28.03.2019
MMA z dnia na dzień zyskuje coraz szersze grono fanów i w dość szybkim czasie zapracowało na mocną pozycję wśród sportów walki. W dzisiejszym artykule, kontynuując przybliżanie prawnych aspektów tego sportu, omówione zostaną możliwe wyniki werdyktów podejmowanych po zakończeniu walki.
Poniższa analiza została oparta na regulaminach dwóch polskich federacji zrzeszających zawodowych sportowców – KSW oraz FEN, a także na zasadach przyjętych przez amatorską federację ALMMA stanowiącą niejako przedsionek zawodowej kariery dla zdecydowanej większości zawodników próbujących swoich sił w tym sporcie. Szczegółowej interpretacji poddane zostały:
Ilość możliwych rozstrzygnięć podejmowanych po zakończeniu pojedynku jest bardzo duża. Pierwszym z nich jest poddanie, które może przyjąć dwie postaci: fizyczne odklepanie oraz poddanie werbalne. O pierwszym z nich mówimy, gdy zawodnik ręką bądź nogą odklepie w matę lub ciało przeciwnika, a o drugim w przypadku werbalnego okazywania woli poddania walki, bądź krzyku spowodowanego zastosowaną przez oponenta techniką kończącą. Szczególnym rodzajem poddania jest poddanie techniczne. Uprawnienie do podjęcia decyzji o poddaniu technicznym przysługuje sędziemu, gdy technika kończąca została założona prawidłowo i istnieje duże ryzyko odniesienia kontuzji, a zawodnik poddany temu chwytowi i jego narożnik nie decydują się na dobrowolne poddanie walki.
Powszechnie znanym werdyktem jest nokaut (KO), czyli niezdolność do kontynuowania walki spowodowana prawidłowym ciosem oponenta. Regulaminy przewidują także tryb procedowania w przypadku obustronnego, jednoczesnego nokautu. W takiej sytuacji, w przypadku braku możliwości ustalenia zwycięzcy, sędziowie są zmuszeni podliczyć dotychczasowo zebrane punkty i ogłosić decyzję punktową. Szczególną odmianą tego werdyktu jest nokaut techniczny (TKO), mający miejsce w sytuacji zatrzymania i przerwania pojedynku przez arbitra, gdy jeden z zawodników zyskał wyraźną przewagę zagrażającą zdrowiu lub życiu drugiego z walczących. Rozstrzygnięcie to może być podjęte również w przypadku kontuzji spowodowanej legalnym ciosem lub po uprzedniej konsultacji lekarskiej dotyczącej stanu zdrowia jednego z zawodników (jako przykład można podać niedawną walkę Szymona Kołeckiego z Mariuszem Pudzianowskim zapisaną jako TKO na rzecz tego pierwszego w wyniku kontuzji nogi rywala). Werdykt zostaje określony jako TKO również wtedy, gdy zawodnik zostanie poddany przez swój narożnik, jak to miało między innymi miejsce w przypadku poddania Borysa Mańkowskiego w walce z Roberto Soldiciem.
Kolejnym możliwym do ogłoszenia rezultatem jest decyzja:
Podobną klasyfikację można zastosować w odniesieniu do decyzji o zakończeniu walki remisem. Wyróżniamy remis:
Kontuzja powstała w czasie walki może wiązać się z podjęciem decyzji technicznej. Decyzję tę ogłasza się na skutek niezawinionej przez żadnego z zawodników, uniemożliwiającej dalszą walkę kontuzji. W takiej sytuacji należy walkę ocenić zgodnie z kartami punktowymi, ale tylko wtedy, gdy upłynęła połowa regulaminowego czasu pojedynku. Z kolei, jeżeli wymagany czas nie upłynął walka zostanie zapisana jako no contest. Werdykt ten może zostać podjęty również w przypadku zaistnienia innych nieprzewidzianych sytuacji niezależnych od zawodników i sędziego, gdy niemożliwym będzie ogłoszenie innego z przewidzianych rozstrzygnięć.
Natomiast w przypadku poważnej kontuzji spowodowanej niedozwolonym ciosem należy orzec dyskwalifikację faulującego zawodnika. Werdykt ten może zostać ogłoszony również w przypadku nieprzestrzegania reguł walki. Ostatnim z przewidzianych rezultatów jest walkower, o którym możemy mówić, gdy zawodnik nie stawi się w wymaganym czasie w ringu lub oktagonie.
Ilość możliwych rozstrzygnięć podejmowanych przed upływem regulaminowego czasu walki MMA została dostosowana do szerokiego zakresu technik, którymi zawodnik może doprowadzić do skończenia walki, a także wszelkich możliwych sytuacji, które mogą powstać w tak kontaktowym sporcie. Niezależnie od amatorskiego lub zawodowego charakteru walki, niezadowolonym z werdyktu zawodnikom, przysługuje możliwość polemiki z rezultatem walki poprzez złożenie protestu lub odwołania, którego istota została już na łamach portalu wyjaśniona.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!
Portal prawosportowe.pl wraz z ekspertami z Kancelarii Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN przygotował dla Państwa publikację dotyczącą prawnych aspektów funkcjonowania środowisk sportowych podczas i po zakończeniu epidemii koronawirusa w Polsce. Zapraszamy do pobierania.
Pobierz ebooka30.12.2020
12.02.2020
14.10.2019
05.04.2019
29.01.2019
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
Al. Śląska 1
54-118 Wrocław
Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawosportowe.pl
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.