27.08.2018
Wielkimi krokami zbliża się dzień, w którym zostaną zainaugurowane rozgrywki PGNiG Superligi mężczyzn. Pierwszy mecz odbędzie się już w piątek, 31 sierpnia 2018 r. Warto z tej okazji przypomnieć sobie podstawowe zasady dotyczące systemu rozgrywek, bowiem pojawią się pewne nowości.
Przez ostatnie dwa sezony funkcjonował w PGNiG Superlidze podział na dwie grupy – granatową i pomarańczową. Spotkał się on jednak z wieloma nieprzychylnymi opiniami i w nadchodzącym sezonie 2018/2019 podobnych rozwiązań już nie doświadczymy. Organizatorzy rozgrywek postanowili uczynić rywalizację bardziej przejrzystą i łatwiejszą w odbiorze dla widzów. Zgodnie z § 8 Regulaminu Rozgrywek ligi zawodowej w piłce ręcznej mężczyzn „PGNIG Superligi” w sezonie 2018/2019 współzawodnictwo będzie się odbywało w rundzie zasadniczej, finałowej, barażowej oraz spadkowej.
W rundzie zasadniczej drużyny rozegrają ze sobą dwa mecze systemem „każdy z każdym”. Zespoły zajmujące po tej fazie miejsca 1-8 wezmą udział w rozgrywkach finałowych, natomiast drużyny z miejsc 9-14 zagrają w rundzie spadkowej. Faza finałowa obejmie rozgrywki ćwierćfinałowe, półfinałowe, mecz o trzecie miejsce oraz finał. W ćwierćfinale dwumecze odbędą się w czterech parach, zgodnie z zajętymi przez zespoły miejscami w fazie zasadniczej: Para 1: (miejsce) 1 i (miejsce) 8; Para 2: 2 i 7; Para 3: 3 i 6; Para 4: 4 i 5.
Na tym etapie liga przerodzi się w rozgrywki stricte pucharowe. Zwycięzca awansuje dalej, pokonany zakończy swój udział w walce o medale. W półfinale zmierzą się również w dwumeczach zwycięzcy ćwierćfinałów w następującej konfiguracji: zwycięzca pary 1 ze zwycięzcą pary 4 oraz zwycięzca pary 2 ze zwycięzcą pary 3. Pokonani w tej fazie rozegrają między sobą dwumecz o brązowe medale, natomiast zwycięzcy zawalczą w dwumeczu w wielkim finale o krążek z najcenniejszego kruszcu.
W rundzie spadkowej rozwiązań fazy pucharowej nie dostrzeżemy. Ponadto punkty zdobyte przez kluby w rundzie zasadniczej zostaną wyzerowane, zatem nie będą one miały praktycznie żadnego wpływu na ostateczną kolejność w tabeli. Zespoły rozegrają mecz i rewanż w systemie „każdy z każdym”. Drużyny, które zajęły miejsca 1-4 wywalczą uprawnienie do udziału w rozgrywkach PGNiG Superligi w sezonie 2019/2020. Klub z miejsca 5 będzie uczestniczył w barażu z zespołem z 2 miejsca rozgrywek I ligi piłki ręcznej mężczyzn, natomiast ekipa z miejsca 6 straci prawo uczestnictwa w rozgrywkach PGNiG Superligi ze względu na niespełnienie kryterium sportowego.
Modyfikacjom poddany został również system punktacji. Zgodnie z § 9 Regulaminu Rozgrywek w rundzie zasadniczej i spadkowej mecz nie będzie mógł zakończyć się remisem. W przypadku braku rozstrzygnięcia w podstawowym czasie gry, zarządzone zostaną rzuty karne. Zasada ta przełożyła się na nowy system punktacji, a właściwie powrót do starego, prostego rozwiązania:
„W zależności od osiągniętego wyniku w meczach rundy zasadniczej i spadkowej drużyna uzyskuje:
1) za zwycięstwo w podstawowym czasie gry – trzy (3) punkty,
2) za zwycięstwo po rzutach karnych – dwa (2) punkty,
3) za porażkę – zero (0) punktów,
4) za porażkę po rzutach karnych – jeden (1) punkt,
5) za zwycięstwo walkowerem – trzy (3) punkty.”
Zlikwidowany został również punkt bonusowy, który był przyznawany za zwycięstwo z drużyną z własnej grupy.
Kolejną „nowością” w sezonie 2018/2019 będzie zasada promocji i relegacji – awansu i spadku. Reguły jej dotyczące zostały określone w § 10 Regulaminu Rozgrywek. Uprawnione do uczestnictwa w rozgrywkach ligowych w sezonie 2019/2020 będą zespoły, które zajęły miejsca od 1 do 12 w PGNiG Superlidze w sezonie 2018/2019, zwycięzca rundy barażowej PGNiG Superligi 2018/2019 oraz mistrz I ligi w piłce ręcznej mężczyzn w sezonie 2018/2019. Wynik sportowy nie stanie się jedynym kryterium awansu, gdyż warunkiem koniecznym będzie spełnienie szeregu wytycznych w celu uzyskania licencji.
Jak podkreślają przedstawiciele władz ligi, nowe rozwiązania wdrożono wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kibiców. Założeniem dokonanych zmian było uproszczenie rozgrywek i zapewnienie emocji do samego końca. Można przypuszczać, iż cele te rzeczywiście zostaną osiągnięte. Na szczególne uznanie zasługuje powrót do promocji i relegacji. Niewątpliwie będzie to duży bodziec do ciężkiej pracy przekładającej się na sportowy rozwój, zarówno klubów walczących o utrzymanie w PGNiG Superlidze, jak i zespołów z niższego szczebla rozgrywek dążących do awansu i rywalizacji z najlepszymi.
Z wystawieniem ostatecznej oceny należy się wstrzymać i obserwować, jak dane rozwiązania będą funkcjonowały w praktyce. Teraz miłośnikom szczypiorniaka pozostaje skupić się na samych rozgrywkach i podziwiać w akcji swoich ulubieńców.
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny)
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.