17.05.2016
Sporo miejsca poświęciłem ostatnio rozgrywkom piłkarskim w Polsce i ich organizacji. Pisałem o niuansach regulaminu rozgrywek Ekstraklasy i ustalaniu miejsca na koniec sezonu w artykule p.t. „Rozstrzygnięć nadszedł czas” oraz detalach regulaminowych rozgrywek o Puchar Polski.
Kilka dni przed tegorocznym finałem Pucharu Polski – 27 kwietnia br. - Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej przyjął Uchwałę nr IV/72 w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Puchar Polski na sezon 2016/2017. Warto zwrócić uwagę na postanowienia artykułu 2.5. tej Uchwały: „Do każdego klubu może być potwierdzona i uprawniona do gry dowolna liczba zawodników - cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej, przy czym w każdym meczu na szczeblu centralnym może występować równocześnie na boisku 2 zawodników danego klubu - cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej, z uwzględnieniem postanowień Uchwały nr XI/300 z dnia 22 listopada 2013 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie określenia liczby zawodników cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej występujących w meczach Ekstraklasy i niższych klas rozgrywkowych”.
W podjętej tego samego dnia Uchwała nr IV/73 w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek Piłkarskich o Mistrzostwo I ligi na sezon 2016/2017 ustalono również limit zawodników cudzoziemców spoza Unii i teraz na boisku w jednej drużynie I ligi będzie mógł zagrać na mocy art. 6 - cytowanej w tym akapicie Uchwały – ledwie jeden taki zawodnik, choć uprawnionych może być ich dowolna liczba. W tej samej Uchwale, a dokładnie w art. 5 została uregulowana, a właściwie utrzymana zasada gry w podstawowym składzie co najmniej jednego młodzieżowca.
Na mocy tego przepisu: „W sezonie 2016/2017 w meczach o Mistrzostwo I ligi kluby są zobowiązane do wystawiania w czasie trwania całego meczu co najmniej jednego zawodnika młodzieżowca. Przyjmuje się, iż zawodnikiem o statusie młodzieżowca jest zawodnik posiadający obywatelstwo polskie lub szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego ukończył 21 rok życia oraz zawodnik młodszy. Zawodnik szkolony w klubie zrzeszonym w PZPN oznacza zawodnika, który – bez względu na swoją narodowość lub wiek – był lub może być zarejestrowany w klubie lub klubach zrzeszonych w PZPN, z przerwami lub nie, przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 miesięcy pomiędzy 15 rokiem życia (lub rozpoczęciem sezonu podczas którego zawodnik kończy 15 rok życia) i 21 rokiem życia (lub końcem sezonu podczas którego zawodnik kończy 21 rok życia).W protokole zawodów nazwiska zawodników młodzieżowych winny być zaznaczone literką „M”. W przypadku kontuzji zawodnika młodzieżowego i braku możliwości zastąpienia go innym młodzieżowcem, drużyna kontynuuje grę w zmniejszonym składzie. W przypadku wykluczenia (czerwonej kartki) dla młodzieżowca zespół występuje w zmniejszonym składzie bez konieczności uzupełniania do wymaganego limitu młodzieżowców (nie ma obowiązku zastępowania zawodnika seniora innym młodzieżowcem). Każda wymiana zawodnika na nie-młodzieżowca i gra w pełnym 11-osobowym składzie bez wymaganej liczby młodzieżowców, potraktowana zostanie jako wstawienie do gry nieuprawnionego zawodnika. Zawody te zostaną zweryfikowane jako walkower na niekorzyść tej drużyny”.
Skoro mowa o tym przepisie, może warto zastanowić się nad tym, by w rozgrywkach Ekstraklasy obowiązywał taki przepis. Na razie nie obowiązuje i wszystko wskazuje na to, że w sezonie 2016/2017 też nie będzie obowiązywać. Oczywiście przeciwnicy takiego przepisu powiedzą, że jego wprowadzenie spowoduje konieczność poszukiwania takiego zawodnika i wygórowane wymagania kontraktowe lub obniżenie poziomu sportowego. Ja też uważam, że jak ktoś reprezentuje wysoki poziom, to niezależnie od wieku zagra w jedenastce nawet bez konieczności wprowadzania takiego przepisu. Warto zastanowić się też czy taki przepis powinien obowiązywać w rozgrywkach poniżej IV ligi organizowanych przez wojewódzkie i okręgowe związki piłki nożnej? Z tego co wiem, w poszczególnych wojewódzkich związkach zwolenników i przeciwników przepisu jest mniej więcej tyle samo. Snułem już tego typu rozważania w listopadzie w artykule p.t. „Młodzieżowiec. Tak czy nie?”.
