01.04.2016
W dzisiejszym wpisie chciałbym przedstawić pokrótce zasady postępowania w przypadku powstania sporów finansowych w siatkówce, które swoim zasięgiem wykraczają poza granice naszego kraju. W tym celu konieczne będzie przyjrzenie się właściwym przepisom wydanym przez Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB, od fr. Fédération Internationale de Volleyball).
Aby możliwe było zastosowanie przepisów FIVB dotyczących rozwiązywania sporów finansowych muszą zostać spełnione konkretne przesłanki. Po pierwsze, co oczywiste, sprawa musi mieć charakter finansowy. Z reguły są to należności wynikające z łączących strony kontraktów – np. zawodnika z klubem. Po drugie, wymagane jest istnienie czynnika międzynarodowego. Bez spełnienia tego wymogu sprawa będzie bowiem we właściwości odpowiednich federacji narodowych, takich jak PZPS.
Skarga powinna zostać złożona z wykorzystaniem oficjalnego formularza („the Complaint Template”), w który konieczne jest wskazanie:
- danych stron oraz ich pełnomocników;
- przedstawienie okoliczności faktycznych sprawy;
- przedstawienie podstaw prawnych swoich roszczeń;
- wniosków i żądań;
- numer rachunku bankowego skarżącego;
- kopię umowy oraz wszelkich innych pisemnych dowodów;
Odpowiednie wypełnienie skargi jest bardzo istotne, ponieważ to na stronie skarżącej ciąży obowiązek wykazania zasadności podnoszonych przez siebie twierdzeń.
Co bardzo ważne, w międzynarodowych sporach finansowych w siatkówce możemy mieć do czynienia z kilkoma różnymi właściwości organów. Mianowicie, jeżeli obie strony są z Europy, właściwym podmiotem będzie CEV. Natomiast jeżeli strony sporu są z Ameryki Północnej, Południowej lub Karaibów, sprawa powinna zostać skierowana do federacji NORCECA. We wszelkich pozostałych przypadkach właściwe będzie FIVB.
Po złożeniu skargi (zalecane jest aby było do dokonane drogą elektroniczną) właściwy organ rozpocznie procedurę. Pierwszym etapem jest oczywiście sprawdzenie wymogów formalnych i wezwanie skarżącego do uiszczenia opłaty. Następnie sprawa jest komunikowana drugiej stronie wraz z wyznaczeniem terminu do ustosunkowania się („Respondent Reply”). W razie potrzeby organ może wyznaczać stron dodatkowe terminy na przestawienia wzajemnych uwag. Po przedstawieniu wszelkich okoliczności zamykany jest ten etap sporu i organ orzekający przystępuję do zapoznania się ze zgromadzonym materiałem. W tym czasie strony nie mogą już składać dodatkowych wyjaśnień, chyba że zażąda tego organ orzekający. Co bardzo ważne wyrok wydawany jest w oparciu o ogólne zasady prawa i ocenę prawdopobieństwa, w oderwaniu od krajowych porządków prawnych.
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.