22.01.2014
Kilka dni temu miałem przyjemność porozmawiać z czołowymi piłkarkami nożnymi naszego kraju. Jak się okazuje, ich poziom sportowy znacznie przerasta poziom prawnych relacji z klubami. Niestety kluby na potęgę wykorzystują ich niewiedzę.
Duża grupa dziewczyn nie ma kontraktu – zachowując tym samym status amatora – na podstawie podpisanych kart zgłoszeniowych oraz podań o przyjęcie do danego klubu, co powoduje ogromną trudność w określeniu ich praw, jakie wobec klubu im przysługują. Jest i taka grupa, której kluby zalegają wynagrodzenia, lecz długość i obowiązek procesowania przez Izbą ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych powoduje, że prawo jednostronnego wypowiedzenia kontraktu pozostaje praktycznie w sferze teoretycznej. Jeszcze inna sytuacja – to stosowanie przez kluby przepisów, których regulacja odnosi się do piłki nożnej mężczyzn, a nie kobiet. Dobrym tego przykładem jest żądanie wypłaty od klubu zagranicznego w związku z zagranicznym transferem rekompensaty za wyszkolenie z odwołaniem się do przepisów FIFA dotyczących Statusu i Transferów Zawodników. Tymczasem opłaty tej nie stosuje się w transferach odbywających się w ramach futbolu kobiecego, m.in. ze względu na inne uwarunkowania finansowe, o czym jednoznacznie w tej kwestii wypowiedziała się Izba ds Rozwiązywania Sporów działająca przy FIFA (DRC) w decyzji z dnia 7 kwietnia 2011 r..
Przykładów nieprawidłowości można mnożyć. Szkoda tylko, że konsekwencje tego ponoszą niczemu winne zawodniczki – nastawione na dobrą grę, ufne działaczom.
Dlatego też postanowiłem im pomóc i wesprzeć prawnie zawsze wtedy, kiedy będą tego potrzebować. Jeżeli nasze dziewczyny ze względu na swój poziom sportowy są w kręgu zainteresowania znanych klubów europejskich – to po prostu tego nie można zmarnować i trzeba im pomóc.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.