28.06.2016
W poprzednim artykule p.t. „Organizacja rozgrywek piłkarskich cz. 5” pisałem o kilku generalnych zasadach rządzących rozgrywkami piłkarskimi w Polsce, m.in. o zasadzie przyznawania za zwycięstwo trzech punktów w rozgrywkach ligowych i punktu za remis. Dziś o prawie zawodników uprawiających piłkę nożną do stałej opieki zdrowotnej oraz o obowiązkach piłkarzy w tej materii.
Przepisy dotyczące opieki zdrowotnej nad zawodnikami są zawarte w § 23 – 26 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną. Znajdziemy tam także przepisy ustanawiające obowiązki zawodników tym zakresie.
Na mocy przepisów § 23 tejże uchwały, zawodnicy uprawiający piłkę nożną mają prawo do stałej opieki zdrowotnej, ale mają też dwa podstawowe obowiązki:
1. poddać się wszechstronnemu badaniu lekarskiemu przed podpisaniem pierwszego zgłoszenia do klubu, przy czym decyzja odnośnie dopuszczenia do uprawiania sportu piłki nożnej musi być odnotowana na karcie zgłoszenia oraz w wydanej zawodnikowi karcie badań lekarskich według obowiązującego wzoru.
2. przeprowadzać okresowe badania lekarskie, których wyniki są odnotowywane w karcie badań lekarskich.
Okresowe badania kontrolne, w świetle § 24 Uchwały nr IX/140 mają być przeprowadzane w odstępach nie dłuższych niż półrocznych o ile lekarz nie ustali wcześniejszego terminu przeprowadzenia badań. Obowiązek poddania się takim badaniom spoczywa na zawodniku.
W spotkaniach piłki nożnej mogą uczestniczyć wyłącznie zawodnicy legitymujący się aktualnie pozytywnym wynikiem badań, wpisanym do karty badań lekarskich (§ 24 ust. 2), a zawodnik uczestniczący we współzawodnictwie sportowym jest obowiązany do uzyskania orzeczenia lekarskiego o stanie zdrowia umożliwiającym bezpieczne uczestnictwo w tym współzawodnictwie. Przed zawodami, należy dostarczyć sędziemu potwierdzenie posiadania przez zawodników aktualnych badań lekarskich (§ 24 ust. 3).
Kwestie podstawowych obowiązków dotyczących opieki medycznej formułują przepisy § 25 Uchwały IX/140. I tak na mocy ust. 2. tego przepisu, badania lekarskie powinny być przeprowadzane przez poradnie lekarskie. Natomiast przepis ust. 1 odnosi się do kwestii dopingu w sporcie i daje upoważnionym przez PZPN i związki piłki nożnej lekarzom prawo uczestnictwa w badaniach próbki B testu antydopingowego przeprowadzanego w Zakładzie Badań Antydopingowych Instytutu Sportu.
Ponadto przepis ust. 3 nakłada na kluby Ekstraklasy, I, II i III ligi obowiązek posiadania stałego lekarza klubowego, zgodnie z właściwymi przepisami licencyjnymi, a z dyspozycji przepisu ust. 4 wynika obowiązek zapewnienia przez gospodarza spotkania piłki nożnej obecności podczas całego meczu przedstawiciela służby zdrowia według następujących zasad:
a. lekarza – na zawodach Ekstraklasy, I, II i III ligi;
b. osób posiadających uprawnienia do sprawowania opieki medycznej uzyskane zgodnie z przepisami państwowymi – w pozostałych klasach rozgrywkowych.
Gospodarze spotkań piłki nożnej mają też - zgodnie z przepisem ust. 5 - obowiązek posiadania na obiekcie sportowym przenośnej apteczki, noszy i kocy, umożliwiających udzielenie pierwszej pomocy lekarskiej. Są też – na mocy przepisu ust. 6 - zobowiązani zapewnić odpowiedni środek lokomocji, jeżeli zaistnieje konieczność odwiezienia do szpitala zawodnika lub innej osoby.
Uprawianie piłki nożnej, podobnie jak innych sportów, związane jest z wysiłkiem fizycznym zawodników. Mogą mu również towarzyszyć nieszczęśliwe wypadki i właśnie od następstw nieszczęśliwych wypadków wynikłych na skutek uprawiania sportu piłki nożnej, przysługuje zawodnikom prawo do ubezpieczenia. Dla zawodnika jest to prawo, a dla klub obowiązek. Te kwestie regulują przepisy § 26 Uchwały IX/140, a obowiązek ubezpieczenia zawodnika od następstw nieszczęśliwych wypadków wynikłych na skutek uprawiania sportu piłki nożnej spoczywa na klubie, który zawodnik reprezentuje w meczach rozgrywanych przez drużynę tego klubu. Odpowiednio, obowiązek ubezpieczenia zawodnika, spoczywa na właściwym Związku Piłki Nożnej, który zawodnik reprezentuje w meczach rozgrywanych przez reprezentację tego Związku. Ważne zastrzeżenie zawarte jest w § 26 ust. 3. PZPN i związki nie ponoszą odpowiedzialności za wypadki zaistniałe przed, w czasie i po zawodach organizowanych przez kluby.
Z ubezpieczeniem NNW zawodnika związanych może być wiele problemów. Podstawowym problemem i niedoskonałością tej regulacji jest brak minimalnej wysokości takiego ubezpieczenia. Nie jest ona również określona w Ustawie o Sporcie. Może to powodować ustalenie w drodze umowy z ubezpieczycielem niskiej sumy ubezpieczenia. Za niską sumą, idzie przecież niska składka. Może się okazać, że suma na jaką jest życie zawodnika zostanie ustalona na poziomie np. 2 lub 3 tysięcy złotych, co będzie stanowić 100% ubezpieczenia, a za dotkliwe uszczerbki, które wyceniane są np. na 20% zawodnik otrzyma 400 zł przy ubezpieczeniu na 2000 zł. Warto zatem przykładać do tej sumy dużą wagę, bo po wypadku może się okazać, że wypłata odszkodowania nie pokryje nawet skromniej części kosztów leczenia i rehabilitacji.
Kolejny odcinek poświęcimy przepisom finansowym oraz przepisom przejściowym i końcowym zawartym w Uchwale nr IX/140.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.