24.04.2018
Rozgrywki sezonu 2017/2018 w Polsce wkroczyły w decydującą fazę. Na wszystkich frontach trwa walka o punkty, znamy już także finalistów Pucharu Polski, o którym ostatnio sporo pisaliśmy, a tej walce towarzyszą emocje, czasem niezdrowe i niesportowe zachowania, także groźby, a nawet przemoc lub naruszenie nietykalności cielesnej.
W poprzedniej kolejce zawodnik Śląska Wrocław – Sito Riera, jak czytamy w oficjalnym komunikacie Komisji Ligi Ekstraklasy S.A. i co można było zobaczyć podczas meczu - naruszył nietykalność cielesną sędziego w trakcie meczu Śląsk Wrocław – Sandecja Nowy Sącz w 31. kolejce. Czytamy także, że na zawodnika nałożono karę dyskwalifikacji w pięciu meczach LOTTO Ekstraklasy oraz karę finansową w wysokości 10 tysięcy złotych.
Stało się to po otrzymaniu przez zawodnika drugiej żółtej kartki w tym meczu, skutkującej wykluczeniem z boiska. Sito Riera uderzył głową sędziego meczu w głowę.
Stosownie oświadczenie wydał w tej sprawie również Śląsk Wrocław:
„…
Klub przyjmuje do wiadomości decyzję Komisji Ligi i nie będzie się od niej odwoływał.
Zarząd Klubu zdecydował o nałożeniu na zawodnika kary finansowej i dodatkowo zobowiązał go do wsparcia wskazanego przez Klub celu charytatywnego.
Śląsk Wrocław nie będzie udzielał dodatkowych komentarzy w tej sprawie.”
Komisja Ligi w wyżej opisywanym przypadku jako podstawę prawną zastosowała art. 72 § 1 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej: „Kto stosuje groźbę, przemoc lub narusza nietykalność cielesną sędziego lub innej osoby w związku z meczem piłkarskim lub działalnością w PZPN lub jego organizacjach członkowskich, w szczególności w celu utrudnienia lub uniemożliwienia podjęcia działań, podlega karze pieniężnej nie niższej niż 2000 zł, karze dyskwalifikacji lub karze wykluczenia z PZPN”.
Z cytowanego przepisu, już nie w tej sprawie, oczywiście przy zachowaniu proporcji i gwałtowności zdarzenia, niebezpieczeństwa, zagrożenia zdrowia, a nawet życia wynika, że za taki czyn, czyli naruszenie nietykalności cielesnej sędziego lub innej osoby w związku z meczem piłkarskim lub działalnością w PZPN lub jego organizacjach członkowskich można zostać ukaranym przez organ dyscyplinarny nawet karą wykluczenia z PZPN, czyli najbardziej dotkliwą z kar z katalogu zawartego w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN.
Wiele podobnych zachowań zdarza się też w niższych klasach. Komisje dyscyplinarne Polskiego Związku Piłki Nożnej, wojewódzkich związków piłki nożnej, okręgowych związków, podokręgów mają „pełne ręce roboty”.
Warto też dodać, że w art. 72 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej mamy również kwalifikowaną postać tego przewinienia zawartą w §2: „Odpowiedzialność za przewinienie dyscyplinarne o którym mowa w § 1 ponosi również klub, jeżeli co najmniej dwóch zawodników lub działaczy tego klubu dopuszcza się powyższego zachowania, organ dyscyplinarny może wymierzyć wtedy:
a) karę pieniężną,
b) weryfikacja zawodów jako walkower,
c) rozgrywanie meczu bez udziału publiczności,
d) zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej ilości meczów z udziałem publiczności na części lub na całym obiekcie sportowym w miejscowości, będącej siedzibą klubu,
e) wykluczenie z rozgrywek,
f) przeniesienia zespołu do niższej klasy rozgrywkowej.”
Warto zaznaczyć, że np. przy tak zwanej „masowej konfrontacji” zespół może zostać ukarany weryfikacją zawodów jako walkower i tu podstawą jest przepis dyscyplinarny, oczywiście taka weryfikacja może także wynikać np. przy niedokończeniu meczu z przepisów rozgrywkowych: uchwały o organizacji rozgrywek bądź regulaminu rozgrywek.
Zgodnie z art. 72 §3 RD, karom określonym w § 2 podlega również ten, kto usiłuje bądź czyni przygotowania do popełnienia powyższych czynów.
Pora zatem powściągnąć emocje i o tytuły, awanse, bądź utrzymanie w danej klasie rozgrywkowej zawsze grać i walczyć fair.
04.10.2024
20.09.2024
18.09.2024
13.09.2024
06.09.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.