09.09.2013
Bardzo możliwe, że w niedługim czasie szykuje nam się nowelizacja ustawy o sporcie. Dziś kilka słów o art. 9 ust. 3 pkt 2, czyli zakazie prowadzenia przez członka zarządu polskiego związku sportowego działalności gospodarczej, która koliduje bezpośrednio z realizacją przez dany związek jego zadań statutowych.
Od samego początku wprowadzenie takiego zapisu było słuszne – chodziło o wykluczenie konfliktu interesów, a z mojej praktyki pisząc wprost – o to, by członkowie zarządu nie byli np. producentami sprzętu następnie przez związek kupowanymi, czy też by nie prowadzili kursów czy szkoleń na instruktorów, czy trenerów.
Do dziś w tych przepisach jest mowa o prowadzeniu działalności gospodarczej bezpośrednio. Dotychczas nie było mowy o posiadaniu w spółkach prawa handlowego akcji bądź udziałów powyżej 10%, które to spółki prowadzą działalność gospodarczą związaną bezpośrednio z realizacją przez związek jego zadań statutowych. I właśnie takie zmiany poprzez dodanie pkt 2 „a twórcy nowelizacji nam proponują.
Zastanawiam się jednak, czy wprowadzenie tego przepisu coś zmieni ? Na pewno planowana nowelizacja idzie w dobrym kierunku. Czy jednak wykluczy „złe praktyki . Na pewno nie. Swoboda działalności gospodarczej i jej różnorodność form organizacyjno-prawnych spowoduje, że „proceder będzie miał dalej swe miejsce. Zaufany kolega czy sąsiad, syn czy żona, zawsze będą mogli oficjalnie posiadać udziały, zamiast dotychczas członka zarządu danego związku. Zatem – nie rozwiąże to istoty sprawy. Czy jest dobre rozwiązanie ? Jak ktoś jest nieuczciwy, to pewnie takiego rozwiązania nie ma. W tym miejscu jednak przypominają mi się chociażby pojęcia wprost z gospodarki jak „standardy ładu korporacyjnego , czy z KSH - „dobre obyczaje . Gdy mówimy o konflikcie interesów, to myślimy po prostu o takich zachowaniach, które są nieetyczne. Bardzo bym chciał, by w Polsce zaczęły obowiązywać w końcu takie standardy, że jak wykażemy komuś brak etyki w jego zachowaniu, to chcąc zachować twarz i postąpić godnie, będzie on potrafił podać się do dymisji. Utopia ? Nie wiem...
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.