23.11.2018
Wczoraj, 22 listopada 2018 r., w Glasgow odbyło się 133 Coroczne Spotkanie Biznesowe członków Międzynarodowej Rady Związków Piłkarskich (IFAB) – organu legitymującego się wyłącznym prawem do decydowania o obliczu i uzgadniania zmian w przepisach gry w piłkę nożną. Jednym z punktów obrad czwartkowej konferencji była dyskusja dotycząca wyselekcjonowania obszarów w piłkarskich przepisach („Laws of the Game”[1]), które powinny zostać zmienione w nadchodzącym roku.
Podczas spotkania, przedstawiciele wewnętrznych paneli doradczych IFAB przedstawili wyniki swoich dotychczasowych badań i analiz, dzięki czemu zgromadzeni członkowie mogli podjąć decyzję, które z potencjalnych zmian zasługują na dalszą konkretyzację. W najbliższym czasie prace skupią się na następujących elementach:
Podczas konferencji poruszono również tematykę zmiany modelu wykonywania serii rzutów karnych. Obecnie „jedenastki” wykonywane są naprzemiennie – system ten określa się mianem „AB-AB”. Na niższych poziomach rozgrywkowych testowany był system „AB-BA”. Uczestnicy konferencji stwierdzili jednak, że jest on zbyt skomplikowany, w efekcie czego IFAB zarzuciła dalsze analizy w tej kwestii.
Spora część dyskusji skoncentrowała się także na zagadnieniu zagrania piłki ręką, aczkolwiek nie udało się wypracować konkretnych rozwiązań udoskonalających ten obszar przepisów. Mimo to, obecni byli zgodni, iż zmiany w tej materii nastąpić muszą, jednakże dopiero po odpowiednim stypizowaniu poszczególnych przewinień związanych z zagraniem piłki ręką. Uczestnicy zauważyli też konieczność dokładniejszego określenia, co należy robić i jak interpretować sytuację, gdy z niezamierzonej „ręki” zawodnik uzyskuje korzyść np. w postaci strzelonej bramki lub wykreowania korzystnej sytuacji.
W tym miejscu warto jeszcze wskazać, że kolejnym krokiem IFAB ws modyfikacji zasad gry w piłkę nożną, zatwierdzonym podczas konferencji, będzie dalsze rozbudowywanie zasad fair play. Rozwiązania dotyczyć będą interpretacji zachowań zawodników atakujących, przeszkadzających w ustawianiu „muru” przy rzutach wolnych, a także problemów jakie rodzą się w sytuacji gdy piłka zostanie odbita od sędziego i spowoduje np. utratę posiadania piłki, kontrę lub zdobycie gola.
Dostosowanie przepisów w ramach czterech punktów wskazanych powyżej powinno nastąpić w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Zgodnie z planami IFAB, gotowy projekt nowelizacji powinien być gotowy na Doroczne Walne Zgromadzenie (AGM IFAB) w marcu 2019 r. Jeżeli wszystkie zaproponowane zmiany uzyskają poparcie obecnych na zgromadzeniu członków, nowe „Laws of the Game” wejdą w życie 1 czerwca 2019 r.
[1] http://www.theifab.com/laws
Posłuchaj tego artykułu jako PODCASTU: [embed]https://soundcloud.com/prawosportowepl-podcast/nowy-obraz-futbolu-juz-od-czerwca-2019[/embed]
Piłka nożna
02.08.2022
Piłka nożna
12.07.2022
Organizacje sportowe
20.06.2022
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.