02.05.2016
Dziś finał piłkarskiego Pucharu Polski. Na Stadionie Narodowym w Warszawie Legia Warszawa walczyć będzie o to trofeum z Lechem Poznań. Regulamin rozgrywek o Puchar Polski przybliżyłem Państwu niedawno w artykule p.t. „Odliczanie do finału PP”. Niedługo poznamy też Mistrza Polski A.D. 2016 i dowiemy się na jakich lokatach zakończą rozgrywki poszczególne drużyny Ekstraklasy. Poznamy spadkowiczów z Ekstraklasy. Do zakończenia rozgrywek pozostały bowiem tylko trzy kolejki.
Powoli dobiega końca także sezon I i II ligi. W czerwcu zakończą także zamagania III-ligowcy, którzy nowym sezonie walczyć będą tylko w czterech, a nie jak dotychczas ośmiu grupach. Wiele zespołów spadnie do IV ligi. Tyle spadków wiąże się także z większą liczbą degradacji z niższych klas rozgrywkowych. Emocji zatem brakować nie będzie.
Po niedawnej porażce w Lubinie z Zagłębiem, prowadząca w tabeli Ekstraklasy Legia Warszawa ma 37 punktów, podobnie jak wicelider Piast Gliwice. Już w niedzielę 8 maja obie drużyny zagrają w Warszawie. Jeżeli, któryś z zespołów wygra, znacznie przybliży się do mistrzowskiej korony. Jeżeli zaś spotkanie zakończy się remisem, to będzie bardzo ciekawie aż do ostatniej kolejki czyli do niedzieli 15 maja. W grupie „B” nazywanej też spadkową również wiele emocji nas czeka. Ostatnie w tabeli Podbeskidzie Bielsko-Biała dzieli ledwie sześć punktów od dziewiątej w tabeli Korony Kielce.
Kibice zadają sobie pytania co jeśli mój zespół będzie miał tyle samo punktów co rywal (rywale) na zakończenie rozgrywek Ekstraklasy? Które miejsce zajmie? Jak to liczyć? W internecie czy prasie na pewno pojawią się rozmaite scenariusze i warianty tabeli uzależnione od przypuszczalnych wyników, które pozwolą ustalić tuż po końcowym gwizdku sędziego kolejność w tabeli, ale ja już dziś postanowiłem Państwu, a zwłaszcza tym niecierpliwym Czytelnikom przybliżyć postanowienia „Regulaminu Rozgrywek 2015/2016” Ekstraklasy, które pomogą ustalić kolejność drużyn.
Przepisy art. 5 Regulaminu Rozgrywek 2015/2016 są dość obszerne, ale precyzyjnie regulują te kwestie. Fundamentalna zasada została sformułowana w art. 5.1. Regulaminu i wg niej: „W Rozgrywkach Ekstraklasy kolejność Klubów w tabeli po rundzie zasadniczej ustala się według liczby zdobytych punktów”. A co jeśli tyle samo punktów mają dwie lub więcej drużyn?
Odpowiedź znajdujemy w artykule 5.2. Pamiętamy sprawę skargi Lechii Gdańsk do trybunału arbitrażowego i jej wycofania. Pamiętamy, że zaraz po zakończeniu rundy zasadniczej w ósemce było Podbeskidzie, a po wycofaniu skargi Ruch Chorzów i tak zresztą zostało do dziś. Kwestie tabeli po 30 kolejkach zostawiamy i koncentrujemy się na kolejności klubów w tabeli po rundzie finałowej. Tę, zgodnie z postanowieniami art. 5.3. Regulaminu ustala się według liczby zdobytych punktów, niemniej jednak najniżej sklasyfikowany klub w grupie „A” (mistrzowskiej) na zakończenie sezonu nie może zająć miejsca niższego niż 8, zaś najwyżej sklasyfikowany klub w grupie „B” (spadkowej) na zakończenie sezonu nie może zająć miejsca wyższego niż 9.
