27.06.2017
Dwa dni temu w Rzeszowie zainaugurowano Europejskie Uniwersyteckie Mistrzostwa w piłce siatkowej kobiet i mężczyzn Rzeszów 2017. Do 2 lipca w rozgrywkach tych zmagać się będzie 21 drużyn kobiet i mężczyzn z: Niemiec, Finlandii, Francji, Włoch, Portugalii, Serbii, Szwajcarii, Rosji, Turcji, Belgii, Izraela, Holandii, Norwegii, Rumunii oraz Polski. Setki studentów, dziesiątki wolontariuszy, rywalizacja sportowa w jednej z najchętniej oglądanych dyscyplin sportowych – jednym słowem więc – na pewno będzie ciekawie. W tym miejscu jednak pojawia się pytanie o kondycję i przyszłość sportu akademickiego w Polsce, a dzisiejszym wpisem (w celu uczynienia podstaw do kolejnych rozważań) chciałabym zainicjować dyskusję na ten temat i poznać opinie naszych Czytelników.
W znacznej mierze analiza sytuacji sportowca studenta przedstawiana jest w kontekście tzw. kariery dwutorowej sportowca i koncentruje się na znalezienia kompromisu pomiędzy edukacją a sportem profesjonalnym i stworzeniem rozwiązań prawno-organizacyjnych, które w możliwie najpełniejszy sposób stanowiłyby złoty środek pomiędzy tymi obszarami. W wielu państwach został stworzony specjalny status sportowca - studenta, dzięki któremu studenci uzyskują możliwość otrzymywania dedykowanego tylko dla nich stypendium sportowego, korzystania z elastycznego harmonogramu zajęć i terminów egzaminów. W Belgii określone grupy sportowców posiadają status tzw. obiecującego sportowca, dzięki czemu mogą np. w szkole podstawowej być nieobecnym 6 godzin (przeznaczone na treningi) w tygodniu oraz 10 w ciągu roku (przeznaczone na udział w zawodach). Inne państwa przydzielają w sektorze publicznym specjalne etaty dla sportowców czy też otwierają przysłowiową furtkę na etaty w policji, wojsku, służbie celnej bądź oferują specjalny pakiet staży i elastycznych form zatrudnienia, które są kompatybilne ze sportowymi zajęciami. Innym ciekawym rozwiązaniem jest występowanie preferencyjnych stawek podatkowych dla przedsiębiorców zatrudniających sportowców, bądź byłych sportowców profesjonalnych.
Kolejną kwestią, o której często słyszę jest faworyzowanie niektórych dyscyplin sportowych przez uczelnie i przeznaczanie na nie większych środków finansowych niż na inne.
Następna sprawa to promocja sportu. Z pewnością zbyt idealistycznym oczekiwaniem jest, że analogicznie jak w USA (oczywiście mówimy o dwóch różnych modelach sportu akademickiego) w rozgrywkach odbywających się pod szyldem NCAA – organizacji zrzeszającej i regulującej sport akademicki w USA – pojawi się kilkadziesiąt tysięcy osób, a najlepszym z najlepszych absolwentom szkół średnich będzie się oferowało stypendia i studia za darmo, czy też znaczne wsparcie finansowe , ale … (?).
To, że sport akademicki zmienia się, nie ulega wątpliwości. Nie tak dawno byliśmy świadkami pierwszego ogólnopolskiego e-sportowego turnieju akademickiego, który wpisuje się w cele wyznaczone przez Uniwersytecką Ligę E-sportu. Czy istnieje jednak potrzeba stworzenia nowego modelu sportu akademickiego w Polsce?
Organizacje sportowe
29.08.2024
Organizacje sportowe
28.06.2024
Organizacje sportowe
26.04.2024
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.