Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Nowe regulacje FIFA w kwestii agentów

31.01.2023

Stało się dokładnie to, co od jakiegoś czasu było zapowiadane, a więc wracają „agenci FIFA”, zastępując „pośredników transakcyjnych”, funkcjonujących w obrocie prawnym od połowy minionej dekady. 9 stycznie weszły w życie przepisy FIFA Football Agent Regulations.

FIFA Football Agent Regulations są dostępne tutaj i warto do nich sięgnąć, bo zmiany są znaczące. Zanim jednak o tych zmianach, to jeszcze chwila o polskim prawie związkowym. Nie zostały jeszcze przez Zarząd PZPN uchwalone przepisy oparte na tych regulacjach, ale takie przepisy będą i to już na ich podstawie agenci będą dostosowywać swoją działalność do regulacji prawnych, a nowi agenci, w właściwie kandydaci zdawać będą egzamin. Egzamin nie ominie też tych, którzy już działają na rynku, ale nie zdawali go do tej pory, czyli agentów, którzy uzyskali wpis na listę pośredników transakcyjnych po 2015 roku.

Agenci, którzy zdali egzamin przed 2015 rokiem są zwolnieni ze zdawania nowego egzaminu, ale będą musieli spełnić inne wymogi. Zmiany wprowadzane są błyskawicznie, bo już niebawem odbędzie się pierwszy z dwóch egzaminów w tym roku. Egzaminy będą organizowane dwa razy do roku, we wszystkich krajach w tym samym terminie. W tym roku będzie to 19 kwietnia 2023 roku, a drugi egzamin 20 września 2023 roku. I tylko w tych dwóch terminach będą mogli zdać egzamin agenci, którzy działają jako pośrednicy transakcyjni, nie zdawali wcześniej egzaminu i tak de facto swą działalność rozpoczęli po 2015 roku. Dzieje się tak dlatego, że tacy agenci muszą zdać egzamin do 1 października 2023 roku, by zachować ciągłość wykonywania tego zawodu. Będzie to pisemny 60-minutowy egzamin z 20-stoma pytaniami. Będzie to test wyboru, a pytania mają obejmować najważniejsze regulacje FIFA: FIFA’s agent regulations , Regulations of the Status and Transfer of Players (RSTP), FIFA Statutes, FIFA Code of Ethics, FIFA Disciplinary Code (FDC) oraz FIFA Guardians – Child Safeguarding Toolkit.  W kolejnych latach, egzamin ma się on odbywać w maju i listopadzie.

Egzamin będzie przeprowadzany tylko w jednym z trzech języków: angielskim, francuskim lub hiszpańskim. Będzie on odpłatny, coroczne przedłużenie licencji także będzie odpłatne, a opłaty będą wnoszone bezpośrednio do FIFA, a nie do związków narodowych.

1 października 2023 roku nie tylko ze względu na powyższy akapit będzie prawdziwie rewolucyjną datą. Po tym dniu, rynek pośredników transakcyjnych / agentów FIFA działać będzie już tylko w nowej (chciałoby się powiedzieć częściowo starej) formule. A częściowo starej, bo przecież Agenci FIFA, zdający egzamin by uzyskać uprawnienia już byli. A częściowo starej, bo jest dużo nowych wręcz rewolucyjnych regulacji takich jak maksymalne wysokości prowizji czy też nowo-pojmowana „wyłączność agenta”.

Niewiele zmienia się w kwestii wymogów co do kandydatów. Osoba zamierzająca zostać agentem piłkarskim musi być osobą niekaraną oraz w żaden sposób niepowiązaną ze środowiskiem piłkarskim m.in.: z klubami piłkarskimi, związkami piłkarskimi (FIFA, UEFA, PZPN). Nie może też być podległa władztwu związków piłkarskich, czyli nie może być trenerem lub sędzią.

Agenci będą musieli się uczyć i dokształcać tak jak – choć na podstawie diametralnie innych przepisów – radcowie prawni, adwokaci czy lekarz. FIFA wprowadza dla agentów obowiązek cyklicznego zdobywania wiedzy – Continuing Professional Development (CPD), czyli system edukacyjny (doskonalenie zawodowe), który wymaga od agenta corocznego wykazania, że utrzymuje i aktualizuje on swój poziom wiedzy na temat przepisów piłkarskich.

Licencja choć będzie musiała być rokrocznie przedłużana, to będzie wydawana na czas nieokreślony i co ważne będzie teraz uprawniać do działania na całym świecie, a nie tylko w kraju, w którym została wydana. Będzie jednak trzeba ją opłacać, doskonalić wiedzę, by jej nie stracić, a cały czas będzie trzeba  pozostawać niekaralnym i będzie trzeba unikać konfliktu interesów.

