22.08.2014
Jak co miesiąc, tak i w sierpniu Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej podjął kilka uchwał zmieniających obowiązujące przepisy PZPN. Kolejną zmianę wprowadzono do Uchwały III/39 dot. statusu zawodników występujących w klubach piłkarskich oraz zasad zmian przynależności klubowej.
Po „rewolucyjnej” zmianie, mającej na celu ochronę interesów klubów, wprowadzonej Uchwałą VII/133 z 22 lipca 2014 r. dotyczącej zmian w instytucji ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika do Uchwały III/39 wprowadzono tym razem zapis umożliwiający rejestrację zawodnika pozyskanego przez klub nie tylko na podstawie prawomocnej decyzji właściwego organu związkowego stanowi podstawę dokonania potwierdzenia i uprawnienia zawodnika do klubu pozyskującego przez właściwy Związek, niezależnie od odmowy wydania wymaganych dokumentów przez klub odstępujący lub właściwy dla niego Związek, o ile pozyskujący klub dokona należnych opłat związanych z procesem wyrejestrowania i zarejestrowania zawodnika, ale również na podstawie decyzji, która nie uprawomocniła się poprzez upływ odpowiedniego czasu, ale nadano jej rygor natychmiastowej wykonalności.
Przepis ten stosuje się oczywiście odpowiednio do zawodnika, który nie jest związany umową, w tym kontraktem o uprawianie piłki nożnej, oraz zawodnika amatora, który nie złożył deklaracji na nowy sezon. Warto przypomnieć , że zgodnie z przepisem § 2 Uchwały pkt 3 i 4 klubem odstępującym jest klub, z którego zawodnik przeszedł lub zamierza zmienić przynależność klubową do klubu pozyskującego, a klubem pozyskującym – klub, do którego zawodnik przeszedł lub zamierza zmienić przynależność klubową z klubu odstępującego.
Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej zajął się również na ostatnim posiedzeniu sprawami piłki kobiecej, podejmując uchwały: nr VIII/139 z dnia 13 sierpnia 2014 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie określenia uprawnień trenerskich koniecznych do prowadzenia zespołów I ligi kobiet w sezonie 2014/2015 i nr VIII/141 z dnia 13 sierpnia 2014 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Zasad awansu i spadku sędzi Ekstraligi, I ligi oraz sędzi asystentek i powoływania kandydatek na sędzie szczebla centralnego.
W uchwale VIII/139 Ustalono, że szkoleniowiec prowadzący zespół I ligi kobiet musi posiadać co najmniej licencję trenera UEFA B. Przypomnijmy, że prowadząc drużynę najwyższego szczebla rozgrywkowego pań – Ekstraligi – szkoleniowiec musi legitymować się licencją trenera UEFA A.
Skoro mowa o licencjach to Zarząd ujednolicił też kwotę licencji sędziowskich dla grupy TOP Amator czyli sędziów I i II ligi. Opłata za wydanie licencji to teraz 600 złotych, a poprzednio było to: 700 zł dla sędziów I ligi i 500 zł – dla II ligi[i].
W uchwale VIII/141 , zawarte są między innymi procedury wykonywania testów sprawnościowych dla sędzi oraz limity wiekowe, które podobnie jak u panów wynoszą – 45 lat, jeśli chodzi o sędzie główne i 35 lat, jeśli chodzi o możliwość zostania arbitrem międzynarodowym.
A tak marginesie, przeczytałem ostatnio, że FIFA rozważa możliwość podniesienia limitu wiekowego dla sędziów i jestem jak najbardziej za tym. To wyniki testów powinny określać przydatność arbitra do dalszego sędziowania, a nie sztywna granica wiekowa. Jak obserwuje się sędziów międzynarodowych, znanych np. z Ligi Mistrzów kończących ostatnio kariery z powodu przekroczenia granicy wieku, aż ciśnie się na usta słowo „szkoda”. Widać, że „chłop na schwał”, a nie podstarzały Pan, a przepisy są bezlitosne. Jak mawia klasyk „przepisy są też, by je zmieniać”. Zatem warto się nad tym zastanowić. Biorąc pod uwagę przede wszystkim sędziów zawodowych, którzy dbają przecież o swoje przygotowanie fizyczne, podobnie jak piłkarze warto wprowadzić zmiany. Pamiętam jak jeszcze w latach osiemdziesiątych mówiono, że trzydziestoletni piłkarz to już zawodnik u schyłku kariery, a przykłady Paolo Maldiniego czy Ryana Giggsa pokazały, że i do czterdziestki można grać na wysokim poziomie. Nie liczę tu bramkarzy, ale 40-letni Edwin Van der Sar nie był w niczym gorszy od dwudziesto-paroletnich kolegów po fachu. Skoro zawodnicy mogą grać dłużej i to i sędziowie mogą prowadzić zawody dłużej, a wyznacznikiem tego powiny być testy, może bardziej rygorystyczne niż dotychczas, ale na pewno nie sam wiek.
Więcej Uchwał PZPN znajdą Państwo na stronie Związku, bądź tutaj.
[i] Uchwała nr VIII/142 z dnia 13 sierpnia 2014 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmian w Uchwale nr IV/74 z dnia 19 kwietnia 2012 roku Zarządu PZPN dot. licencji dla sędziów piłkarskich.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.