10.12.2013
Dziś chciałem podzielić się paroma spostrzeżeniami na temat reformy rozgrywek piłkarskich w Polsce. Sezon 2013/2014 jest pierwszym, w którym reformy obowiązują. Oglądając mecze T-Mobile Ekstraklasy możemy na bieżąco wyrobić sobie zdanie o reformie roboczo nazwanej „ESA 37 . Jak pamiętamy, Ekstraklasa S.A. zarządzająca rozgrywkami najwyższego szczebla rozgrywek piłkarskich mężczyzn w Polsce wprowadziła ponad pół roku zmianę systemu rozgrywek, polegającą na pozostawieniu liczby 16 drużyn, ale zwiększeniu liczby meczów z 30 do 37.
Pierwszy etap obejmuje 30 spotkań i w liczbie spotkań oraz systemie mecz i rewanż, niczym nie różni się od poprzedniego systemu rozgrywek. Różnicę widać natomiast w podziale na grupy, po zakończeniu pierwszego etapu i liczbie dodatkowych siedmiu meczów, które rozegra każdy zespół. Po siedem spotkań rozegrają zatem drużyny z miejsc 1-8 po etapie zasadniczym, które znajdą się w grupie „mistrzowskiej i drużyny z miejsc 9-16, które trafią do grupy spadkowej. Dodatkowo zmieni się liczba punktów, które zdobyły zespoły. Dorobek punktowy po pierwszym etapie zostanie podzielony na pół, a w przypadku nieparzystej ich liczby, liczba punktów zostanie zaokrąglona w górę, czyli zespół, który zdobędzie np. 41 punktów w pierwszym etapie, do drugiego przystąpi z 21 punktami, bowiem 41:2 to 20,5, a jako, że nie ma „połówek to zamiast 20,5 punktu będzie mieć 21.
Do rozegrania w wydłużonej rundzie jesiennej pozostała jeszcze drużynom jedna kolejka. Gdyby dziś, po tych 20 dotychczasowych seriach podzielono tabelę wg założeń reformy to w „mistrzowskiej grupie znalazłyby się: Legia Warszawa (1. miejsce w tabeli, 40 punktów po I etapie, gdyby ten dziś się zakończył ,20 punktów przed II etapem), Górnik Zabrze (2., 37,19), Wisła Kraków (3., 34,17), Lech Poznań (4., 33,17), Pogoń Szczecin (5., 30,15), Cracovia (6., 30,15), Ruch Chorzów (7., 29,15) i Zawisza Bydgoszcz (8., 28,14). Do grupy „spadkowej trafiłyby natomiast: Jagiellonia Białystok (9., 26,13), Lechia Gdańsk (10., 26,13), Piast Gliwice (11., 26,13), Korona Kielce (12., 23,12), Śląsk Wrocław (13., 23,12), Zagłębie Lubin (14., 17,9), Podbeskidzie Bielsko-Biała (15., 17,9) oraz Widzew Łódź (16., 15,8).
Podział punktów wpłynie na to, że każdy mecz będzie mieć znaczenie, a w drugim etapie drużyny zagrają ze sobą tylko po jednym spotkaniu w systemie „każdy z każdym . Zespoły z miejsc 1-4 będą gospodarzami czterech meczów grupy „mistrzowskiej , a te z miejsc 5-8 – trzech i odpowiednio w grupie „spadkowej drużyny 9-12 będą gospodarzami czterech pojedynków, a 13-16 – trzech.
Na razie niektórzy trenerzy i piłkarze skarżą się na dużą intensywność grania, bo od lipca do grudnia każdy zespół ma za sobą 21 spotkań. Niektórym nie podobają się też te łączone kolejki. Przypomnę, że 3 razy grano po 3 kolejki z rzędu, jedna po drugiej, co przy założeniu, że każda kolejka rozłożona jest na 4 dni dawało mecze co 3 dni i 24 spotkania w 11 lub 12 dni. W takim rytmie zespołom nie udaje się utrzymać równej formy – co pokazał m.in. Zawisza, gromiąc Piasta 6:0 i remisując 0:0 3 dni później z Podbeskidziem. Emocji nie brakuje, ale tych związanych z zaciętością, czy z poziomem sportowym też? Chyba niekoniecznie. Czy ta reforma ma szanse powodzenia? Pożyjemy, zobaczymy! A może Państwo mają swoje spostrzeżenia czy komentarze?
Dwie drużyny, które zgromadzą najmniej punktów na zakończenie drugiego etapu spadną do I ligi. Z I ligi do Ekstraklasy awansują dwa najlepsze zespoły, o ile spełnią też kryteria licencyjne. Z I ligi do II ligi spadną cztery zespoły, a na ich miejsce awansują po dwa najlepsze kluby z grup: Wschodniej i Zachodniej II ligi. Podział na grupy w II lidze zniknie już niebawem, bowiem od sezonu 2014/2015 zgodnie z Uchwałą nr VII/180 z dnia 20 czerwca 2013 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie reorganizacji rozgrywek o mistrzostwo II ligi, w tejże grać będzie tylko 18 drużyn w jednej grupie. Jak osiągnąć taki cel? Mowa o tym w § 2 Uchwały nr VII/180.
