20.03.2015
W ostatnim czasie komisje sejmowe pracują nad prezydenckim projektem zmiany ustawy prawo o stowarzyszeniach. Z uwagi na dosyć zaawansowany etap legislacyjny coraz bardziej realne jest, że przynajmniej część postanowień tego projektu wkrótce wejdzie w życie. Z tego względu chciałbym przedstawić kilka wybranych założeń proponowanych zmian.
W uzasadnieniu projektu zostało wskazane, że jest on konieczny z uwagi na zmiany społeczne jakie nastąpiły na przełomie ostatnich lat w Polsce. Mimo, iż dotychczasową regulację ocenia się pozytywnie, to jednak praktyka już działających organizacji oraz konieczność dostosowania treści regulacji do aktualnego dorobku nauki min. z dziedziny praw człowieka sprawiają, że konieczne jest wprowadzenie zmian. Jak podkreślają autorzy mają one charakter ewolucyjny, więc stanowią naturalny i konieczny proces.
Przechodząc do niektórych postanowień projektu, to w pierwszej kolejności należy wskazać zmiany dotyczące możliwość wynagrodzenia członków władz stowarzyszenia. W aktualnie obowiązującej ustawie kwestia ta nie była wyraźnie wyartykułowana. Z tego powodu pojawiało się wiele wątpliwości, chociaż w praktyce zdecydowana większość członków władz pobiera wynagrodzenie z tytułu pełnionych funkcji. Natomiast proponowane zmiany wprost określają, że jeżeli statut stowarzyszenia to przewiduje, członkowie jego władz mogą otrzymywać wynagrodzenie za pełnienie swych funkcji. Zatem to od woli samych założycieli oraz członków stowarzyszenia zależy czy takie postanowienie znajdzie się statucie – jeżeli tak to nikt nie będzie miał możliwości podważania takiej sytuacji.
Obecnie ustawa stanowi, że stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej swoich członków. Z tego zapisu nie wynikało czy stosunek ten ma być w jakiś sposób sformalizowany czy po prostu opierać się na faktycznym, nieodpłatnym świadczeniu pracy na rzecz stowarzyszenia. Prezydencki projekt przewiduje regulację wskazującą podstawę prawną świadczenia takich usług. Zgodnie z treścią nowelizacji członkowie stowarzyszenia mogą wykonywać pracę społeczną w ramach wolontariatu, na zasadach określonych w porozumieniu o wolontariacie określonym w ustawie działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. O cechach szczególnych takiego porozumienia pisałem w jednym z wcześniejszych artykułów.
Kolejną nowością jaką przewiduje projekt nowelizacji ustawy prawo o stowarzyszeniach jest zmniejszenie liczby osób potrzebnych do utworzenia takiego podmiotu - aktualnie ustawowe minimum wynosi 15 osób. Jednak chcąc ułatwić podejmowanie nowych inicjatyw przez społeczeństwo prezydencki projekt proponuje aby możliwe było powołanie stowarzyszenia przez tylko 7 osób. Niewątpliwie jest znaczące złagodzenie wymagań formalnych i może realnie przyczynić się do zwiększanie liczby rejestracji nowych podmiotów.
Liczba 7 pojawia się treści aktu nie tylko w związku z ilością osób potrzebnych do utworzenia nowego podmiotu. Projekt przewiduje, że sam proces rejestracji prowadzony przez sąd rejestrowy ma zostać przeprowadzony w ciągu 7 dni. Obecnie taki proces, często z niewyjaśnionych przyczyn, trwa czasem nawet ponad miesiąc, co znacząco spowalnia rozwój inicjatywy komitetu założycielskiego. Dlatego tak krótki, ustawowy termin do zakończenia całego procesu wydaje się być pozytywną zmianą, choć budzącą spore wątpliwości co do możliwości jego stosowania w praktyce. Nawet wobec najszczerszych chęci sądów może okazać się on za krótki. Ponadto, tej regulacji zarzuca się, że jest ona powieleniem postanowień ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, co prowadzi do swoistego dublowania się przepisów prawa. Z punktu widzenia postulatu racjonalnego ustawodawcy taka sytuacja nie jest korzystna.
Powyższe stanowią tylko ułamek zmian jakie są zaproponowane w analizowanym projekcie ustawy. Szczegółowa analiza procesu legislacyjnego zamieszczana jest systematycznie na łamach portalu ngo.pl.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.