29.08.2017
W ostatni weekend odeszły dwie wielkie osobowości ze świata sportu i dziennikarstwa. Z Adamem Wójcikiem jako jego pełnomocnik współpracowałem mniej więcej 15 lat temu. Wszyscy wiemy jakim był wielkim koszykarzem: ponad 20 lat w reprezentacji, pierwszy Polak w Eurolidze, wybitny w Ekstraklasie – po prostu Profesor. Jego koledzy przypominają jakim był dla nich wspaniałym kapitanem i otwartym, rodzinnym człowiekiem.
Pewnie mało kto wie, że Adam Wójcik był też prekursorem szukania optymalnych rozwiązań prawnych i podatkowych dla świata sportu. W dobie ograniczonych budżetów klubów i braku rozwiązań/ulg, to właśnie po złożonych przez niego zapytaniach o interpretacje prawne rozgorzała dyskusja i wyczerpaliśmy wszystkie instancje w postępowaniach by ustalić, jakie wobec sportowców stosować podatki, czy są oni przedsiębiorcami, czy mogą się rozliczać na podstawie prowadzonych działalności i wystawianych faktur VAT, czy są związani progami podatkowymi, czy też mogą się rozliczać podatkiem liniowym. To po tych wystąpieniach przez szereg kolejnych lat świat sportu zaczął stosować kontrakty z rozbijaniem ich na usługi sportowe i wizerunkowe. Jestem przekonany, że dzięki temu udało się zatrzymać w sportach zespołowych/drużynowych w klubach sportowców, których wcześniej z uwagi na ograniczone możliwości budżetowe zatrzymać by się nie udało. Mało kto sobie to uświadamia, ale to była ogromna skala zjawiska. Uznałem, że o tym też warto napisać i wiedzieć. Niech odpoczywa w pokoju.
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.