28.12.2015
Niewątpliwie istniejący przepis art. 9 ust. 2 ustawy o sporcie mówiący o tym, iż funkcję prezesa pzs można pełnić nie dłużej niż przez 2 następujące po sobie kadencje, jest pełen sprzeczności. Z jednej przecież strony swego czasu twórcy ustawy podkreślali, że ma mieć ona „liberalny” charakter, z drugiej strony wprowadzali podnoszoną przeze mnie „reglamentację”. A wszystko przez ówczesną sytuację w PZPN. Chyba czas na zmiany.
Warte podkreślenia jest, że w tej samej ustawie w art. 9 ust.1 przewidziano, że kadencja władz pzs nie może być dłuższa niż 4 lata. W mojej ocenie jest to zapis absolutnie wystarczający do zachowania kontroli, by „źli prezesi” nie wykonywali swych funkcji prawie dożywotnio. Pamiętamy przecież, że najwyższą władzą w stowarzyszeniach jest walne zebranie członków (zebranie delegatów). I to właśnie ta władza przynajmniej raz na 4 lata (a może szybciej na nadzwyczajnych zebraniach) ma możliwość oceny pracy i ewentualnej zmiany prezesa. A tak to mamy do czynienia z fikcją. Przecież art. 9 ust.2, po pierwsze: ogranicza się tylko do funkcji prezesa i pomija „kadencyjność” pozostałych członków zarządu, po drugie: nie ma żadnych przeszkód by po 8 latach (dwóch kadencjach) były prezes przez kolejne 4 lata był wiceprezesem, a potem znów wrócił na fotel prezesa. To tak jak w wielkiej polityce pozorna roszada Putin-Miedwiediew. A przecież nie o to chodzi. Nie chodzi o prawo pozorne, tylko mądre. Nie zmuszajmy ustawą do ustępowania z funkcji tych prezesów, którzy w znakomity sposób kierują pzs. Dlatego jestem za uchyleniem art. 9 ust. 2 ustawy o sporcie. Zachęcam do dyskusji na stronie LobbingDlaSportu.pl.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.