20.11.2017
Korzystając z uprawnień przysługujących mi jako osobie wykonującej zawodową działalność lobbingową, chcę jako Kancelaria Prawa Sportowego DAUERMAN złożyć do Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia wniosek o podjęcie inicjatywy legislacyjnej w zakresie rozszerzenia katalogu lekarzy specjalistów, którzy byliby uprawnieni do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia.
Moja inicjatywa to postulaty naszego środowiska, które sygnalizuje problemy praktyczne związane ze stosowaniem Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 lipca 2016 r. w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania tych orzeczeń.
Zawężenie przez ustawodawcę specjalizacji lekarskich, które uprawniają do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia, tylko do lekarzy specjalistów w dziedzinie medycyny sportowej, czy posiadających certyfikat ukończenia kursu wprowadzającego do specjalizacji w dziedzinie medycyny sportowej spowodowało, że liczba tylko około 300 lekarzy musi badać około 5 milionów zawodników.
Ta rzeczywistość oznacza, że nie ma fizycznej możliwości, aby tak niewielka liczba lekarzy przebadała tak znaczną liczbę sportowców, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że w niektórych dyscyplinach sportu takie badania należy wykonać dwa razy w roku.
Ponadto, w niektórych placówkach służby zdrowia brak jest lekarzy o specjalizacjach wskazanych w tym rozporządzeniu. Generuje to zatem dodatkowe utrudnienia i koszty po stronie zawodników oraz ich rodziców czy opiekunów prawnych, którzy muszą udać się do specjalisty w miejscowościach poza miejscem zamieszkania, czy skorzystać z usług prywatnych gabinetów lekarskich.
W dużym skrócie, proponuję następujące rozwiązanie:
Dotychczasowy §2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 lipca 2016 r. w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania tych orzeczeń, który stanowi, że:
,, 1. Orzeczenie wydaje lekarz specjalista w dziedzinie medycyny sportowej, a w odniesieniu do zawodników niepełnosprawnych orzeczenie może wydać także lekarz specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej.
2. W odniesieniu do dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia oraz zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia orzeczenie może wydać lekarz posiadający certyfikat ukończenia kursu wprowadzającego do specjalizacji w dziedzinie medycyny sportowej”.,
znowelizować w brzmieniu:
,, 1. Orzeczenie wydaje lekarz specjalista w dziedzinie medycyny sportowej, lekarz specjalista w dziedzinie medycyny pracy, a w odniesieniu do zawodników niepełnosprawnych orzeczenie może wydać także lekarz specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej.
2. W odniesieniu do dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia oraz zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia orzeczenie może wydać lekarz specjalista w dziedzinie medycyny rodzinnej, lekarz specjalista w dziedzinie medycyny pracy lub lekarz posiadający certyfikat ukończenia kursu wprowadzającego do specjalizacji w dziedzinie medycyny sportowej”.
Mając na uwadze powyższe również i Państwa zachęcam do zgłaszania swoich postulatów w przedmiotowym zakresie, aby móc wypracować najbardziej optymalne rozwiązanie, które będzie korzystne dla środowiska sportowego, a które jako lobbysta i pełnomocnik podmiotów sportowych będę mógł przedstawić MSiT i Ministerstwu Zdrowia.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.