04.05.2022
29 kwietnia 2022 r. Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk zapowiedział pierwszą edycję Programu modernizacji kompleksów sportowych „Moje Boisko – Orlik 2012”. Nadrzędnym celem jest zadbanie o poprawę ich stanu technicznego. Na jego realizację przeznaczono 30 milionów złotych.
Przypomnijmy, że Program „Moje Boisko – Orlik 2012” miał na celu budowę nowoczesnych i bezpiecznych kompleksów sportowo-rekreacyjnych. Miały one stworzyć warunki do uprawiania sportu i sprzyjać rozwojowi aktywności fizycznej wszystkim grupom wiekowym, zwłaszcza dzieciom i młodzieży. Od samego początku naczelną ideą było zapewnienie ogólnej dostępności obiektów i nieodpłatnego z nich korzystania. Program zakładał budowę 2012 kompleksów sportowo-rekreacyjnych. Priorytetem były gminy o niewystarczającym zapleczu i infrastrukturze sportowej.
Po 10 latach istnienia Orlików Ministerstwo Sportu i Turystyki dostrzegło potrzebę ich modernizacji, tak aby w dalszym ciągu mogły one w pełni zdatnie służyć lokalnym społecznościom. Dlatego też, przeznaczona suma 30 milionów złotych ma przyczynić się do poprawy stanu technicznego już istniejących obiektów.
Według założeń Programu przedstawionych przez Ministerstwo dofinansowaniem mogą być objęte zadania inwestycyjne dotyczące remontu, przebudowy lub rozbudowy istniejącego obiektu sportowego, w tym w szczególności:
O wsparcie w zakresie realizacji powyższych zadań mogą ubiegać się:
Wysokość możliwego do uzyskania dofinansowania mieścić się będzie w granicach od 33% do 70% wydatków kwalifikowanych zadania (w zależności od wskaźnika dochodów podatkowych jednostki samorządu terytorialnego na terenie której realizowane jest zadanie). W każdym razie kwota wsparcia nie może być niższa niż 50 tys. zł i nie może przekroczyć kwoty 1 miliona złotych.
Wnioski o dofinansowanie można składać w okresie od 9 do 31 maja 2022 r. wyłącznie za pomocą systemu elektronicznego AMODIT. Do wniosku należy załączyć m.in. dokumenty potwierdzające przygotowanie zadania inwestycyjnego do realizacji, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane czy dokumenty potwierdzające posiadanie lub zapewnienie otrzymania przez wnioskodawcę środków finansowych, innych niż dofinansowanie, w wysokości umożliwiającej zrealizowanie zadania inwestycyjnego w terminie określonym we wniosku inwestycyjnym.
Przy ocenie wniosku inwestycyjnego pod kątem merytorycznym, brane będą pod uwagę kryteria oceny technicznej, w tym m. in.: zgodność zadania inwestycyjnego z Programem, w szczególności w zakresie rzeczowym i kwalifikowalności wydatków oraz kryteria oceny ekonomicznej w tym m. in.: ocena sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy/otoczenia wnioskodawcy oraz częstotliwość korzystania ze środków Funduszu w ostatnich 5 latach. Końcowa wysokość przyznanego dofinansowania i jego podziału na transze jest wynikiem oceny wniosku.
Pozytywna ocena wniosku inwestycyjnego, dokonana przez Zespół ds. oceny wniosków o dofinansowanie zadań inwestycyjnych ze środków Funduszu i zatwierdzona przez Ministra, jest podstawą do sporządzenia umowy o dofinansowanie.
Przeznaczenie środków finansowych na realizację Programu modernizacji kompleksów sportowych „Moje Boisko – Orlik 2012” stanowi kontynuację procesu wsparcia infrastruktury sportowej, którego podjęło się Ministerstwo Sportu i Turystyki. Tylko w 2022 roku przeznaczono na ten cel 577 milionów złotych, a licząc od 2016 roku to już łącznie ponad 3,5 miliarda złotych na ponad 7000 obiektów sportowych na obszarze całej Polski.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.