10.02.2015
W dzisiejszym tekście chciałbym poruszyć kwestię opłat licencyjnych ustalanych przez polskie związki sportowe. Czy mają one całkowitą dowolność w określaniu ich wysokości? Otóż niekoniecznie.
Jak wskazywaliśmy już na łamach portalu polskie związki sportowe mają przyznaną kompetencję w zakresie wyznaczania reguł systemu licencyjnego prowadzonego przez siebie współzawodnictwa sportowego. Do uprawnień tych należy również określanie wysokości opłat licencyjnych m.in. dla zawodników, klubów, szkoleniowców bądź sędziów.
W ostatnim czasie spotkałem się z zagadnieniem znacznego różnicowania opłat licencyjnych dla poszczególnych grup zawodników, często w oparciu o fakt przynależności lub braku przynależności do klubów sportowych biorących udział we współzawodnictwie organizowanym przez polski związek sportowy. Jako przykład chciałbym wskazać Polski Związek Jeździecki, którego Zarząd pod koniec ubiegłego roku przyjął stawki opłat na rzecz Związku na 2015 rok. Wysokość opłaty licencyjnej dla zawodnika – seniora, młodego jeźdźca, który jest jednocześnie członkiem klubu zrzeszonego w Związku została określona na 130 zł, natomiast wysokość opłaty licencyjnej zawodnika – seniora, młodego jeźdźca bez przynależności klubowej – 720 zł. Mówimy tu zatem o ponad pięciokrotnej różnicy w wysokości opłat licencyjnych!
Nie ukrywam, że praktyka ta budzi moje poważne zastrzeżenia. Abstrahując od kwestii etycznych, należy podkreślić, że działanie to może nie być zgodne z prawem powszechnie obowiązującym. Kwestia ta była już zresztą przedmiotem analizy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. VI S.A./Wa 1896/07), który w wyroku wskazał, że choć polski związek sportowy może określić niższe opłaty licencyjne na zawodników zrzeszonych w klubach będących członkami związku w stosunku do zawodników bez przynależności klubowej, jednak wyliczenie tych opłat powinno zostać przedstawione w sposób transparentny i racjonalny. Na marginesie podam tylko, że w omawianej sprawie różnica w wysokości opłat licencyjnych była „tylko” trzykrotna.
Sąd wskazał, że rażące zróżnicowanie opłat licencyjnych przez polski związek sportowy stanowi naruszenie przepisów prawa powszechnie obowiązującego. Pierwszym z nich jest art. 32 ust. 2 Konstytucji RP dotyczący zakazu dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym. Sąd w orzeczeniu stwierdził, że jeżeli zróżnicowanie opłat podyktowane było jedynie „polityką Związku” mającą na celu nakłonienie zawodników do zarejestrowania się w klubach jeździeckich, a nie było poparte racjonalną kalkulacją, stanowi naruszenie w/w przepisu. Innymi normami, które zostały wskazane w uzasadnieniu wyroku były art. 6 ust. 2 ustawy – Prawo o stowarzyszeniach oraz art. 11 ust. 1 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Dotyczą one tzw. negatywnego aspektu zrzeszania się, czyli prawa do niewstępowania oraz możliwości występowania z danych organizacji. Sąd uznał, że określanie rażąco wysokich opłat licencyjnych na zawodników bez przynależności klubowej jest w istocie polityką związku sportowego mającą na celu nakłonienie ich do wstępowania do klubów. Stanowi to w ten sposób naruszenie powyższych przepisów.
Należy podkreślić, że nie każde zróżnicowanie opłat licencyjnych stanowi naruszenie prawa. Legalność tych działań zależy jednakże od zasadności dyferencjacji wysokości stawek ustalanych przez władze związków. Każdy przypadek należy zatem analizować indywidualnie. Zachęcam również do dzielenia się uwagami na temat opłat licencyjnych w uprawianych przez Państwa sportach. Proszę również pamiętać, ze przepisy dają możliwość zakwestionowania wysokości stawek licencyjnych sprzecznych z przywołanymi w artykule normami.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.