Prawdziwa rewolucja szykuje się w prowizjach, które są maksymalnie procentowo określone i nie jest to jak poprzednio tylko propozycja, ale bezwzględnie obowiązująca regulacja. Poza limitami wprowadzony zostanie specjalny system płatności, a legendarny już „milion przez Kajmany” nie popłynie. Prowizje będą bowiem płacone w specjalnym systemie, tylko za pośrednictwem FIFA Clearing House. Zawodnicy i kluby nie będą już płacić prowizji bezpośrednio agentom, a jedynie będą to mogli zrobić za pośrednictwem systemu do rozliczeń FIFA.

Teraz kolejne rewolucyjne wręcz postanowienie. Maksymalna wysokość prowizji dla agenta wyniesie 5%, jeśli zawodnik zarabia rocznie mniej 200.000 dolarów (USD) i – uwaga – tylko 3%, jeśli zawodnik zarabia rocznie więcej niż 200.000 USD.

Przy tak zwanej „podwójnej reprezentacji” przez agenta czyli w sytuacji, gdy reprezentuje on i zawodnika i klub pozyskujący maksymalna prowizja jest podwojona. Jeśli zawodnik zarabia rocznie mniej 200.000 USD, to wyniesie ona 10%, czyli 5% od zawodnika i 5% - od klubu. Gdy natomiast zawodnik zarabia rocznie więcej niż 200.000 USD to prowizja będzie wynosić maksymalnie 6%, czyli 3% od zawodnika i 3% - od klubu. Podwójna reprezentacja, co do zasady jest zabroniona, a dozwolona jest tylko za zgodą obu stron na taką reprezentację: zawodnika i klubu.

I ostatnia sytuacja – wydaje się najkorzystniejsza z punktu widzenia agenta – czyli agent reprezentuje klub sprzedający zawodnika, wtedy agent będzie miał prawo uzyskać prowizję w maksymalnej wysokości 10% i niezależnie od tego, czy zawodnik zarabia powyżej czy poniżej 200.000 USD.

Trochę mniej rewolucyjne zmiany, choć też zmiany tyczą się stosunku agent – zawodnik. Agenci będą mogli reprezentować swoich klientów na podstawie pisemnej umowy, która w przypadku zawodników musi być ograniczona do okresu obowiązywania nie dłuższego niż 2 lata, a klauzule automatycznego przedłużania będą zabronione. Nie będzie można - a właściwie już nie można od 16 grudnia 2022 roku, bo ten przepis działa od tego dnia – przejmować zawodników od ich poprzednich agentów w okresie trwania umów, a wyjątkiem są ostatnie dwa miesiące trwania takiej umowy. Agent może zwrócić się do zawodnika z ofertą współpracy dopiero na dwa miesiące przed wygaśnięciem obowiązującej umowy z obecnym agentem.

Przy zawieraniu umowy o reprezentację lub zmianą istniejącej umowy, agent będzie obowiązek poinformowania na piśmie o zainteresowaniu zawarciem umowy oraz poinformowanie na piśmie, że zawodnik powinien rozważyć skorzystanie z niezależnej porady prawnej dotyczącej analizy umowy o reprezentację i uzyskać pisemne potwierdzenie, że uzyskał on taką niezależną poradę prawną lub postanowił z niej zrezygnować.

Reprezentacja zawodników niepełnoletnich będzie nadal możliwa, ale agent może związać się z takim zawodnikiem najwcześniej sześć miesięcy przed osiągnięciem przez zawodnika wieku, w którym może on podpisać swój pierwszy kontrakt zawodowy, czyli 6 miesięcy przed ukończeniem 15 roku życia, bo właśnie z ukończeniem 15 roku życia można podpisać kontrakt U-18. Dodatkowo by reprezentować zawodników niepełnoletnich będzie trzeba ukończyć kurs w ramach dokształcania CPD, o którym mowa była powyżej, a mowa tu o kursie dotyczącym współpracy z osobami niepełnoletnimi.

Dzięki nowym przepisom agenci będą mogli również reprezentować trenerów piłkarskich.

Nadal będzie można prowadzić działalność za pośrednictwem agencji. Pracownicy, współpracownicy, kontrahenci zatrudnieni przez Agencję, którzy nie są agentami piłkarskimi (nie mają licencji), nie mogą świadczyć usług agenta piłkarskiego. Licencjonowany agent piłkarski pozostaje w pełni odpowiedzialny za wszelkie zachowania osób pracujących w jego agencji czy z nią współpracujących.

Co do sporów, to spory międzynarodowe z agentami piłkarskimi rozstrzygać będzie  działająca przy Football Tribunal - Agents Chamber, a spory krajowe – z pewnością - Piłkarski Sąd Polubowny PZPN, choć nie ma jeszcze przepisów krajowych PZPN.

FIFA Football Agent Regulations stosuje się do transakcji międzynarodowych. Polski Związek Piłki Nożnej do 30 września 2023 roku musi wdrożyć nowe przepisy dotyczące działalności polskich agentów piłkarskich i muszą one być zgodne z głównymi założeniami FIFA Football Agent Regulations.

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 9

53-332 Wrocław

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 9, 53-332 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.