06.05.2020
Z dniem 4 maja wszedł w życie II etap „odmrażania sportu”. Czekałem z tym artykułem do dzisiaj, by wiedzieć trochę jak to się ma w praktyce. I są informacje z poniedziałku o otwartych przed południem obiektach sportowych, na których można przeprowadzać treningi. Jakie to obiekty? Będzie o tym poniżej, ale są też informacje z całej Polski (stan na dziś rano), że obiekty, na których – zgodnie przepisami – można trenować, nie zostały jeszcze otwarte w wielu miastach i gminach, najczęstszym powodem takich decyzji jest brak możliwości zapewnienia bezpiecznego treningu.
Co obejmuje drugi etap? Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 2 lit. a) i b) ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zwanego dalej ROZPORZĄDZENIEM, zakazowi prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0), w szczególności polegającej na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów, w tym klubów tanecznych i klubów nocnych oraz basenów, siłowni, klubów fitness, sal zabaw i parków rozrywki nie podlegają:
a) czynności związane z przygotowaniami kadry narodowej do igrzysk olimpijskich lub paraolimpijskich, prowadzone w obiektach Centralnego Ośrodka Sportu,
b) działalność sportowa (ujęta w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0 w grupie 93.1) i rekreacyjna w zakresie transportu rekreacyjnego oraz wypożyczanie sprzętu rekreacyjnego stanowiącego integralną część obiektu rekreacyjnego (ujęte w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0 w podklasie 93.29.Z), prowadzone:
– na stadionach sportowych, boiskach (w tym szkolnych, wielofunkcyjnych, typu Orlik), przy wykorzystaniu infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów motorowych i lotniczych, na otwartych strzelnicach, skoczniach narciarskich, otwartych torach łuczniczych, otwartych torach wrotkarskich, otwartych torach rolkowych, otwartych skateparkach, otwartych torach gokartowych oraz otwartych torach kolarskich (w tym do kolarstwa górskiego), przy czym w tych obiektach może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż 6 osób i 1 trener korzystających z tych obiektów, z wyłączeniem ich obsługi,
– na kortach tenisowych, przy czym na jednym korcie tenisowym mogą przebywać w tym samym czasie nie więcej niż 4 osoby i 1 trener korzystające z tego kortu, z wyłączeniem jego obsługi,
– na polach golfowych, przy czym przy jednym dołku golfowym może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż 6 osób korzystających z dołka golfowego, z wyłączeniem obsługi pola golfowego,
– przy wykorzystaniu infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów wodnych i motorowodnych lub rekreacji, przy czym z jednego sprzętu (w tym kajaka, łódki, rowerka wodnego, motorówki, skutera wodnego) mogą korzystać w tym samym czasie nie więcej niż 2 osoby, z wyłączeniem osób zamieszkujących lub gospodarujących wspólnie,
– na stadionach i boiskach w zakresie organizacji współzawodnictwa sportowego przez ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie piłka nożna – bez udziału publiczności,
– na stadionach oraz przy wykorzystaniu infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów motorowych w zakresie organizacji współzawodnictwa sportowego przez ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie żużlowym – bez udziału publiczności,
c) działalność sportowa lub rekreacyjna prowadzona w ośrodkach i klubach jeździeckich przeznaczonych do jazdy konnej, w tym łącznie ze szkołą nauki jazdy konnej, przy czym na każdym parkurze lub rozprężarni może przebywać w tym samym czasie nie więcej niż 6 osób i 1 trener korzystających.
Mamy zatem ogólny zakaz, od którego obowiązują przytoczone powyżej wyjątki. Wiemy zatem, że treningi dozwolone w ograniczonych zespołach ludzi, można otwierać obiekty przy zapewnieniu środków ostrożności i dezynfekcji, że podczas treningu i zawodów lig zawodowych sędziego, trenera oraz osoby uprawiającej sport na terenie obiektów, na których dopuszczona została wyżej opisana działalność sportowa i rekreacyjna nie dotyczy obowiązek z § 18 ust. 1 ROZPORZĄDZENIA. Przepis § 18 ust. 1 brzmi: „Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, o którym mowa w art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568 i 695), ust i nosa”. Zatem na trening idziemy w maseczce, ale trenujemy bez, zachowaniem tych wszystkich zasad i dystansu społecznego.
