04.11.2014
Na łamach portalu piszemy nie tylko o funkcjonowaniu szeroko pojętego polskiego prawa sportowego, ale przywołujemy również ciekawostki z zagranicznych regulacji prawnych. Jedną z nich jest tzw. Prawo Rooney’a.
Nie dotyczy ono bynajmniej napastnika Manchesteru United. Swoją nazwę wzięło od Dana Rooney’a, właściciela klubu Pittsburgh Steelers, występującego w rozgrywkach NFL. Jej istotą jest wprowadzenie obowiązku przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko trenera przynajmniej z jednym przedstawicielem mniejszości etnicznych. Zasada ta obowiązuje za oceanem już od 2002 roku. Dlaczego zatem piszę o niej właśnie teraz?
Na Wyspach Brytyjskich trwa właśnie dyskusja na temat wprowadzenia tej reguły w brytyjskim futbolu. Jednym z inicjatorów tej akcji jest Gordon Taylor, szef związku zawodowego piłkarzy w Anglii. Wskazał on bowiem, że spośród 92 zespołów występujących w najwyższych klasach rozgrywkowych w Anglii jedynie dwa z nich prowadzone są przez ciemnoskórych trenerów. Są nimi Keith Curle z Carlisie oraz Chris Powell z Huddersfield. Wezwany do dyskusji został również Premier David Cameron, którego nakłania się do zorganizowania konferencji, w której udział wezmą właściciele angielskich klubów.
Omawiana reguła wzbudza wiele kontrowersji. Wątpliwości wzbudza między innymi zakres nałożonego obowiązku, którym jest jedynie przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej z potencjalnym kandydatem. W praktyce klub, który nie jest zainteresowany usługami ciemnoskórego trenera z powodów niezwiązanych z jego kompetencjami po przeprowadzonej rozmowie po prostu go nie zatrudni. Z drugiej strony absurdem byłoby nałożenie na klub obowiązku nawiązania stosunku pracy z daną osoba jedynie ze względu na jej przynależność etniczną. Pojawiają się również głosy, że w przypadku Prawa Rooney’a mamy do czynienia z odwrotną dyskryminacją ze względu na wskazane wyżej obowiązki.
Należy obserwować sytuację na Wyspach Brytyjskich. Wprowadzenie Prawa Rooney’a w angielskim futbolu może doprowadzić do podjęcia analogicznych kroków w innych czołowych ligach europejskich, takich jak francuska Ligue 1 oraz niemiecka Bundesliga. W razie podjęcia wiążących decyzji w omawianej kwestii przez władze angielskiej federacji piłkarskiej, poinformujemy o tym na łamach portalu.
Organizacje sportowe
24.06.2020
Organizacje sportowe
16.06.2020
Legislacja
20.04.2020
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.