownik lub trener drużyny własnym podpisem potwierdza posiadanie wyżej wymienionych dokumentów.
W przypadku braku dokumentu, sędzia zawodów jest w świetle Regulaminu zobowiązany do opisania spornej sytuacji w sprawozdaniu z zawodów wraz ze swoim stanowiskiem, a decyzję co do ewentualnej weryfikacji spotkania wiążące się również z brakiem jednoznacznej możliwości stwierdzenia tożsamości podejmuje Komisja ds. Rozgrywek Dolnośląskiego ZPN lub macierzystego OZPN.
Kwestie osób uprawnionych do żądania sprawdzenia tożsamości zawodników, a także to kiedy można sprawdzić tożsamość i do kiedy można zgłosić protest znajdują się w Regulaminie i zainteresowanych zachęcam do szczegółowej lektury. Bardzo duże znaczenie ma przepis § 16 ust. 8: „W przypadku, gdy zawodnik nie stawi się na sprawdzanie tożsamości (po uprzednim zgłoszeniu tego faktu kapitanowi jego drużyny) lub nie będzie posiadał karty zawodniczej bądź dokumentu tożsamości, zostaje uznany za nieuprawnionego do gry w tym meczu. Zawodnik, jego trener lub kierownik, kapitan zespołu i drużyna ponoszą konsekwencje dyscyplinarne takie same jak za wystawienie do gry zawodnika pod obcym nazwiskiem”.
No właśnie i tu dochodzimy do sedna sprawy. Zawodnik zostaje uznany za nieuprawnionego, Komisja rozgrywek podejmuje decyzję o weryfikacji, a klub, który nie może pogodzić się z tą decyzją, przytaczając nierzadko irracjonalne argumenty odwołuje się do organu II instancji. Można wówczas dowiedzieć się na przykład, że dokument tożsamości był w samochodzie, którym zawodnik został przywieziony przez żonę, a ta na czas meczu pojechała z dziećmi na mszę albo, że dowód został w domu, bo piłkarz w poniedziałek po meczu miał iść do banku podpisać umowę kredytową i bał się, że w tym całym zamieszaniu związanym z meczem zgubi go.
„Papier przyjmie wiele”, ale… wystarczy mieć dowód!
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.