Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Rywalizacja od najmłodszych lat

12.11.2018

100 lat Niepodległej Polski to także lata sukcesów polskiej piłki nożnej, medali Mistrzostw Świata, Igrzysk Olimpijskich, choć były też lata słabszych występów na arenie międzynarodowej. Z poziomem rodzimych rozgrywek ligowych też bywa różnie, ale to nie temat na dzisiejszy artykuł. Żeby cokolwiek byłoby lepiej w tym zakresie, potrzebne jest wychowywanie „narybku” czyli szkolenie młodzieży.

Trzeba zachęcać od najmłodszych lat. Trzeba też próbować te młode drużyny także w normalnym współzawodnictwie sportowym w gronie rówieśników. Na ostatnim posiedzeniu, Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej przyjął dwie uchwały, stanowiące regulaminy rozgrywek dla drużyn do lat 11 i 12.

Są to: Uchwała nr IX/181 z dnia 29 października 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Puchar Prezesa PZPN w kategorii U-11 w roku 2019 i Uchwała nr IX/182 z dnia 29 października 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Puchar Prezesa PZPN w kategorii U-12 w roku 2019.

Są one bardzo podobne do siebie i mają wspólne postanowienia ogólne. Zgodnie z §1 zarówno jednej, jak drugiej uchwały, Rozgrywki są jedną z form popularyzacji piłki nożnej oraz selekcji utalentowanej młodzieży, a zarazem formą rywalizacji sportowej w okresie zimowym na terenie poszczególnych Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej.

Rozgrywki prowadzi Komisja ds. Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego PZPN i zostaną przeprowadzone w następujących etapach:

 1. rozgrywki eliminacyjne, przeprowadzone przez poszczególne Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej, z udziałem drużyn klubów – członków właściwych Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej i PZPN.
 2. Turniej finałowy, organizowany przez PZPN, z udziałem zwycięzców rozgrywek eliminacyjnych.

Zgodnie z § 4 ust. 1 Uchwały nr IX/181 z dnia 29 października 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Puchar Prezesa PZPN w kategorii U-11 w roku 2019, w rozgrywkach eliminacyjnych i Turnieju Finałowym mogą uczestniczyć zawodnicy, którzy w 2019 r. kończą 11 rok życia i młodsi tj. urodzeni w 2008 roku i młodsi, potwierdzeni do klubu i uprawnieni do gry, w systemie Extranet, przez właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej.

Natomiast, zgodnie z § 4 ust. 1 Uchwały nr IX/182 z dnia 29 października 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Puchar Prezesa PZPN w kategorii U-12 w roku 2019, w rozgrywkach eliminacyjnych i Turnieju Finałowym mogą uczestniczyć zawodnicy, którzy w 2019 r. kończą 12 rok życia i młodsi tj. urodzeni w 2007 roku i młodsi, potwierdzeni do klubu i uprawnieni do gry, w systemie Extranet, przez właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej.

Dalej mamy już wspólne przepisy. W przypadku awansu drużyn jednego klubu do Turnieju Finałowego rozgrywek o Puchar Prezesa PZPN w kategorii U-12 w roku 2019 oraz Turnieju Finałowego rozgrywek o Puchar Prezesa PZPN w kategorii U-11 w roku 2019, zawodnik może uczestniczyć tylko w jednym Turnieju Finałowym. Listy zawodników uprawnionych do udziału w Turnieju Finałowym, potwierdzone przez macierzysty Wojewódzki Związek Piłki Nożnej, należy przekazać Komisji Technicznej Turnieju Finałowego, przed jego rozpoczęciem. Zawodnicy muszą też przejść badania lekarskie, a fakt posiadania przez zawodników uczestniczących w Turnieju Finałowym badań lekarskich potwierdza jeden z opiekunów drużyny. Pisemne oświadczenie w tym zakresie należy przekazać Komisji Technicznej Turnieju Finałowego, przed jego rozpoczęciem.

Zgodnie z § 5 obu Uchwał, w obu turniejach, czyli zarówno U-11, jak i U-12, w turnieju finałowym obowiązują następujące zasady rozgrywania meczów:

 1. Czas gry w rozgrywkach grupowych wynosi 1 x 15 minut, a w 1/4 i 1/2 Finału oraz Finale, 2 x 12 min (czas niezatrzymywany; sędzia dodatkowo może doliczyć czas stracony w skutek nienormalnych przerw w grze).
 2. Drużyny składają się z 10 zawodników. Jednocześnie na boisku może przebywać 5 zawodników tj. czterech zawodników w polu + 1 bramkarz.
 3. Mecze odbywają się w halach o nawierzchni parkietowej o wymiarach nie większych niż 40m x 20m.
 4. Wykorzystuje się bramki o wymiarach 3m x 2m.
 5. W czasie spotkania każda drużyna może wymienić dowolną liczbę zawodników. Obowiązuje zasada tzw. zmian powrotnych.
 6. Zawodnicy muszą posiadać na koszulkach numery według obowiązujących przepisów.
 7. Mecze rozgrywa się piłkami nr 4, wykorzystywanymi w rozgrywkach piłki nożnej 11-osobowej.
 8. Po uderzeniu od sufitu, konstrukcji, oświetlenia, itp. będzie zarządzony wrzut na boisko na wysokości danego zdarzenia, przeciwko drużynie, która dopuściła się przewinienia.
 9. Wrzuty na boisko wykonuje się nogą z linii bocznej, nieruchomo stojącej piłki, odległość przeciwnika od piłki minimum 2 metry. Dopuszczalne jest samodzielne wprowadzenie piłki na boisko, a następnie wykonanie dowolnego zagrania.
 10. Rzut karny wykonuje się z odległości 7 metrów (z linii pola karnego na wprost bramki).
 11. Bramkarz gra rękami tylko we własnym polu bramkowym będącym jednocześnie polem karnym.
 12. Po wyjściu piłki poza linię bramkową bramkarz wprowadza piłkę do gry z pola bramkowego ręką, do połowy boiska. Za naruszenie przepisu sędzia dyktuje rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwne z linii środkowej.
 13. W zawodach grupowych i finałowych przyznaje się punkty zgodnie z poniższymi zasadami:

- zwycięstwo – 3 punkty,

- mecz nierozstrzygnięty (remisowy) - 1 punkt,

- przegrana – bez punktów.

Rozgrywki eliminacyjne przeprowadzają Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej, zgodnie z zasadami ustalonymi przez dany Związek Piłki Nożnej. Do dnia 31 stycznia 2019 r., Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej muszą przekazać Komisji ds. Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego PZPN oraz Departamentowi Rozgrywek Krajowych PZPN informację o drużynie – zwycięzcy rozgrywek eliminacyjnych.

(zdjęcie z ubiegłorocznego turnieju. fot. PZPN) Artykułu możesz posłuchać w formie Podcastu: [embed]https://soundcloud.com/prawosportowepl-podcast/rywalizacja-od-najmlodszych-lat[/embed]

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności