25.07.2019
Pisaliśmy ostatnio o zmianach przepisów w rozgrywkach piłkarskiej Ekstraklasy i o zmianie Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej na podstawie, której trenerzy i inne osoby funkcyjne przebywające na ławce rezerwowych mogą być od tego sezonu karane napomnieniami i wykluczeniami czyli żółtymi i czerwonymi kartkami.
To zresztą niejedyne zmiany, które obowiązują w tym - nowym - sezonie 2019/2020. Warto to podkreślać, bo Ekstraklasa już rozgrywa 2 kolejkę spotkań, a inaugurację ma za sobą tez 1. Liga, a „w kolejce” czekają już następne ligi – niższych szczebli. W połowie sierpnia już wszyscy będą mieli pierwsze mecze za sobą.
Warto podkreślić, że w czerwcu, Uchwałą nr VI/88 z dnia 15 czerwca 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr XII/194 z dnia 11 grudnia 2015 roku Zarządu PZPN o członkostwie wprowadził kilka nowych przepisów. Zgodnie z nowym par. 5 ust. Uchwały nr XII/194 Klub występujący w rozgrywkach IV ligi i niższych klas rozgrywkowych może działać także pod postacią fundacji. To novum i pójście „z duchem czasu”. Z praktyki Kancelarii wynika, że wiele klubów w różnych dyscyplinach sportu prowadzi działalność sportową właśnie w formie fundacji.
Oczywiście nadal klub piłkarski musi posiadać osobowość prawną i jako członek Związku może działać pod postacią stowarzyszenia, stowarzyszenia kultury fizycznej, spółki akcyjnej, sportowej spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub uczniowskiego klubu sportowego. I nadal, dopuszczenie do współzawodnictwa w sporcie piłki nożnej klubu piłkarskiego jako osoby prawnej działającej w innej, niż przewidziana powyżej, forma prawnej wymaga decyzji Zarządu PZPN, podjętej po przedstawieniu stosownych opinii przez Komisję d.s. Licencji Klubowych PZPN i Komisję d.s. Prawnych PZPN.
Zmieniono również przepisy par. 6 Uchwały nr XII/194. Do wymaganych dotychczas dokumentów przy przyjęciu w poczet członków Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej / Polskiego Związku Piłki Nożnej czyli deklaracji członkowskiej, aktualnego odpisu z właściwego rejestru lub ewidencji i innych przewidzianych w Uchwale jak dotychczas, klub musi też złożyć podpisaną deklarację przyjęcia i stosowania „Regulaminu Ochrony Danych dla PZPN i jego członków” - według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do uchwały (par. 6 ust. 1 pkt i) Uchwały).
Z kolei 12 lipca tego roku Uchwał nr VII/101 Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną dokonano kilkunastu zmian, wśród których na czoło wysuwa się ta z § 2 ust. 3 pkt a), wedle której:
Zatem Polski Związek Piłki Nożnej do prowadzonych już rozgrywek szczebla centralnego czyli 1. Ligi i 2. Ligi dołączy 3. Ligę.
Zgodnie ze znowelizowanym § 2 ust. 1 pkt b) – rozgrywki U-18 zastąpią wszelkie rozgrywki U-19.
Nowością jest ta nowelizacja: „§ 3 dodaje ust. 4 w brzmieniu:
Dopuszcza się możliwość udziału dziewcząt w rozgrywkach chłopców do kategorii Orlik U-11 włącznie z zachowaniem poniższych zasad:
Zatem dziewczęta będą mogły rywalizować z chłopcami, a nie w osobnych ligach tylko dla dziewcząt. Będą oczywiście odpowiednio starsze zespoły dziewcząt (o 2 lata – przyp. M.Z.).
Ważną zmianą jest przepis § 6 ust 7. Zgodnie z nim mecze piłki nożnej nie mogą odbywać się na boiskach zamkniętych na mocy decyzji organu dyscyplinarnego PZPN, właściwego Wojewódzkiego Związku Piłki Nożnej, państwowej lub samorządowej władzy administracyjnej.
