02.11.2015
Od zawsze uważano, że muzyka łagodzi obyczaje. Teraz stała się immanentnym elementem prawie każdej imprezy sportowej. Obojętnie czy są to mistrzostwa świata, czy mecz ligowy chyba żaden kibic nie wyobraża sobie przerwy we współzawodnictwie bez dźwięków topowych w danym czasie utworów.
Należy jednak pamiętać, że co do zasady w sytuacji publicznego odtwarzania utworów muzycznych należy uzyskać zgodę autorów, których twórczość będzie wykorzystana, a także odprowadzić na ich rzecz wynagrodzenie, czyli tzw. tantiemy autorskie. Zaznaczyć należy, że każde utwory podlegają ochronie niezależnie od czasu ich trwania. Można jednak odtwarzać muzykę udostępnianą na wolnych licencjach i wówczas zgodnie z prawem można uniknąć konieczności uiszczania tantiem w przypadku publicznego odtwarzania muzyki.
ZAiKs jest jedną z organizacji zbiorowego zarządzania (OZZ) i chroni twórców utworów słowno-muzycznych zarówno polskich jak i zagranicznych. Tych drugich na mocy ratyfikowanych przez Polskę konwencji o ochronie praw autorskich oraz umów bilateralnych z podobnymi organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi z całego świata.
Wysokość stawki, jaką należy uiścić określa ZAiKS i zależy od poszczególnych rodzajów działalności. Aby podpisać umowę z ZAiKS należy uprzednio wypełnić odpowiednie wnioski, które pomogą określić sposób wykorzystania utworu oraz odpowiednią licencję- jednorazową lub stałą (wszelkie informacje, co do stawek, regulaminy, druki są dostępne na stronie internetowej). Jednak zgodnie z art. 110 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wysokość wynagrodzeń dochodzonych w zakresie zbiorowego zarządzania przez organizacje zbiorowego zarządzania powinna uwzględniać wysokość wpływów osiąganych z korzystania z utworów i przedmiotów praw pokrewnych, a także charakter i zakres korzystania z tych utworów i przedmiotów praw pokrewnych. Przepis ten jednak w praktyce powoduje wiele problemów, bo o ile uprawniony działając bezpośrednio mógłby domagać się zapłaty wynagrodzenia w każdym przypadku publicznego odtwarzania jego utworów, to OZZ tylko w sytuacji, gdy podmiot odtwarzający osiągnął z tego tytułu jakieś wpływy.
Warto zwrócić uwagę na te zagadnienia przy organizowaniu imprez sportowych. Skierowanie sprawy przez ZAiKS na drogę postępowania sądowego i ostateczny rachunek jaki przyjdzie zapłacić pozostawią niesmak nawet po najbardziej udanym evencie.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.