To wiemy, a co w przypadku uzyskania w tej samej grupie równej liczby punktów przez dwa lub więcej klubów? Wówczas o zajętym miejscu decydują, w kolejności:
…
5.4.1 przy dwóch Klubach:
a. liczba zdobytych punktów w rundzie zasadniczej,
b. liczba zdobytych punktów w meczach między tymi Klubami, rozegranych w rundzie zasadniczej,
c. przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w meczach między tymi Klubami w rundzie zasadniczej,
d. przy dalszej równości, według obowiązującej reguły UEFA, że bramki strzelone na wyjeździe liczone są „podwójnie,” korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w meczach między tymi Klubami w rundzie zasadniczej,
e. przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich meczach z całego cyklu Rozgrywek Ekstraklasy,
f. przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych we wszystkich meczach z całego cyklu Rozgrywek Ekstraklasy,
g. przy dalszej równości, wyższe miejsce w klasyfikacji Fair Play w całym sezonie Rozgrywek Ekstraklasy,
h. przy dalszej równości, w przypadku, gdy dwoma Klubami o jednakowej liczbie punktów są Kluby zajmujące pierwsze i drugie miejsce w tabeli Rozgrywek Ekstraklasy, Kluby rywalizujące o miejsce w rozgrywkach UEFA, a także Kluby których kolejność decyduje o spadku, zarządza się mecz barażowy na neutralnym, wyznaczonym przez Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A., boisku. W przypadku remisowego wyniku meczu w regulaminowym czasie zarządzona będzie dogrywka 2 x 15 minut, a w przypadku dalszej równości sędzia meczu zarządza wykonanie rzutów karnych według obowiązujących przepisów.
Zatem, gdyby Legia i Piast miały tyle samo punktów po rundzie mistrzowskiej, wówczas Mistrzem Polski będzie Legia, która w rundzie zasadniczej zdobyła 60 punktów, podczas gdy Piast miał ich 58.
Teraz o sytuacji, gdy tyle samo punktów mają więcej niż dwa kluby. I te regulacje zawarte został w art. 5.4.2. Regulaminu, który przytaczam poniżej:
…
„5.4.2. przy więcej niż dwóch Klubach (o kolejności klubów w tabeli decyduje)
a. liczba zdobytych punktów w rundzie zasadniczej,
b. liczba zdobytych punktów w meczach między tymi Klubami, rozegranych w rundzie zasadniczej;
c. przy równej liczbie punktów korzystniejsza różnica między zdobytymi i utraconymi bramkami w meczach między tymi Klubami, w rundzie zasadniczej;
d. przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych w meczach między tymi Klubami w rundzie zasadniczej;
e. przy dalszej równości, korzystniejsza różnica bramek we wszystkich meczach z całego cyklu Rozgrywek Ekstraklasy;
f. przy dalszej równości, większa liczba bramek zdobytych we wszystkich meczach z całego cyklu Rozgrywek Ekstraklasy;
g. przy dalszej równości, wyższe miejsce w klasyfikacji Fair Play w całym sezonie Rozgrywek Ekstraklasy;
h. przy dalszej równości, losowanie przeprowadzone przez Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A.”
Powyższe sytuacje dotyczą zakończenia rundy zasadniczej i zakończenia rundy finałowej. Natomiast co do kolejności w tabeli w trakcie rundy finałowej w przypadku uzyskania równej liczby punktów przez więcej niż dwa Kluby zastosowanie mają kolejno punkty 5.4.2 a), b), c), d), e), f) Regulaminu. Przewidziane w pkt. g) kryterium wyższego miejsca w klasyfikacji Fair Play w całym sezonie Rozgrywek Ekstraklasy oraz w pkt h) - losowanie przeprowadzone przez Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A. mają więc zastosowanie tylko po zakończeniu rozgrywek. Zatem oglądamy mecze czy to na stadionach czy to przed odbiornikami TV, śledzimy zmagania, mając na podorędziu ten artykuł, kartkę papieru i długopis i jeśli drużyny będą miały równą liczbę punktów, to analizujemy tabelę, wyników meczów bezpośrednich itd. i do dzieła!
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.