Zmienia się także nieco właściwość organów rozgrywkowych. Zgodnie z § 9 ust. 5 pkt 2) Uchwały, w rozgrywkach I i II ligi, Pucharu Polski na szczeblu centralnym, Superpucharu, Centralnej Ligi Juniorów U-18, Centralnej Ligi Juniorów U-17, Centralnej Ligi Juniorów U-15, Ekstraligi i I ligi kobiet, Pucharu Polski kobiet na szczeblu centralnym, Centralnej Ligi Juniorek U-17, Centralnej Ligi Juniorek U-15 na szczeblu centralnym, I Polskiej Ligi Futsalu, Halowego Pucharu Polski, Ekstraligi i I ligi Futsalu kobiet pierwszą instancją jest Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN, a drugą instancją Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN.
Z kolei, zgodnie z § 9 ust. 5 pkt 6), w młodzieżowych rozgrywkach piłki nożnej kobiet organizowanych przez Komisję ds. Piłkarstwa Kobiecego PZPN, innych niż wymienione w pkt 2, pierwszą instancją jest Komisja ds. Piłkarstwa Kobiecego PZPN, a drugą instancją Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN.
Zgodnie z § 10 ust. 2 Uchwały o organizacji rozgrywek, w rozgrywkach prowadzonych przez Wojewódzki Związek Piłki Nożnej, dopuszcza się możliwość prowadzenia zawodów przez sędziów klubowych, na zasadach opracowanych przez dany Wojewódzki ZPN.
Ważna zmiana wynika z § 12 ust. 3, gdzie w pierwszym zdaniu, zwrot „poza 7 zawodnikami i rezerwowymi wpisanymi do protokołu” zastąpiony został zwrotem „poza nie więcej niż 9 zawodnikami rezerwowymi wpisanymi do protokołu”. Od tego sezonu skład meczowy w rozgrywkach to 11 piłkarzy na boisku i maksymalnie 9 rezerwowych, a nie jak dotychczas 7.
§ 16 ust. 3 pkt 1) lit. f i g otrzymują nowe następujące brzmienie: przy dalszej równości, większa liczba zwycięskich meczów w całym cyklu rozgrywek. Zgodnie z nim w rozgrywkach kolejność zespołów w tabeli ustala się według liczby zdobytych punktów, a w przypadku uzyskania równej liczby punktów przez dwie lub więcej drużyn, o zajętym miejscu decydują:
1) Przy dwóch zespołach:
2) Przy więcej niż dwóch zespołach stosuje się kolejno zasady określone w pkt 1) wyłącznie między zainteresowanymi drużynami.
Kolejna zmiana dotyczy zawodników kadry narodowej powołanego do pierwszej reprezentacji, reprezentacji młodzieżowej bądź na mecze eliminacyjne i turniej finałowy juniorów U-17 i U-19, a także na zgrupowania poprzedzające ww. imprezy. Przypomnijmy jeśli, co najmniej trzech zawodników jednego klubu bądź co najmniej dwóch zawodników młodzieżowców uprawnionych do gry w klubie do rozgrywek seniorów, w których odrębne przepisy związkowe wprowadzają obowiązek udziału w meczach takich zawodników, może stanowić podstawę do złożenia przez zainteresowany klub wniosku o przełożenie terminu zawodów na inny, wyznaczony z urzędu przez organ prowadzący rozgrywki, a organ prowadzący rozgrywki przy podejmowaniu decyzji uwzględnia właściwe przepisy oraz terminy FIFA w tym zakresie.
Tutaj nowe brzmienie otrzymał § 20 ust. 6, zgodnie z którym, zawodnik powołany na zgrupowanie reprezentacji narodowych, o których mowa w ust. 1 niniejszego paragrafu, ale w nich nieuczestniczący bez zgody PZPN lub lekarza kadry, nie jest uprawniony do udziału w najbliższych zawodach mistrzowskich i pucharowych.
I na koniec przepis, znajdujący się właśnie na końcu tylko z racji numeracji, bo to § 31 ust. 1 Uchwały, ale przepis niosący poważne konsekwencje. Zmiany już wdrożono, a zgodnie z nim, wynikające z niniejszej uchwały uprawnienia Wojewódzkich ZPN nie mogą być przekazane innym podmiotom, z uwzględnieniem postanowień Uchwały nr IV/62 z dnia 24 kwietnia 2019 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie podmiotów upoważnionych do prowadzenia rozgrywek piłkarskich na terenie Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej. A to oznacza, że rozgrywek nie mogą już prowadzić okręgowe związki piłki nożnej. W związkach wojewódzkich potworzone zostały podokręgi wojewódzkich związków, a to kończy z dotychczas obowiązującym dualizmem władzy wojewódzkich i okręgowych związków piłki nożnej w terenie.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.