§ 1
Przyjmuje się, że od sezonu 2014/2015, rozgrywki o mistrzostwo II ligi prowadzone będą w jednej grupie rozgrywkowej liczącej 18 zespołów.
§ 2
Celem realizacji założenia o którym mowa w § 1, po zakończeniu rozgrywek w sezonie 2013/2014:
1. z I ligi do II ligi spadną kluby, które zajmą miejsca 15-18 w tabeli;
2. z II ligi do I ligi awansują kluby, które zajmą miejsca 1 i 2 w tabeli każdej grupy II ligi (Gr. Zachodnia i Gr. Wschodnia);
3. z II ligi do właściwej terytorialnie grupy III ligi spadną kluby, które zajmą miejsca 9-18 w tabeli każdej grupy II ligi (Gr. Zachodnia i Gr. Wschodnia);
4. z III ligi do II ligi awansują 2 kluby, wyłonione w wyniku meczów barażowych, spośród mistrzów poszczególnych grup III ligi – losowanie par przeprowadzi Departament Rozgrywek Krajowych PZPN przed rozpoczęciem rozgrywek III ligi w sezonie 2013/2014.
...
Szykuje się więc prawdziwa rewolucja. Gdyby dziś kończyły się rozgrywki II ligi, to do III ligi spadłyby: Polonia Bytom, Błękitni Stargard Szczeciński, Gryf Wejherowo, MKS Kluczbork, Odra Opole, UKP Zielona Góra, KS Polkowice, Ruch Zdzieszowice, Calisia Kalisz i Jarota Jarocin z grupy Zachodniej oraz Pelikan Łowicz, Wisła Puławy, Olimpia Elbląg, Legionovia Legionowo, Olimpia Zambrów, Motor Lublin, Garbarnia Kraków, Świt Nowy Dwór Mazowiecki , Radomiak Radom i Concordia Elbląg. Spadek dużej liczby zespołów z II ligi wiąże się ze spadkami większej niż przewidziana wcześniej liczby drużyn z III ligi. Dla przykładu Dolnośląsko-Lubuską grupę musiałyby dziś opuścić dodatkowo dwa zespoły, które musiałyby zwolnić miejsce dla UKP Zielona Góra i KS Polkowice, a z III ligi Śląsko-Opolskiej dodatkowo zdegradowane zostałyby aż cztery drużyny, ustępując miejsca Polonii Bytom, MKS-owi Kluczbork, Odrze Opole i Ruchowi Zdzieszowice.
To zatem przełomowy sezon także dla III-ligowców, ale tę klasę rozgrywkową również czeka reforma, ale została ona nieco odłożona w czasie. Tu przełomowym będzie sezon 2015/2016. To w nim toczyć się będzie zacięta walka. Zespoły z miejsc 7 i niższych spadną do IV lig, bowiem po nim z ośmiu grup pozostaną tylko cztery. Przepis §1 Uchwały nr XI/285 z dnia 22 listopada 2013 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie reorganizacji rozgrywek o mistrzostwo III ligi od sezonu 2016/2017 ustala podział terytorialny na cztery grupy :
§1
1. Przyjmuje się, że od sezonu 2016/2017, rozgrywki o mistrzostwo III ligi prowadzone będą w czterech grupach rozgrywkowych liczących 16 zespołów każda:
1. Gr. I – kluby z ZPN: Łódzki, Mazowiecki, Podlaski, Warmińsko-Mazurski;
2. Gr. II – kluby z ZPN: Kujawsko-Pomorski, Wielkopolski, Pomorski, Zachodniopomorski;
3. Gr. III – kluby z ZPN: Lubuski, Dolnośląski, Opolski, Śląski;
4. Gr. IV – kluby z ZPN: Podkarpacki, Małopolski, Lubelski, Świętokrzyski.
2. Przed rozpoczęciem każdego sezonu rozgrywkowego, Związki Piłki Nożnej właściwe dla danej grupy rozgrywkowej przeprowadzą konsultacje celem wyłonienia Związku prowadzącego rozgrywki w danym sezonie.
...
Wspominałem powyżej o drużynach, które po sezonie 2015/16 zostaną zdegradowane do IV lig. W myśl § 2 pkt 3 liczba drużyn spadających do IV ligi może ulec zwiększeniu w zależności od przynależności terytorialnej klubów spadających z II ligi. Zapowiada się więc ciekawie, a „trup będzie ścielił się gęsto . Po reformie z III do IV lig spadać będą już tylko zespoły z miejsc 14-16 plus drużyny z wyższych lokat, ale tylko w przypadku spadku więcej niż jednej drużyny z danego regionu z II ligi.
Uff, długo, ale mam nadzieję, że ciekawie i że te reformy pomogą w podniesieniu poziomu sportowego polskiego futbolu.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.