19.03.2018
Piłkarze Lotto Ekstraklasy już przed miesiącem rozpoczęli rozgrywki. Pierwszoligowcy nieco później. W niższych klas rozgrywki też już się rozpoczęły, choć ze względu na warunki pogodowe jeszcze nie wszyscy mieli okazję zainaugurować rundę. Zmrożone płyty boisk lub błotniste nawierzchnie mogą przeszkadzać, ale nic nie przeszkodzi nam w przypomnieniu sobie lub nowemu spojrzeniu na niektóre przepisów związkowych dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej uczestników rozgrywek piłkarskich. W poprzednim artykule było o odpowiedzialności klubu za brak porządku lub bezpieczeństwa na stadionie, a teraz pora na to co anonsowałem w tytule dzisiejszego wpisu.
Zgodnie z art. 81 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej i zawartą w nim zasadą ogólną „karom przewidzianym w niniejszym rozdziale podlegają odpowiedzialni sędziowie, obserwatorzy i delegaci”. Znamy już zatem krąg podmiotowy.
Takim często poruszanym w rozmowach środowiska piłkarskiego tematem są spotkania i kontakty klubów z sędziami i pytanie czy sędzia może na mecz np. A-klasy czy B-klasy podwieźć zawodnika albo czy działacze klubowi mogą podwieźć sędziego, bo ten nie ma samochodu, a boisko, na którym rozgrywane są zawody oddalone jest np. 5 kilometrów od stacji kolejowej? Otóż nie, bowiem sędzia, a także jak wynika z art. 90 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN również obserwator podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej za takie zachowanie.
Oczywiście jak już nawet wynika z treści wspomnianego już art. 90 Regulaminu, nie każdy kontakt, spotkanie sędziego czy obserwatora z klubem jest niedozwolony, bo przecież powiedzenie sobie „Dzień Dobry” i zamienienie kilku zdań o przysłowiowej „d… Maryny” na pewno nie jest przewinieniem dyscyplinarnym. Przepis art. 90 brzmi expressis verbis tak: „za nieusprawiedliwione lub niezgodnie z przepisami spotkania (kontakty) sędziów i obserwatorów z przedstawicielami klubów od chwili wyznaczenia na sędziego lub obserwatora do chwili złożenia w PZPN lub związku piłki nożnej sprawozdania, wymierza się karę:
a) dyskwalifikacji czasowej,
b) skreślenie z listy sędziów lub obserwatorów,
c) wykluczenie z PZPN”.
Niedozwolone, a zatem mogące skutkować popełnieniem przewinienia dyscyplinarnego są także spotkania (kontakty) sędziów z obserwatorami, o którym mowa w art. 91 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN: „Za nieusprawiedliwione lub niezgodne z przepisami spotkanie (kontakt) obserwatora z sędziami przed meczem lub w czasie przerwy w meczu wymierza się kary:
a) dyskwalifikacji,
b) skreślenia z listy sędziów lub obserwatorów”.
Sędziowie i obserwatorzy muszą także uważać na „publiczne wypowiedzi”. Otóż zgodnie z art. 84 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, „Za publiczne wypowiadanie się przez sędziego lub obserwatora w sprawach dotyczących przebiegu zawodów prowadzonych lub ocenianych przez innych sędziów lub obserwatorów, wymierza się karę:
a) nagany,
b) karę pieniężną,
c) dyskwalifikacji czasowej do 2 miesięcy”.
I znowuż nie każda publiczna wypowiedź sędziego lub obserwatora jest przewinieniem. Musi ona spełniać przesłanki z art. 84, czyli musi dotyczyć przebiegu zawodów prowadzonych lub ocenianych przez innych sędziów lub obserwatorów.
O innych przewinieniach opisanych w tym Rozdziale Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN będzie mowa w kolejnym moim wpisie.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
04.12.2024
26.11.2024
20.11.2024
23.10.2024
09.10.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.