09.09.2015
Na łamach naszego portalu cały czas przewija się temat zmiany ustawy o sporcie i skutkach tych zmian. We wczorajszym wpisie na blogu było o skutkach utraty statusu Polskiego Związku Sportowego. Dzisiaj trochę o terminach i przewrotnie -czy oby na pewno zmiany dotyczą aż tak dużą skalę związków, o których się mówi.
Ustawa z dnia 23 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych została podpisana przez Prezydenta w dniu 12 sierpnia 2015 roku. Jak do tej pory nie została jeszcze ogłoszona. Jak wiemy jej ogłoszenie ma kluczowe znaczenie, gdyż od tego momentu liczymy 14 dni, po których wchodzi w życie. Nie dotyczy to jednak interesującego nas art. 12b, który wchodzi w życie po 3 miesiącach od dnia ogłoszenia. Przypomnijmy: stwierdzenie braku przynależności Polskiego Związku Sportowego do właściwej międzynarodowej federacji sportowej działającej w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub innej uznanej przez MKOl następuje w drodze decyzji ministra właściwego do spraw kultury fizycznej. I to decyzji prawomocnej. Zatem mamy dwa „przeciągi czasowe”: 3 miesiące od dnia ogłoszenia na wejście w życie, a potem dopiero wszczęcie procedury, która musi się zakończyć prawomocną decyzją (a to też trwa). I niby wszystko jasne, ale ja osobiście mam dalsze wątpliwości. No, bo w nowelizacji ustawy czytamy, że z kolei zmiany (dopisanie punków) do obowiązującego artykułu 82 wchodzą w życie po 12 miesiącach od dnia ogłoszenia. A jak przeczytamy zaproponowane dopisane punkty dokładnie i z uwzględnieniem dotychczasowego brzmienia całego artykułu 82 to zastanawiam się, czy wszczęcie przez ministra procedury, której skutki mają nastąpić dopiero po uzyskaniu prawomocności, może nastąpić po 3-cim czy też dopiero 12-stym miesiącu od dnia ogłoszenia nowelizacji.
Z kolei zupełnie inną kwestią jest, że przynajmniej 7 obecnych Polskich Związków Sportowych poprzez przynależność do Sport Accord składającego się m.in. z autonomicznych i niezależnych międzynarodowych federacji sportowych, uznanych przez MKOl jako stowarzyszenie międzynarodowych federacji sportowych, w mojej ocenie jest wystarczające by spełnić wymogi znowelizowanej ustawy i utrzymać status Polskiego Związku Sportowego, ale o tym już bezpośrednio będę rozmawiał z zainteresowanymi.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.