26.06.2014
Przeglądając różne portale sportowe i nie tylko natrafiłem na tekst red. Romana Kołtonia, który przy okazji zakończenia rywalizacji w grupach G i H piłkarskiego Mundialu w Brazylii ma obawy o sportowy koniec zmagań w grupie G.
W tej grupie, dziś (o 18,00 polskiego czasu) Niemcy zagrają ze Stanami Zjednoczonymi, a Ghana zmierzy się Portugalią. Remis w tym pierwszym spotkaniu, spowoduje, że Niemcy i Amerykanie pozbawią Ghanijczyków szans wyjścia z grupy nawet, gdyby zespół z Afryki odniósł zwycięstwo. I tego właśnie obawia się red. Kołtoń, zważywszy, że wraca on do roku 1982 roku i Mistrzostw Świata w Hiszpanii.
Był to mój pierwszy Mundial w roli osoby interesującej się sportem. Miałem wtedy 9 lat i oprócz świetnego występu Biało-Czerwonych zakończonego trzecim miejscem, pamiętam wyeliminowanie Algierii przez Niemców i Austriaków. „Wynik 1:0 dla Niemców pozwalał obu zespołom awansować do drugiej fazy turnieju, kosztem Algierii. Już w 11 minucie padł gol na 1:0. Legendarny Franz Beckenbauer wspomina: - Byłem wówczas w Gijon jako wysłannik dziennika Bilda. I z trybun zobaczyłem fatalną kopaninę - blamaż futbolu. Czy coś takiego może nastąpić w Recife, gdzie Niemcom i Amerykanom do awansu starcza remis, który wyeliminuje Ghanę? Wszyscy zastrzegają się, że mowy nie ma... Jednak niebezpieczeństwo jest realne - choćby z tego względu, że oba zespoły - i Niemcy i Amerykanie, chcieliby zachować siły na 1/8 finału... Niemcy i Austriacy tak zrobili w 1982 roku” – pisze Pan Roman.
A ja dodam, że właśnie po tych mistrzostwach, kiedy mecze ostatniej kolejki rozgrywane były o różnych porach zdecydowano się na granie spotkań kończących zmagania w jednej grupie o jednej porze. Od Mundialu w Meksyku mamy taką sytuację i dobrze, bo większych pretensji o „układanie” nie było, ale jak będzie dziś okaże się.
Poza wyeliminowaniem Algierii i taką niechlubną kartą sportowej historii Niemcy mają jeszcze na koncie wiele złych czynów i wiele ludzkich istnień w Afryce, ale to już wątki historyczne, a nie sportowe. Jeśli jednak komuś chciałoby się poszukać informacji o ekspansji kolonialnej Niemiec na „Czarnym Lądzie” to proszę szukać po następujących hasłach i tagach: „Niemiecka Afryka Wschodnia”; „Niemiecka Afryka Południowo-Zachodnia”; „ Sułtanat Witu”; „Togoland”; „Kamerun Niemiecki” oraz „Neukamerun”.
Osobna zła karta w historii Niemiec w zetknięciu z Afryką to II Wojną Światowa i działania Afrika Korps pod dowództwem Erwina Rommela. Niemcy dołączyli do Włochów w lutym 1941 roku, a dwa lata później, dokładnie 13 maja 1943 roku w Tunezji pod naporem Aliantów skapitulowały ostatnie oddziały „Osi”. Tak bowiem nazywano sojusz hitlerowskich Niemiec, Włoch i Japonii.
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.