Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Sporty walki

Rodzaje rozstrzygnięć walki w polskim MMA

28.03.2019

MMA z dnia na dzień zyskuje coraz szersze grono fanów i w dość szybkim czasie zapracowało na mocną pozycję wśród sportów walki. W dzisiejszym artykule, kontynuując przybliżanie prawnych aspektów tego sportu, omówione zostaną możliwe wyniki werdyktów podejmowanych po zakończeniu walki.

Poniższa analiza została oparta na regulaminach dwóch polskich federacji zrzeszających zawodowych sportowców – KSW oraz FEN, a także na zasadach przyjętych przez amatorską federację ALMMA stanowiącą niejako przedsionek zawodowej kariery dla zdecydowanej większości zawodników próbujących swoich sił w tym sporcie. Szczegółowej interpretacji poddane zostały:

  • 15 Zasad Walki KSW;
  • 17 Regulaminu walki w formule MMA obowiązującego na galach Fight Exclusive Night;
  • 16 Przepisów walki Full Contact ALMMA.

Ilość możliwych rozstrzygnięć podejmowanych po zakończeniu pojedynku jest bardzo duża. Pierwszym z nich jest poddanie, które może przyjąć dwie postaci: fizyczne odklepanie oraz poddanie werbalne. O pierwszym z nich mówimy, gdy zawodnik ręką bądź nogą odklepie w matę lub ciało przeciwnika, a o drugim w przypadku werbalnego okazywania woli poddania walki, bądź krzyku spowodowanego zastosowaną przez oponenta techniką kończącą. Szczególnym rodzajem poddania jest poddanie techniczne. Uprawnienie do podjęcia decyzji o poddaniu technicznym przysługuje sędziemu, gdy technika kończąca została założona prawidłowo i istnieje duże ryzyko odniesienia kontuzji, a zawodnik poddany temu chwytowi i jego narożnik nie decydują się na dobrowolne poddanie walki.

Powszechnie znanym werdyktem jest nokaut (KO), czyli niezdolność do kontynuowania walki spowodowana prawidłowym ciosem oponenta. Regulaminy przewidują także tryb procedowania w przypadku obustronnego, jednoczesnego nokautu. W takiej sytuacji, w przypadku braku możliwości ustalenia zwycięzcy, sędziowie są zmuszeni podliczyć dotychczasowo zebrane punkty i ogłosić decyzję punktową. Szczególną odmianą tego werdyktu jest nokaut techniczny (TKO), mający miejsce w sytuacji zatrzymania i przerwania pojedynku przez arbitra, gdy jeden z zawodników zyskał wyraźną przewagę zagrażającą zdrowiu lub życiu drugiego z walczących. Rozstrzygnięcie to może być podjęte również w przypadku kontuzji spowodowanej legalnym ciosem lub po uprzedniej konsultacji lekarskiej dotyczącej stanu zdrowia jednego z zawodników (jako przykład można podać niedawną walkę Szymona Kołeckiego z Mariuszem Pudzianowskim zapisaną jako TKO na rzecz tego pierwszego w wyniku kontuzji nogi rywala). Werdykt zostaje określony jako TKO również wtedy, gdy zawodnik zostanie poddany przez swój narożnik, jak to miało między innymi miejsce w przypadku poddania Borysa Mańkowskiego w walce z Roberto Soldiciem.

Kolejnym możliwym do ogłoszenia rezultatem jest decyzja:

  • jednogłośna – trzech sędziów wskazuje zwycięstwo punktowe tego samego zawodnika;
  • niejednogłośna – dwóch sędziów wskazuje zwycięstwo punktowe jednego zawodnika, a trzeci z sędziów ocenia walkę na korzyść jego rywala;
  • większościowa - dwóch sędziów wskazuje zwycięstwo punktowe jednego zawodnika, a trzeci z sędziów ocenia walkę jako remisową.

Podobną klasyfikację można zastosować w odniesieniu do decyzji o zakończeniu walki remisem. Wyróżniamy remis:

  • jednogłośny – trzech sędziów wskazuje na remis;
  • większościowy – dwóch sędziów wskazuje na remis;
  • niejednogłośny – każdy z trzech sędziów punktuje inaczej, a wynikiem tego jest remis.

Kontuzja powstała w czasie walki może wiązać się z podjęciem decyzji technicznej. Decyzję tę ogłasza się na skutek niezawinionej przez żadnego z zawodników, uniemożliwiającej dalszą walkę kontuzji. W takiej sytuacji należy walkę ocenić zgodnie z kartami punktowymi, ale tylko wtedy, gdy upłynęła połowa regulaminowego czasu pojedynku. Z kolei, jeżeli wymagany czas nie upłynął walka zostanie zapisana jako no contest. Werdykt ten może zostać podjęty również w przypadku zaistnienia innych nieprzewidzianych sytuacji niezależnych od zawodników i sędziego, gdy niemożliwym będzie ogłoszenie innego z przewidzianych rozstrzygnięć.

Natomiast w przypadku poważnej kontuzji spowodowanej niedozwolonym ciosem należy orzec dyskwalifikację faulującego zawodnika. Werdykt ten może zostać ogłoszony również w przypadku nieprzestrzegania reguł walki. Ostatnim z przewidzianych rezultatów jest walkower, o którym możemy mówić, gdy zawodnik nie stawi się w wymaganym czasie w ringu lub oktagonie.

Ilość możliwych rozstrzygnięć podejmowanych przed upływem regulaminowego czasu walki MMA została dostosowana do szerokiego zakresu technik, którymi zawodnik może doprowadzić do skończenia walki, a także wszelkich możliwych sytuacji, które mogą powstać w tak kontaktowym sporcie. Niezależnie od amatorskiego lub zawodowego charakteru walki, niezadowolonym z werdyktu zawodnikom, przysługuje możliwość polemiki z rezultatem walki poprzez złożenie protestu lub odwołania, którego istota została już na łamach portalu wyjaśniona.

(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności