17.09.2015
Jest mi niezmiernie miło poinformować, iż w ostatni wtorek w Pałacu Lubomirskich w Warszawie odbyło się „robocze” spotkanie z udziałem przedstawicieli 7 polskich związków sportowych, w tym 6 stowarzyszonych w międzynarodowych federacjach sportowych przynależnych do Sport Accordu. Celem spotkania było omówienie sytuacji prawnej tychże związków, a szerzej – związków sportów nieolimpijskich – wobec nowelizacji ustawy o sporcie.
Jak wiemy, nowelizacja ustawy daje Ministrowi możliwość wszczynania postępowań, których końcowym efektem będzie pozbawienie wielu dyscyplin chlubiących się wieloletnią tradycją statusu polskiego związku sportowego. O przesłankach ( a właściwie braku ich spełniania ) wielokrotnie już pisaliśmy na naszych blogach.
Stąd też nie dziwią mnie informacje, że w niedalekiej przyszłości będą czynione starania o ponowną nowelizację ustawy, słychać też o chęci zaskarżenia niektórych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego. Mnie osobiście zainteresowała sytuacja prawna tych związków, które za pośrednictwem swoich międzynarodowych federacji sportowych przynależą do Sport Accordu. Dlaczego? Dlatego, bo interpretacja prawna naszej kancelarii jest taka, że owa przynależność spełnia warunki ustawy, a tym samym przynajmniej 7 związków sportowych powinno zachować swój status pzs. Stąd też nasza inicjatywa i odbyte spotkanie.
Oczywiście ten blog to nie miejsce na podawanie szczegółowej analizy i argumentacji prawnej. Wydaje się jednak słuszne, by w chwili obecnej wystąpić do MSiT z wnioskami o wydanie stosownych zaświadczeń o spełnianiu ustawowych wymogów. Ich wydanie niewątpliwie da wspomnianym związkom poczucie komfortu na przyszłość. Odpowiedź negatywna pozwoli z kolei na podjęcie dalszych kroków prawnych, od zażalenia po skargę do WSA. By jednak rozwiać wszelkie wątpliwości – w naszej ocenie Sport Accord w zupełności powinien wystarczyć.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.