10.02.2016
W ostatnim czasie coraz częściej różnego rodzaju media podają informacje, że komuś zarzucono łamanie regulaminu pływalni ponieważ uczył znajomą sobie osobę pływać. Natomiast kilka dni temu przeczytałam, że w jednym przypadku sprawa trafiła nawet na drogę postępowania sądowego.
Często pływalnie w swych regulaminach zawierają postanowienia o przykładowej treści: ,,Zabrania się prowadzenia kursów nauki pływania oraz zajęć rekreacyjnych w wodzie bez zgody dyrekcji”, ,,Indywidualne zajęcia nauki pływania mogą być prowadzone tylko przez osoby posiadające stosowne umowy z Pływalnią”. I właśnie w związku z tego rodzaju zapisami powstaje zgrzyt, wiele niejasności i to nie tylko dla osób korzystających z pływalni, ale także dla podmiotu, który pływalnią zarządza.
Warto przypomnieć dwie kwestie. Pierwsza, szeroko omówiona już w tekście pt. ,,Klauzule niedozwolone a organizowanie działalności sportowo-rekreacyjnej”. Po drugie, zgodnie z art. 6 Kodeksu cywilnego, ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.
W związku z tym może powstać długa lista pytań, np. czy udzielanie wskazówek jak należy pływać, wydawanie określonych dyspozycji, asekurowanie jednej osoby przez drugą, a wszystko to w sposób, który nie stanowi przeszkody w korzystaniu z basenu innym osobom może skutkować sankcjami wynikającymi z regulaminu danego obiektu? Jak należy interpretować zwrot ,,nauka pływania”? Kto ma rację: pływalnia, instruktorzy? Nie da się postawić jednoznacznej odpowiedzi stanowiącej ocenę wszystkich przypadków. Każda bowiem sytuacja wymaga indywidualnego rozważenia. Na pewno pozostaje apel o zachowanie zdrowego rozsądku i niepopadanie w skrajności, ale także o doprecyzowanie treści regulaminów i zapoznawanie się z ich treścią osób, które mają zamiar skorzystać z pływalni.
25.09.2024
13.08.2024
01.03.2024
28.04.2023
25.01.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.