18.12.2015
No i się zaczęło. Pierwsze polskie związki sportowe dostają pisma z wezwaniem do przedłożenia zaświadczeń o przynależności do właściwej międzynarodowej federacji sportowej działającej w sporcie olimpijskim lub innej uznanej przez MKOl. Zamysł – likwidacja kilkunastu polskich związków sportowych, według szacunków – próba dyskryminacji około 250 tysięcy osób uprawiających sporty nieolimpijskie.
Czy to jest ok.? No jasne, że nie! Zapoznałem się z kilkoma opiniami prawnymi powstałymi na przestrzeni kilkunastu ostatnich miesięcy bezpośrednio w Biurze Analiz Sejmowych bądź na jego zlecenie, z zaciekawieniem przeczytałem wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Sportu i Turystyki. We wszystkich tych dokumentach są jurydyczne rozważania nad konstytucyjnością aktualnego brzmienia obecnego przepisu. Patrząc z perspektywy zainteresowanych związków można zapytać – i co z tego? I co z tego, skoro Minister wszczyna postępowania, i co z tego, jeśli nawet mamy naruszenie Konstytucji RP, skoro polityczne zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego nie rokuje żadnej bliskiej perspektywy rozpatrzenia interesujących nas kwestii.
Co nam pozostaje. Proponuję rozpoczęcie poważnej dyskusji nad kształtem brzmienia tego przepisu tak, by zachowując przestrzeganie fundamentalnych zasad (tzw. model europejski, konsolidacja sportu, standardy etyczno-prawne, przestrzeganie postanowień Karty Olimpijskiej, Światowego Kodeksu Antydopingowego i globalnego charakteru danego sportu) zachęcić do rozpoczęcia procesu legislacyjnego, który pozwoli nam jednocześnie mieć poczucie, że to polski ustawodawca bądź upoważniony organ władzy publicznej będzie decydował o utworzeniu polskiego związku sportowego, a nie de facto organizacja pozarządowa nie podlegająca prawu polskiemu jaką jest MKOl. Może warto powrócić do koncepcji uprawnienia Ministra do określania w drodze rozporządzenia wykazu dyscyplin sportu ( z wcześniej skonsultowanymi i racjonalnie przyjętymi kryteriami ), w których mogą działać pzs ? Zachęcam do dyskusji i postulatów. Proszę skorzystać ze strony Lobbing Dla Sportu.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.