Treningi na otwartym powietrzu, które można prowadzić zgodnie z przepisami ROZPORZĄDZENIA to nie tylko zajęcia amatorów, to także zajęcia ligowców z różnych lig, których data startu rozgrywek nie jest jeszcze znana. Przypomnijmy, na razie jeszcze nie jest przesądzony ROZPORZĄDZENIEM start rozgrywek 1 i 2 ligi piłkarskiej, a po 11 maja poznamy decyzję Zarządu PZPN co do rozgrywek 3 ligi piłkarskiej.
Na razie wiemy, że na terminy 29-31 maja planowane jest wznowienie przerwanych 13 marca rozgrywek piłkarskiej Ekstraklasy, oraz na 12 czerwca start żużlowej Ekstraligi. Piłkarze już przeszli dwutygodniową izolację sportową, przeszli też pierwsze testy na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Wczoraj kluby Ekstraklasy otrzymywały wyniki tych testów przeprowadzonych na swoich piłkarzach i innych pracownikach klubów, trenerach, członkach sztab medycznego, kierownikach, osobach bezpośrednio związanych z meczem ze strony klubu. Są to 50-osobowe grupy. W kilku klubach pojawiły się wątpliwości interpretacyjne co do testów.
Przetoczyła się również „burza medialna”. Niektóre kluby poinformowały już wczoraj, że są „czyste”. Dzisiaj, Komisja Medyczna PZPN wydała komunikat, który został również opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Związku Piłki Nożnej:
„Komisja Medyczna PZPN przeprowadziła analizę wyników badań na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 przeprowadzonych w klubach ESA.
Od 6 maja treningi grupowe w zakresie zgodnym z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 roku mogą rozpocząć się w klubach:
Śląsk Wrocław
Piast Gliwice
Raków Częstochowa
Górnik Zabrze
Zagłębie Lubin
Pogoń Szczecin
W pozostałych klubach trwa dalsza diagnostyka osób skierowanych na badanie wymazu z nosogardzieli w kierunku SARS-CoV-2 i do czasu potwierdzenia przez Komisję możliwości rozpoczęcia treningów grupowych, Kluby te prowadzą treningi indywidualne.”[1]
Rozgrywki Ekstraklasy mają zostać wznowione 29 maja, dwa dni wcześniej mają zostać rozegrane dwa zaległe mecze ćwierćfinałowe Pucharu Polski między Stalą Mielec i Lechem Poznań oraz Miedzią Legnica i Legią Warszawa. Stal i Miedź to pierwszoligowcy. Co do wznowienia rozgrywek 1 i 2 ligi więc nadal czekamy, ale wiadomo już o starcie żużlowej Ekstraligi sezonu 2020.
Mecze Ekstraligi podobnie jak piłkarskie mają być rozgrywane bez publiczności. Będą oczywiście transmitowane przez telewizje, bo to również o pieniądze z praw telewizyjnych toczy się gra. Nie będzie meczu – nie będzie transmisji – nie będzie pieniędzy – tak to można określić w dużym uproszczeniu. Na pewno nie będzie przychodów z dnia meczowego. Te przychody jednak czy to w żużlu czy w piłce nożnej są bardzo zróżnicowane. Dla klubów, na które „chodzi” wielu kibiców to duża część budżetu, dla tych o mniejszym zainteresowaniu różnica niewielka.
Co do startu żużlowej Ekstraligi, to podobnie jak przypadku rozgrywek piłkarskiej Ekstraklasy opracowany został program wznowienia, który uwzględnia oczywiście wytyczne sanitarne. Jest ich wiele. Dzisiaj z dokumentu „Regulamin Sanitarny PZM – zawody żużlowe” przytoczymy kalendarium uruchomienia rozgrywek PGE Ekstraligi, ale w kolejnym odcinku gratka dla fanów żużla i omówienie innych przepisów tego regulaminu.
PLAN STARTU ŻUŻLOWEJ EKSTRALIGI:
str. 1 Regulaminu Sanitarnego PZM - rozgrywki żużlowe
(zdjęcie ma charakter ilustracyjny, fot. pixabay)
[1] źródło: https://www.pzpn.pl/federacja/aktualnosci/2020-05-06/aktualizacja-komunikat-komisji-medycznej-pzpn
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.