10.10.2016
Wiem, wiem – bardzo delikatna sprawa. Sezon walnych zgromadzeń delegatów w pełni, a ja tu coś takiego. Ale trzeba rozmawiać ( pisać ) o wszystkim. Zdarza się przecież ( bardzo rzadko ), że delegat nie jest w stanie świadomie głosować, bądź jest zbyt „głośny”. Co wtedy ?
Raczej w grę nie wchodzi regulamin dyscyplinarny, bo w takich regulaminach bardziej o odpowiedzialności działaczy, niż delegatów. Czy zatem regulacja regulaminów obrad WZD ? Tu też nic. Owszem, przewodniczący czuwa nad wszystkim, ale raczej nie nad sytuacją delegata „pod wpływem alkoholu”. Zgoda, może na przykład odebrać głos, ale czy da się przewidzieć bardziej dotkliwe sankcje ? Na pewno odpada badanie alkomatem na okoliczność zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, bo nawet w stosunku podporządkowania z umowy o pracę wymagana jest w takich sytuacjach zgoda pracownika. Tym bardziej delegat – to nie pracownik. A przecież trzeba szanować godność osobistą. Co w takim wypadku zrobić ? Pijaństwo w pracy to wykroczenie podlegające nawet karze aresztu bądź grzywny. Ale pijaństwo na WZD ? Mamy w kodeksie wykroczeń art. 51 : „kto krzykiem, hałasem lub innym wybrykiem pod wpływem alkoholu zakłóca spokój, porządek publiczny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym podlega karze aresztu, ograniczeniu wolności albo grzywnie”. Zatem jak pijany delegat będzie głośny, to chyba trzeba wzywać policję. A jak będzie cichy i nieświadomy, no to trzeba sprytu przewodniczącego w prowadzeniu obrad. Chyba nic innego się nie wymyśli – na pewno nie ma szans na wprowadzanie jakiś kar regulaminowych - wtedy dopiero byłby ogień i pole do nadużyć. Na koniec chcę jednak bardzo wyraźnie podkreślić, że dzisiejszy blog ma wymiar czysto teoretyczny. Wierzę, że sytuacje takie się nie zdarzą, a jeśli jednak – to żadne prawo, to środowisko powinno takie osoby wykluczyć.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.