Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Naruszenie nietykalności cielesnej w polskiej piłce nożnej

24.04.2018

Rozgrywki sezonu 2017/2018 w Polsce wkroczyły w decydującą fazę. Na wszystkich frontach trwa walka o punkty, znamy już także finalistów Pucharu Polski, o którym ostatnio sporo pisaliśmy, a tej walce towarzyszą emocje, czasem niezdrowe i niesportowe zachowania, także groźby, a nawet przemoc lub naruszenie nietykalności cielesnej.

W poprzedniej kolejce zawodnik Śląska Wrocław – Sito Riera, jak czytamy w oficjalnym komunikacie Komisji Ligi Ekstraklasy S.A. i co można było zobaczyć podczas meczu - naruszył nietykalność cielesną sędziego w trakcie meczu Śląsk Wrocław – Sandecja Nowy Sącz w 31. kolejce. Czytamy także, że na zawodnika nałożono karę dyskwalifikacji w pięciu meczach LOTTO Ekstraklasy oraz karę finansową w wysokości 10 tysięcy złotych.

Stało się to po otrzymaniu przez zawodnika drugiej żółtej kartki w tym meczu, skutkującej wykluczeniem z boiska. Sito Riera uderzył głową sędziego meczu w głowę.

Stosownie oświadczenie wydał w tej sprawie również Śląsk Wrocław:

„…

Klub przyjmuje do wiadomości decyzję Komisji Ligi i nie będzie się od niej odwoływał.

Zarząd Klubu zdecydował o nałożeniu na zawodnika kary finansowej i dodatkowo zobowiązał go do wsparcia wskazanego przez Klub celu charytatywnego.

Śląsk Wrocław nie będzie udzielał dodatkowych komentarzy w tej sprawie.”

Komisja Ligi w wyżej opisywanym przypadku jako podstawę prawną zastosowała art. 72 § 1 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej: „Kto stosuje groźbę, przemoc lub narusza nietykalność cielesną sędziego lub innej osoby w związku z meczem piłkarskim lub działalnością w PZPN lub jego organizacjach członkowskich, w szczególności w celu utrudnienia lub uniemożliwienia podjęcia działań, podlega karze pieniężnej nie niższej niż 2000 zł, karze dyskwalifikacji lub karze wykluczenia z PZPN”.

Z cytowanego przepisu, już nie w tej sprawie, oczywiście przy zachowaniu proporcji i gwałtowności zdarzenia, niebezpieczeństwa, zagrożenia zdrowia, a nawet życia wynika, że za taki czyn, czyli naruszenie nietykalności cielesnej sędziego lub innej osoby w związku z meczem piłkarskim lub działalnością w PZPN lub jego organizacjach członkowskich można zostać ukaranym przez organ dyscyplinarny nawet karą wykluczenia z PZPN, czyli najbardziej dotkliwą z kar z katalogu zawartego w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN.

Wiele podobnych zachowań zdarza się też w niższych klasach. Komisje dyscyplinarne Polskiego Związku Piłki Nożnej, wojewódzkich związków piłki nożnej, okręgowych związków, podokręgów mają „pełne ręce roboty”.

Warto też dodać, że w art. 72 Regulaminu Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Nożnej mamy również kwalifikowaną postać tego przewinienia zawartą w §2: „Odpowiedzialność za przewinienie dyscyplinarne o którym mowa w § 1 ponosi również klub, jeżeli co najmniej dwóch zawodników lub działaczy tego klubu dopuszcza się powyższego zachowania, organ dyscyplinarny może wymierzyć wtedy:

a) karę pieniężną,

b) weryfikacja zawodów jako walkower,

c) rozgrywanie meczu bez udziału publiczności,

d) zakaz rozgrywania w określonym czasie lub określonej ilości meczów z udziałem publiczności na części lub na całym obiekcie sportowym w miejscowości, będącej siedzibą klubu,

e) wykluczenie z rozgrywek,

f) przeniesienia zespołu do niższej klasy rozgrywkowej.”

Warto zaznaczyć, że np. przy tak zwanej „masowej konfrontacji” zespół może zostać ukarany weryfikacją zawodów jako walkower i tu podstawą jest przepis dyscyplinarny, oczywiście taka weryfikacja może także wynikać np. przy niedokończeniu meczu z przepisów rozgrywkowych: uchwały o organizacji rozgrywek bądź regulaminu rozgrywek.

Zgodnie z art. 72 §3 RD, karom określonym w § 2 podlega również ten, kto usiłuje bądź czyni przygotowania do popełnienia powyższych czynów.

Pora zatem powściągnąć emocje i o tytuły, awanse, bądź utrzymanie w danej klasie rozgrywkowej zawsze grać i walczyć fair.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności