03.03.2015
W poprzednim odcinku pisaliśmy o prowadzeniu postępowania dyscyplinarnego w polskiej piłce nożnej i zakończyliśmy na wydaniu orzeczenia. Przedstawiliśmy też rodzaje rozstrzygnięć.
Teraz o kwestiach, która przewija się w każdym postępowaniu. Nie tylko dyscyplinarnym, ale też, a może przede wszystkim w postępowaniu cywilnym, karnym czy postępowaniu w sprawach o wykroczenia, a mianowicie pora na omówienie: rygoru natychmiastowej wykonalności orzeczenia, zaliczeniu środka zapobiegawczego na poczet kary oraz publikacji i uzasadnieniu wyroku.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach wymagających niezwłocznej realizacji orzeczenia, organ dyscyplinarny może nadać rygor natychmiastowej wykonalności (art. 141 §1 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN). Wszystkie kary dotyczące przewinień związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa i porządku na obiekcie piłkarskim są natychmiast wykonalne, z wyjątkiem kary weryfikacji zawodów jako walkower i kary pieniężnej, chyba że organ dyscyplinarny postanowi inaczej (art. 141 §2).
Zaliczenie środka zapobiegawczego na poczet kary regulują postanowienia art. 142 Regulaminu Dyscyplinarnego. O samych środkach zapobiegawczych pisaliśmy tutaj. Na poczet orzeczonej kary dyscyplinarnej zalicza się tożsame lub zbliżone do orzeczonej kary dyscyplinarnej środki zapobiegawcze, zastosowane przez Rzecznika Dyscyplinarnego lub organy dyscyplinarne. Zatem, jeśli na zawodnika został nałożony środek zapobiegawczy w postaci czasowej dyskwalifikacji i obwiniony był już zdyskwalifikowany i np. „odsłużył” już 3 miesiące, to te 3 miesiące są mu zaliczane na poczet kary nałożonej przez organ dyscyplinarny. Zatem jeżeli dyskwalifikacja orzeczona przez organ wyniesie rok czyli 12 miesięcy to zawodnikowi po zaliczeniu wspomnianych 3 miesięcy pozostanie mu 9, a nie 12 miesięcy.
Ważne zastrzeżenie wprowadza przepis art. 142 §2 Regulaminu Dyscyplinarnego, bowiem zgodnie z jego brzmieniem, na poczet orzeczonej kary dyscyplinarnej nie zalicza się środków zapobiegawczych oraz kar, zastosowanych w stosunku do obwinionego przez państwowe organy ścigania lub sądy powszechne w toku prowadzonych postępowań karnych, pozostających w bezpośrednim związku z prowadzonym postępowaniem dyscyplinarnym. Organ dyscyplinarny może jednak uwzględnić w całości lub części tę okoliczność przy wymiarze kary dyscyplinarnej.
Po zakończonej naradzie organu, osoba przewodnicząca posiedzeniu niezwłocznie ogłasza orzeczenie i przedstawia krótkie uzasadnienie rozstrzygnięcia. Nieobecność stron nie wstrzymuje ogłoszenia (art. 143 §1 Regulaminu). Orzeczenie wraz z pisemnym uzasadnieniem, sporządzonym w terminie 7 dni od ogłoszenia, doręcza się obwinionemu lub ustanowionemu przez niego pełnomocnikowi, pouczając go o sposobie i terminie odwołania. Uzasadnienie winno zawierać co najmniej zwięzłe wskazanie motywów rozstrzygnięcia. Doręczenie orzeczenia klubowi, biorącemu udział w rozgrywkach Ekstraklasy, I ligi i II ligi mężczyzn może być dokonane na znany organowi dyscyplinarnemu adres mailowy tego klubu. Do pozostałych uczestników postępowania doręczenie orzeczenia może być dokonane na adres mailowy jeżeli strona wyrazi na to zgodę i wskaże taki adres (art. 143 §2 Regulaminu).
Uzasadnieniom nie podlegają na mocy art. 143 §3 orzeczenia, dotyczące przewinień dyscyplinarnych związanych z grą (automat). Orzeczenia doręcza się ponadto zgodnie z treścią art. 143 §4 Rzecznikowi Dyscyplinarnemu, jeżeli brał udział w sprawie oraz Rzecznikowi Ochrony Prawa Związkowego. Organ dyscyplinarny sporządza uzasadnienie orzeczenie w terminie 14 dni. Z 14-dniowym terminem mamy też do czynienia w przypadku odroczenia ogłoszenia orzeczenia. 14 dni to maksymalny termin w takim przypadku. A odroczenie orzeczenia może nastąpić na mocy art. 143 §5 Regulaminu Dyscyplinarnego z uwagi na zawiłość sprawy.
W następnym artykule skoncentrujemy się na odwołaniach.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.