12.11.2018
100 lat Niepodległej Polski to także lata sukcesów polskiej piłki nożnej, medali Mistrzostw Świata, Igrzysk Olimpijskich, choć były też lata słabszych występów na arenie międzynarodowej. Z poziomem rodzimych rozgrywek ligowych też bywa różnie, ale to nie temat na dzisiejszy artykuł. Żeby cokolwiek byłoby lepiej w tym zakresie, potrzebne jest wychowywanie „narybku” czyli szkolenie młodzieży.
Trzeba zachęcać od najmłodszych lat. Trzeba też próbować te młode drużyny także w normalnym współzawodnictwie sportowym w gronie rówieśników. Na ostatnim posiedzeniu, Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej przyjął dwie uchwały, stanowiące regulaminy rozgrywek dla drużyn do lat 11 i 12.
Są to: Uchwała nr IX/181 z dnia 29 października 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Puchar Prezesa PZPN w kategorii U-11 w roku 2019 i Uchwała nr IX/182 z dnia 29 października 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Puchar Prezesa PZPN w kategorii U-12 w roku 2019.
Są one bardzo podobne do siebie i mają wspólne postanowienia ogólne. Zgodnie z §1 zarówno jednej, jak drugiej uchwały, Rozgrywki są jedną z form popularyzacji piłki nożnej oraz selekcji utalentowanej młodzieży, a zarazem formą rywalizacji sportowej w okresie zimowym na terenie poszczególnych Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej.
Rozgrywki prowadzi Komisja ds. Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego PZPN i zostaną przeprowadzone w następujących etapach:
Zgodnie z § 4 ust. 1 Uchwały nr IX/181 z dnia 29 października 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Puchar Prezesa PZPN w kategorii U-11 w roku 2019, w rozgrywkach eliminacyjnych i Turnieju Finałowym mogą uczestniczyć zawodnicy, którzy w 2019 r. kończą 11 rok życia i młodsi tj. urodzeni w 2008 roku i młodsi, potwierdzeni do klubu i uprawnieni do gry, w systemie Extranet, przez właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej.
Natomiast, zgodnie z § 4 ust. 1 Uchwały nr IX/182 z dnia 29 października 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Puchar Prezesa PZPN w kategorii U-12 w roku 2019, w rozgrywkach eliminacyjnych i Turnieju Finałowym mogą uczestniczyć zawodnicy, którzy w 2019 r. kończą 12 rok życia i młodsi tj. urodzeni w 2007 roku i młodsi, potwierdzeni do klubu i uprawnieni do gry, w systemie Extranet, przez właściwy Wojewódzki Związek Piłki Nożnej.
Dalej mamy już wspólne przepisy. W przypadku awansu drużyn jednego klubu do Turnieju Finałowego rozgrywek o Puchar Prezesa PZPN w kategorii U-12 w roku 2019 oraz Turnieju Finałowego rozgrywek o Puchar Prezesa PZPN w kategorii U-11 w roku 2019, zawodnik może uczestniczyć tylko w jednym Turnieju Finałowym. Listy zawodników uprawnionych do udziału w Turnieju Finałowym, potwierdzone przez macierzysty Wojewódzki Związek Piłki Nożnej, należy przekazać Komisji Technicznej Turnieju Finałowego, przed jego rozpoczęciem. Zawodnicy muszą też przejść badania lekarskie, a fakt posiadania przez zawodników uczestniczących w Turnieju Finałowym badań lekarskich potwierdza jeden z opiekunów drużyny. Pisemne oświadczenie w tym zakresie należy przekazać Komisji Technicznej Turnieju Finałowego, przed jego rozpoczęciem.
Zgodnie z § 5 obu Uchwał, w obu turniejach, czyli zarówno U-11, jak i U-12, w turnieju finałowym obowiązują następujące zasady rozgrywania meczów:
- zwycięstwo – 3 punkty,
- mecz nierozstrzygnięty (remisowy) - 1 punkt,
- przegrana – bez punktów.
Rozgrywki eliminacyjne przeprowadzają Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej, zgodnie z zasadami ustalonymi przez dany Związek Piłki Nożnej. Do dnia 31 stycznia 2019 r., Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej muszą przekazać Komisji ds. Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego PZPN oraz Departamentowi Rozgrywek Krajowych PZPN informację o drużynie – zwycięzcy rozgrywek eliminacyjnych.
(zdjęcie z ubiegłorocznego turnieju. fot. PZPN) Artykułu możesz posłuchać w formie Podcastu: [embed]https://soundcloud.com/prawosportowepl-podcast/rywalizacja-od-najmlodszych-lat[/embed]
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.