Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty indywidualne

Spór w polskim boksie - konflikt na linii PUB-PWBZ

01.09.2022

Polski boks od dawna znajduje się w kryzysie, który ma przede wszystkim twarz kryzysu sportowego. Braki w systemie szkolenia młodych pięściarzy, brak sukcesów w boksie amatorskim i juniorskim - przekładają się również na pustkę, która obecnie panuje u nas w środowisku pięściarstwa zawodowego. Jednak na drugim planie ów kryzys ma również aspekt nieco pozasportowy, bowiem od paru lat mamy do czynienia ze swego rodzaju “walką o władzę” między Polskim Wydziałem Boksu Zawodowego (PWBZ), a Polską Unią Boksu (PUB).

Zaczynając od genezy - przez okres sześciu lat, do połowy 2019 r., gale polskiego boksu zawodowego były sankcjonowane przez Polski Wydział Boksu Zawodowego, który funkcjonuje w formie jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej de facto przez Krzysztofa Kraśnickiego, byłego wiceprezesa ds. boksu zawodowego w strukturach Polskiego Związku Bokserskiego (PZB). Można się zastanawiać, czemu w takim wypadku współzawodnictwo na poziomie zawodowym nie jest nadzorowane przez  związek sportowy w rozumieniu art. 7 ustawy o sporcie, którym jest właśnie w tym przypadku PZB. Ten specyficzny stan rzeczy wynika z uregulowań Międzynarodowej Federacji Boksu (AIBA), która w 2013 r. zobowiązała krajowe federacje do wydalenia ze swoich struktur - wydziałów lub komisji, które zajmowały się boksem zawodowym. Od tamtej pory, rolę organu sankcjonującego gale boksu zawodowego przejęła prywatna firma w postaci wspomnianego wcześniej PWBZ.

Tytułowy konflikt miał swój początek w osobie Adama Balskiego - utalentowanego pięściarza wagi junior ciężkiej, który był związany kontraktem promotorskim z grupą Tymex Boxing Promotions, kierowanej aż do dziś przez Mariusza Grabowskiego.

Balski po wygranej pod koniec 2018 r., w nienadzwyczajnym stylu z ukraińskim rywalem - Serhijem Radczenką, zaprzestał chęci dalszego wychodzenia na ring pod skrzydłami Tymexu, przechodząc tym samym nieoczekiwanie do konkurencyjnej grupy promotorskiej, jednej z najstarszych na polskim rynku bokserskim - Knockout Promotions, której właścicielem jest Andrzej Wasilewski. Pięściarz rozpoczął treningi pod skrzydłami swojej nowej grupy, przygotowując się do debiutu na nadchodzącej gali Knockoutu.

Wyjście na jaw informacji o zmianie barw przez Balskiego wywołało niemałą wrzawę w środowisku. Mariusz Grabowski podkreślał, iż kontrakt zawodnika z grupą Tymex jest nadal wiążący, co nie pozwala mu na treningi i udział w walce organizowanej przez konkurencję. Jako, że obie wspomniane grupy promotorskie organizowały swoje wydarzenia pod egidą Polskiego Wydziału Boksu Zawodowego, jej wcześniej wspomniany szef - Krzysztof Kraśnicki, zawiesił Adama Balskiego, uzasadniając to tym samym czynnikiem, o którym wspominał jego promotor. Zawieszenie w praktyce uniemożliwiało występ pięściarza na jakiejkolwiek gali organizowanej przez Knockout. W swego rodzaju odwecie - Andrzej Wasilewski przy okazji organizowania swojej kolejnej gali spod szyldu Knockout Boxing Night w październiku 2019 r., do jej sankcjonowania zaprosił oficjeli z Austrii, nie korzystając tym samym z usług PWBZ.

Sam spór między Mariuszem Grabowskim, a Andrzejem Wasilewskim został ostatecznie zażegnany w lipcu 2020 r., gdy doszło do porozumienia pomiędzy oboma panami. Na jego mocy, Adam Balski stał się odtąd zawodnikiem prowadzonym wspólnie przez obydwie grupy promotorskie. Lecz nie był koniec konfliktu w skali makro, gdyż niewiele później, na scenie polskiego boksu zawodowego pojawiła się konkurencyjna formacja dla PWBZ w postaci Polskiej Unii Boksu (PBU - Polish Boxing Union). Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w sierpniu 2020 r., a jej prezesem został prawnik - Jarosław Kołkowski, który już kiedyś był związany z polskim boksem (w roli menadżera grupy Hussars Poland). W tym miejscu chciałbym przejść do fragmentu statutu stowarzyszenia, a dokładniej do §7, który wspomina o środkach poprzez które realizuje się cele opisane wcześniej w tym dokumencie.