Też uważam, że nic na siłę. Szkolić trzeba, ale jak młody piłkarz będzie w odpowiedniej formie to sobie wywalczy miejsce w składzie, a gdy w klubie nie ma wystarczającej liczby młodzieżowców zaczyna się szukanie i kluby na amatorskim poziomie muszą płacić takim zawodnikom, by grali albo wystawiać na siłę nieprzygotowanych i słabszych sportowo piłkarzy, tylko dlatego, że jest taki wymóg.
Rok 2016, to czas wyborów do władz wojewódzkich i okręgowych związków piłki nożnej. To także czas wyborów w PZPN. Zaplanowano je. Jak to w każdej kampanii, są obietnice i projekty zmian przepisów. Jeżdżąc po tzw. „terenie”, kandydaci wysłuchują wielu pomysłów. Oby tylko towarzyszył im zdrowy rozsądek.
Właśnie omawiana przeze mnie kwestia obowiązku wystawiania młodzieżowca czy nawet dwóch w IV lidze, klasie okręgowej lub klasie „A” i ewentualne jej „odpuszczenie” jest przejawem zdrowego rozsądku, bo choć może się wydawać działaniem przeciw logice, to właśnie może być logiczna, właśnie w myśl wspomnianej już zasady „nic na siłę”. Może nie warto przymusem, bo przyniesie to odwrotny skutek od zamierzonego. A co Państwo sądzą na ten temat?
Kolejną wartą polecenia zmianą przy okazji dyskusji nad regulaminami rozgrywkowymi niższych klas jest kwestia ryczałtów sędziowskich. Tam gdzie wprowadzono regulacje podobne do tych z wyższych szczebli rozgrywek, kluby są zadowolone. O czym mowa?
Może warto wzorem wyższych wprowadzać przedpłaty na ryczałty sędziów na daną rundę rozgrywek. Może wydawać się, że kilka tysięcy to drogo, ale zamiast płacić co mecz po paręset złotych i wypełniać PIT-y dla sędziów, może warto spróbować płacić określoną kwotę wojewódzkiemu czy okręgowemu związkowi, a ten zapłaci sędziom i weźmie na siebie kwestie księgowe.
Może warto podczas spotkań przedwyborczych zachęcić z poziomu „terenu” kandydatów do wprowadzania takich rozwiązań. Może warto zastanowić się nad jeszcze jednym. Nad czymś co już obowiązuje w Klasie Okręgowej, prowadzonej przez Dolnośląski Związek Piłki Nożnej, czyli nad systemem oceniania sędziów przez kluby. Oba kluby, uczestniczące w meczu wystawiają arbitrom oceny za mecz. Oceny są publikowane, wszyscy się starają, a po pierwszych tygodniach obowiązywania tego systemu widać, że się sprawdza.
To pokazuje, że może czasem nie warto tkwić w poprzednich rozwiązaniach i w miarę możliwości wprowadzać ułatwienia z wyższych klas. To równanie do wyższych klas w każdym aspekcie jest niemożliwe, choćby ze względu na ograniczenia finansowe, sportowe, czy infrastrukturalne. Żeby nie było, sztuczne oświetlenie i podgrzewana płyta w Ekstraklasie lub I lidze – koniecznie, w klasach niższych – za duży wydatek i wprowadzanie takich wymogów mogłoby z braku pieniędzy doprowadzić nawet do likwidacji klubu, który jest ważny dla lokalnej społeczności. A skoro mowa o społecznościach, apel do małych klubów, szkolcie młodzież, utrzymujcie zespoły młodzieżowe, podróżujcie na turnieje najmłodszych kategorii wiekowych, bo dziś mamy Roberta Lewandowskiego, Kamila Glika, Grzegorza Krychowiaka czy Arkadiusza Milika, a za 10-15 lat możemy nie doczekać się ich następców.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.