19.08.2016
We wczorajszym wpisie p.t. „Obostrzyć procesy licencyjne” Mecenas Tomasz Dauerman postulował by - chociaż w najważniejszych grach zespołowych - poza już istniejącymi przesłankami, które należy spełnić w procesie ubiegania się o licencję ( również w zakresie braku zobowiązań i minimalnej kwoty budżetu ) dopuścić możliwość ustalania kryteriów bezpośrednio względem właścicieli klubów ( tych majątkowych, bądź liczebności posiadania pakietu akcji ). Ma to między innymi związek z ostatnimi wydarzeniami w Wiśle Kraków, o których szeroko rozpisują się media. Ma to także doprowadzić do większej przejrzystości i transparentności, by nie dochodziło do takich sytuacji jak niedawno w Polonii Warszawa, gdzie nowy właściciel doprowadził klub na skraj przepaści. Dziś kilka słów o podjętych już działaniach Polskiego Związku Piłki Nożnej, który także nauczony wieloma innymi przypadkami już realizuje politykę mającą na celu nieunikanie zobowiązań finansowych przez podmioty przejmujące sekcje piłki nożnej.
Pamiętamy przejęcia takich sekcji, po których zawodnicy czy trenerzy wobec których kluby miały zaległości zgłaszali się do nowego podmiotu, a ten informował iż mimo, że ma taką samą nazwę jak klub poprzedni, to nie jest jego następcą prawnym i że jest to zupełnie nowe stowarzyszenie (spółka), które z poprzednikiem ma tylko… wspólną nazwę. To dawne czasy teraz standardy w polskiej piłce nożnej już zupełnie inne – wyższe. A dodatkowo pod koniec ubiegłego jeszcze doprecyzowano regulacje dotyczące członkostwa w Polskim Związku Piłki Nożnej.
Jak pisałem w artykule p.t. „Członkostwo w PZPN – zmiany w przepisach cz. 1”, Uchwała nr XII/194 z dnia 11 grudnia 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej o członkostwie reguluje też właśnie kwestie nabycia członkostwa przez kluby posiadające sekcję piłki nożnej, możliwości uzyskania członkostwa w PZPN przez inne osoby prawne oraz kwestie wygaśnięcia członkostwa. Znajdziemy w niej również postanowienia dotyczące: zmiany siedziby i formy prawnej klubu, zmiany nazwy klubu i przepisy chroniące tradycję klubową.
Prawo do tradycji klubowe polega na ochronie związkowej wszelkich tytułów i wyników osiągniętych przez klub we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez PZPN, UEFA i FIFA. Na mocy przepisu par. 8 ust 2 Uchwały nr XII/194, w przypadku utraty ciągłości prawnej przez klub, który osiągnął takie tytuły i wyniki, prawo do korzystania z tego dorobku przysługuje tylko klubowi, który uzyska na to zgodę Zarządu PZPN. Każdorazowo taka uchwała musi być podejmowana z uwzględnieniem konsultacji z organem prowadzącym dane rozgrywki. Skoro tradycja klubowa podlega ochronie związkowej to naruszenie tej ochrony skutkuje odpowiedzialnością dyscyplinarną.
Jak w praktyce realizowana jest ta nowa polityka, czy faktycznie każdorazowe przejęcie jest sankcjonowane zgodą Zarządu PZPN? Tak, na stronie internetowej Związku można znaleźć Ogłoszenia dotyczące zmian form prawnych klubów . Nie będę cytować ich wszystkich. Zacytuję tylko jedno dotyczące klubu z dużymi tradycjami, czterokrotnego Mistrza Polski, zdobywcy Pucharu Polski – Widzewa Łódź:
„W związku z planowanym przejęciem sekcji piłki nożnej klubu TMRF Widzew Łódź przez klub Stowarzyszenie RTS Widzew Łódź, klub przejmujący wzywa wszystkich wierzycieli, będących członkami PZPN bądź podmiotami publiczno-prawnymi, do zgłaszania do Zarządu Stowarzyszenia RTS Widzew Łódź wszelkich wierzytelności wobec klubu TMRF Widzew Łódź. Wyznacza się nieprzekraczalny termin zgłaszania wierzytelności do dnia 18 sierpnia 2016r. Powyższe wynika z zapisów zawartych w Uchwale Zarządu PZPN o członkostwie”.
Choć termin już minął, to ogłoszenie było, a w zakładce na stronie, o której mowa powyżej znaleźć można inne ogłoszenia, w których termin zgłaszania roszczeń jeszcze nie upłynął. Słowem, jest normalnie.
Zwiększenie wiarygodności klubów sportowych, to także zwiększenie wiarygodności polskich związków sportowych, czy też podmiotów prowadzących na zlecenie p.z.s. rozgrywki w formie lig zawodowych. To także zwiększenie wiarygodności wiodących dyscyplin sportu – gier zespołowych oraz całego polskiego sportu i o to chodzi!
A jakie są Państwa opinie na temat? Może mają Państwo przemyślenia, którymi chcieliby się podzielić pisząc pod ten adres.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.