Do tych środków zalicza się:

 1. wypracowanie systemu licencyjnego dla zawodników, w ramach którego otrzymanie licencji zawodniczej i tym samym dopuszczenie do udziału w zawodach sportowych będzie oparte na dokładnej analizie stanu zdrowia zawodnika,
 2. zapewnienie profesjonalnej i obiektywnej weryfikacji stanu zdrowia bokserów,
 3. rygorystyczne przestrzeganie zasad organizacji walk w poszczególnych kategoriach wagowych oraz osiągania przez zawodników przepisanych limitów wagi ciała,
 4. upowszechnienie obowiązku badań antydopingowych,
 5. opracowanie jednolitego regulaminu organizacji zawodów, określającego m.in. minimalne wymogi techniczne gali oraz zasady składania protestów dotyczących błędów formalnych, mających wpływ na rezultat walki, przy uwzględnieniu specyfiki dyscypliny i dbałości o pewność wyniku sportowego,
 6. organizację szkoleń dla sędziów ringowych (referees), sędziów punktowych (judges), sędziów czasowych (timekeepers i knockdown keepers), kierowników zawodów (supervisors) i delegatów medycznych (ringside phisicians),
 7. opracowanie zasad etyki menadżera i promotora bokserskiego,
 8. ustalenie zasad odpowiedzialności dyscyplinarnej członków PBU, zawodników, menadżerów, promotorów, sędziów ringowych, sędziów punktowych, sędziów czasowych, kierowników zawodów i lekarzy zawodów,
 9. stworzenie mechanizmów rozstrzygania sporów pomiędzy zawodnikami, menadżerami i promotorami. ”

Największą uwagę chciałbym zwrócić na dwa pierwsze ustępy, biorąc pod uwagę szerszy kontekst sprawy - wobec K. Kraśnickiego i PWBZ systematycznie wyciągano zarzuty dot. kontroli medycznej zawodników. Na galach sankcjonowanych przez ten podmiot, zdarzały się sytuacje podczas których pojawiali się pięściarze o - delikatnie mowiąc - wątpliwych umiejętnościach bokserskich lub byli to zawodnicy w dość zaawansowanym wieku, jak na tą dyscyplinę sportu (np. Oliver McCall). Deklaracje PBU związane z kontrolą zawodników, miały i mają zapewne stać w opozycji do - zdaniem niektórych - zaniedbań PWBZ w tym zakresie.

Innym “orężem” w rękach PBU stał się Boxrec -  popularny portal statystyczny, który stanowi bazę zawodników i stoczonych przez nich walk na całym świecie. Witryna prowadzi ponadto swoje rankingi w każdej kategorii wagowej, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Mimo, że Boxrec to portal nieoficjalny, z biegiem lat stał się rzetelną skarbnicą wiedzy i informacji dla całego świata pięściarskiego. Korzystają z niego promotorzy, menedżerowie, kibice oraz sami zawodnicy. Polskim edytorem tej witryny jest Leszek Jankowiak, polski sędzia ringowy, który w konflikcie PWBZ-PBU, stanął po stronie tej drugiej organizacji. Sprawa do tej pory ma nie w pełni jasny wymiar, lecz od tamtej pory do Boxreca przestano wpisywać walki i gale, które nie były sankcjonowane przez Polską Unię Boksu. Ten fakt stanowił duży problem dla promotorów związanych do tej pory z PWBZ, tj. dla Mariusza Grabowskiego, czy również Mateusza Borka - znanego komentatora sportowego, prowadzącego również grupę promotorską o nazwie MB Promotions. Boxrec oprócz wymienionych przeze mnie wcześniej cech, jest przede wszystkim portalem prestiżowym i miarodajnym dla całego środowiska. Nieobecność w nim danego zawodnika jest dla jego promotora ogromnym problemem wizerunkowym i negocjacyjnym podczas próby zestawienia pięściarza z danym zawodnikiem.

Po pewnym okresie przepychanek, ostatecznie zarówno Mariusz Grabowski, jak i Mateusz Borek rozpoczęli współpracę z PBU, przez co ich gale zaczęły pojawiać się na portalu statystycznym Boxrec.

Polski Wydział Boksu Zawodowego istnieje nadal, choć jego znaczenie sukcesywnie maleje. Do pewnej pory, pozycja organizacji była o tyle mocna, iż mogła szczycić się członkostwem w Europejskiej Unii Boksu (EBU). Lecz wraz z nadejściem czerwca 2022 r., rolę jedynego polskiego członka EBU przejęła Polska Unia Boksu, tylko wzmacniając tym samym swoją pozycję w polskim boksie zawodowym.

 

 

Źródła:

Statut Polskiej Unii Boksu

https://weszlo.com/2019/10/26/poza-kontrola-polski-boks-zawodowy-gotowy-tragedie/

https://sport.se.pl/sporty-walki/boks/mariusz-grabowski-o-porozumieniu-ws-balskiego-dogadalismy-sie-dla-dobra-polskiego-boksu-tylko-u-nas-aa-iSBQ-iCP8-hEf9.html

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.