18.10.2018
W miniony weekend zainaugurowano rozgrywki PlusLigi, a wczoraj rozegrano drugą kolejkę rundy zasadniczej. Jednak dla dwóch zespołów – Stoczni Szczecin oraz Trefla Gdańsk był to pierwszy mecz w sezonie. Wszystko za sprawą awarii prądu, która udaremniła widowisko wyczekiwane przez szczecinian oraz fanów siatkówki w całej Polsce. Huczny projekt budowany w Szczecinie rozpoczął się od wielkiego rozczarowania.
Z początku nic nie zwiastowało problemów. Obie drużyny ku uciesze kibiców rozpoczęły mecz, jednak już w pierwszym secie przy stanie 5:5 zgasło światło. Spodziewano się, iż jest to przejściowa przeszkoda, która jednak finalnie okazała się nie do pokonania. Postępowanie w takich sytuacjach uregulowane zostało w Rozdziale Piątym Przepisów gry w piłkę siatkową zatwierdzonych przez 35 Kongres FIVB 2016, obowiązujących w Polsce od początku sezonu 2017/2018.
Zgodnie z art.17.3.1 Przepisów gry w piłkę siatkową organizatorzy oraz pierwszy sędzia podjęli szereg działań zmierzających do przywrócenia normalnych warunków. Celem było kontynuowanie spotkania z zachowaniem dotychczasowego rezultatu. Umożliwia to art.17.3.2 Przepisów gry w piłkę siatkową:
„17.3.2. W przypadku, gdy jedna lub kilka przerw nie trwały łącznie dłużej niż 4 godziny:
17.3.2.1. Jeśli mecz jest wznowiony na tym samym boisku, przerwany set jest kontynuowany normalnie, z zachowaniem wyniku, tych samych zawodników (z wyjątkiem wykluczonych lub zdyskwalifikowanych) i ich ustawienia. Wyniki rozegranych już setów zostają zachowane;
17.3.2.2. Jeśli gra jest wznowiona na innym boisku, set zostaje anulowany i rozegrany od nowa z tymi samymi członkami zespołów i w tych samych ustawieniach początkowych (z wyjątkiem wykluczonych lub zdyskwalifikowanych) i z utrzymaniem wszystkich odnotowanych sankcji.
Wyniki rozegranych już setów zostają zachowane.”
W tej sytuacji zastosowanie znalazłby art.17.3.2.1 Przepisów gry w piłkę siatkową. Niestety po niespełna 3 godzinach oczekiwania wydano komunikat, iż awaria jest zbyt poważna i niemożliwym będzie jej niezwłoczne usunięcie. W związku z tym, ze względu na brak możności spełnienia warunku zamieszczonego w art.17.3.2 mecz odwołano, a koniecznym stało się zastosowanie regulacji art.17.3.3 Przepisów gry w piłkę siatkową:
„W przypadku, gdy jedna lub kilka przerw trwało łącznie dłużej niż 4 godziny, mecz musi być powtórzony.”
Przepisy ligowe stanowią, iż termin powtórnego rozegrania odwołanego meczu ustalają oba zainteresowane kluby wraz z władzami ligi. Wielokrotnie wskazanie dogodnej daty nie jest łatwe, gdyż terminarz PlusLigi jest napięty, a liczne potencjalne terminy odbierają jeszcze rozgrywki międzynarodowe. W tym przypadku z porozumieniem klubów nie było jednak problemu i zaległe spotkanie zostanie rozegrane 29 listopada.
Na tym problemy organizatorów się nie skończyły, ponieważ wiele stracili kibice, którzy wypełnili szczecińską halę po same brzegi. Abstrahując od czasu spędzonego w ciemnościach na trybunach, poczynili oni inne liczne wydatki jak chociażby zakup biletów czy dojazd do Szczecina. Władze Stoczni Szczecin zapowiedziały, iż zakupione bilety będą ważne także w dniu listopadowego spotkania, a fanom, którzy nie będą mogli przybyć na spotkanie zostaną zwrócone pieniądze. Ponadto kibicom Trefla Gdańsk zostaną opłacone koszty ponownej podróży do stolicy Pomorza Zachodniego. W ramach rekompensaty na wszystkich uczestników spotkania mają dodatkowo czekać drobne upominki. Jak zatem widać, dołożono wszelkich starań, aby niespodziewane zjawisko zostało przez wszystkich jak najszybciej zapomniane.
Dodatkowym zmartwieniem, przynajmniej dla szczecinian, jest wczorajsza porażka 0:3 z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Z całą pewnością nie tak stoczniowcy wyobrażali sobie początek sezonu, ale niewłaściwym byłoby krytykowanie drużyny na tym etapie rozgrywek. Zespół przeszedł gruntowne zmiany kadrowe, a wielkie gwiazdy sprowadzone latem do Szczecina potrzebują czasu, aby się lepiej poznać, zrozumieć na boisku i cieszyć fanów siatkówką na najwyższym poziomie.
(zdjęcie ilustracyjne / przedstawia Arenę Szczecin podczas meczu koszykówki)
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.