24.02.2022
Premier Mateusz Morawiecki i Minister Zdrowia Adam Niedzielski przedstawili wczoraj plany rządy związane z obostrzeniami czyli nakazami, zakazami i ograniczeniami związanymi z obowiązującym stanem epidemii. Rozporządzenia jeszcze nie ma, więc warto przedstawić w skrócie założenia zmian związanych opadającą falą zachorowań na koronawirusa.
Zgodnie z zapowiedzią Ministra Niedzielskiego od 1 marca ma zostać zniesiona większość restrykcji, które mają charakter gospodarczy. I mają pozostać tylko restrykcje o charakterze czysto epidemicznym czyli obowiązek maseczek, izolacja i kwarantanna, czyli te które związane z utrzymaniem kryterium ograniczania transmisji.
Zgodnie z informacjami podanymi na stronach rządowych, obowiązku noszenia maseczek będzie trzeba przestrzegać jeszcze:
- na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
- w autobusie, tramwaju i pociągu,
- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
- w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba że pracodawca postanowi inaczej),
- w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
- w kinie i teatrze,
- u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
- w kościele i szkole, na uczelni,
- w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.),
- w szkołach i na uczelniach w czasie przerw między lekcjami i zajęciami, chyba że inaczej postanowi kierujący podmiotem.
Co do izolacji to od 15 lutego br. izolacja trwa siedem dni. Jeżeli lekarz POZ nie zdecyduje o przedłużeniu czasu izolacji domowej, jej koniec następuje u osób z objawami COVID-19 – po 24 godzinach od ustąpienia objawów, ale nie krócej niż po siedmiu dniach od wystąpienia objawów, a u osób bezobjawowych – po siedmiu dniach od uzyskania wyniku dodatniego (dni przebywania na kwarantannie sprzed uzyskania wyniku testu nie wlicza się).
Niektóre grupy osób mogą skończyć odbywanie izolacji domowej wcześniej. Są to między innymi pracownicy służby zdrowia oraz osoby, które sprawują opiekę nad pensjonariuszami domów opieki społecznej. Warunkiem skrócenia izolacji jest wykonanie dwóch testów PCR w odstępie przynajmniej 24 godzin i uzyskanie z obu badań negatywnego wyniku.
Już od 15 lutego, kwarantanna tak samo jak izolacja chorego trwa siedem dni. Już została zniesiona również tzw. kwarantanna z kontaktu. Zatem, osoby, które miały kontakt z zakażonym koronawirusem, nie podlegają już obowiązkowej kwarantannie. Kwarantanna cały czas obowiązuje natomiast osoby, które otrzymały od lekarza skierowanie na test PCR. Jeżeli chodzi o osoby, które trafiły na kwarantannę w wyniku skierowania na test, to kończy się ona z chwilą uzyskania negatywnego wyniku. Jeśli natomiast wynik jest pozytywny, pacjent przechodzi na izolację. Kwarantanna może zostać skrócona do pięciu dni w przypadku lekarza lub pielęgniarki, jeżeli udzielają świadczeń osobom chorym na COVID-19. Zasada ta obowiązuje również służby mundurowe: żołnierzy oraz funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa.
Kwarantanna dotycząca osób przybywających do Polski z państw członkowskich Unii Europejskiej, ze strefy Schengen, z Turcji oraz spoza Unii Europejskiej i strefy Schengen trwa 7 dni, ale obowiązuje tylko osoby niezaszczepione.
Kwarantanna nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych, które mogą okazać ważny certyfikat covidowy lub inny dokument poświadczający przyjęcie szczepienia, w języku polskim lub języku angielskim. Nie dotyczy też ozdrowieńców posiadających Unijny Certyfikat COVID-19 lub inny dokument. Nie dotyczy także osób, które uzyskały negatywny wynik testu w kierunku COVID-19 (wykonany w ciągu ostatnich 48 godz.) oraz osób, które mają mniej niż 12 lat i podróżują pod opieką dorosłych, a są zaszczepione lub posiadają ważny negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Kwarantanna nie dotyczy też osób podlegających innym zwolnieniom wymienionym w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Od 1 marca mają zostać zniesione - ważne także z punktu widzenia podmiotów sportowych - wszelkie limity związane z obłożeniem lokali gastronomicznych, placówek handlowych, obiektów sportowych i kulturalnych, a także te obowiązujące w transporcie, podczas spotkań i imprez. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia.
Ma zostać także zniesiona praca zdalna w urzędach i ma wrócić praca stacjonarna. Zostaje również zniesione zalecenie pracy zdalnej w firmach i przedsiębiorstwach. Warto też podkreślić, że od 21 lutego przywrócono naukę stacjonarną w szkołach, a zatem tydzień wcześniej niż pierwotnie planowano.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.