Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Piłka nożna

Mistrzostwa Europy Regionów w piłce nożnej

20.01.2022

Cała piłkarska Polska żyje wyborem trenera naszej pierwszej reprezentacji. Już na dniach ogłoszone będzie nazwisko selekcjonera, kontrakt zostanie podpisany, a pierwszym dużym sprawdzianem nowego szkoleniowca będzie marcowy pierwszy, barażowy mecz z Rosją u udział w Mistrzostwach Świata – Katar 2022. Jego zwycięzca w finale baraży zagra z drużyną, która wygra mecz Szwecja-Czechy.

Pierwsze reprezentacje to wizytówki każdej z krajowych federacji, a Mistrzostwa Świata FIFA World Cup pierwszych, męskich reprezentacji, to najważniejsza impreza organizowana przez FIFA, choć poza pierwszymi reprezentacjami o tytuły najlepszych walczą też i reprezentacje kobiece, młodzieżowe, futsalowe czy piłki nożnej plażowej.

Podobnie jest na poszczególnych kontynentach, w tym w Europie. Tutaj najważniejszą imprezą są Mistrzostwa Europy – znane najbardziej pod nazwą EURO. Kolejne już w 2024 roku, ale piłka nożna to nie tylko wielki zawodowy sport, z największymi drużynami, to także, a może przede wszystkim – w zależności od punktu widzenia – piłka amatorska. To nie tylko wielkie stadiony, wielkie kontrakty, rozgrywki klubowe na kontynencie czy w najwyższych ligach krajowych, ale także, a może przede wszystkim – rozgrywki, które co tydzień odbywają się w małych lokalnych społecznościach - rozgrywki amatorów. Bo kto nie interesuje się IV ligą i niższymi klasami rozgrywek w Polsce. To jest „sól tej ziemi”, pasja wielu osób działających społecznie, poświęcających swój czas. To także rzesze piłkarzy amatorów, tych którzy nie mają zawodowych kontraktów i przez to są właśnie amatorami.

UEFA Regions Cup, czyli rozgrywki mające na celu wyłonić najlepszą amatorską reprezentację w Europie mają już ponad 20-letnią historię. Pierwszy finał rozegrano w 1999 roku w Abano Terme we Włoszech, a tytuł wywalczyła drużyna Wenecji Euganejskiej, ponieważ w UEFA Regions Cup nie grają reprezentacje krajowe, reprezentacje regionów. Odpowiednikiem reprezentacji regionów są w Polsce  reprezentacje wojewódzkich związków piłki nożnej i tutaj od razu warto podkreślić, że i Polacy mają sukcesy w UEFA Regions Cup. W 2007 i 2019 roku na najwyższym stopniu podium stawał zespół reprezentujący Polskę. Dwukrotnie był to Dolny Śląsk (reprezentacja Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej). W 2007 roku w Bułgarii, Dolnoślązacy pokonali w finale gospodarza – Region Południowo Wschodni, a trzy lata zwyciężyli w Burghausen, w Niemczech także gospodarza – reprezentację Bawarii.

Regulacje dotyczące najnowszego cyklu rozgrywek w Polsce zawarte zostały w Uchwale nr V/150 z dnia 11 grudnia 2021 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Krajowych Rozgrywek Eliminacyjnych w ramach Pucharu Regionów „UEFA REGIONS’ CUP”, XIII edycja 2021-2023. Jak wynika z preambuły Uchwały, Rozgrywki piłkarskie w ramach „UEFA REGIONS’ CUP" stanowiące platformę międzynarodową dla najlepszych zawodników amatorów mają na celu:

1) zwiększenie zainteresowania futbolem amatorskim na krajowym i międzynarodowym poziomie.

2) nawiązywanie kontaktów pomiędzy młodymi zawodnikami z różnych państw i odmiennych kultur.

3) promowanie wzajemnego zrozumienia i wartości międzyludzkich, kulturalnych i sportowych.

4) zdobywanie doświadczenia piłkarskiego na arenie europejskiej przez zawodników o statusie amatora.

5) wyłonienie Mistrza Polski Amatorów – reprezentacji WZPN.

Organizatorem Pucharu Regionów na szczeblu krajowym jest Polski Związek Piłki Nożnej, a organizatorem odpowiedzialnym za właściwą organizację rozgrywek jest Komisja Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego PZPN. Natomiast, zawody Pucharu Regionów na szczeblu krajowym mają za zadanie wyłonić Mistrza Polski Amatorów - reprezentacji WZPN, który będzie reprezentował PZPN w Pucharze Regionów UEFA (UEFA REGIONS’ CUP).

Drużyny biorące udział w finale Pucharu Regionów otrzymają puchary i medale ufundowane przez PZPN. Drużyna, która zajmie I miejsce otrzyma medale złote, II miejsce - medale srebrne, natomiast zdobywcy III i IV miejsca - medale brązowe.

XIII edycja Pucharu Regionów UEFA będzie rozgrywana w następujących terminach:

- do 31 stycznia 2022 r. - zgłoszenia do udziału w rozgrywkach.

- do 30 czerwca 2022 r. - rozgrywki krajowe - eliminacje na szczeblu makroregionu. Zwycięski zespół kwalifikuje się do rundy finałowej turnieju Mistrzostw Polski UEFA REGIONS’ CUP.

- 6-10 lipca 2022 r. - rozgrywki krajowe – Mistrzostwa Polski, runda finałowa pomiędzy zwycięzcami czterech grup eliminacyjnych (w turnieju biorą udział cztery drużyny, rozgrywki systemem każdy z każdym).

- sierpień 2022 r. – grudzień 2022 r. - zwycięzca krajowych rozgrywek Pucharu Regionów będzie reprezentował PZPN w międzynarodowym strefowym turnieju eliminacyjnym XIII edycji Pucharu Regionów UEFA.

- 2023 r. - ewentualny udział Mistrza Polski Amatorów - reprezentacji WZPN w międzynarodowym turnieju finałowym Pucharu Regionów UEFA.

Rozgrywki eliminacyjne na szczeblu krajowym odbywają się w grupach makroregionalnych, wg następującego podziału:

- grupa I obejmuje reprezentacje WZPN z województw: mazowieckiego, łódzkiego, warmińsko -mazurskiego i podlaskiego. Prowadzącym rozgrywki jest Mazowiecki Związek Piłki Nożnej.

- grupa II obejmuje reprezentacje WZPN z województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Prowadzącym rozgrywki jest Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej.

- grupa III obejmuje reprezentacje WZPN z województw: śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Prowadzącym rozgrywki jest Lubuski Związek Piłki Nożnej.

- grupa IV obejmuje reprezentacje WZPN z województw: małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Prowadzącym rozgrywki jest Podkarpacki Związek Piłki Nożnej.

Ze względu na liczbę drużyn, bo nie wszystkie reprezentacje mogłoby się zgłosić, uczestnicy poszczególnych rozgrywek makroregionalnych ustalą między sobą system rozgrywek w danym makroregionie. Uchwała dopuszcza system ligowy, pucharowy lub turniej.

Zgodnie z § 4 ust. 1 Uchwały nr V/150 z dnia 11 grudnia 2021 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Krajowych Rozgrywek Eliminacyjnych w ramach Pucharu Regionów „UEFA REGIONS’ CUP”, XIII edycja 2021-2023, rozgrywkach krajowych mogą uczestniczyć zawodnicy, którzy:

-  w dniu rozegrania przez zespół pierwszego meczu rundy eliminacyjnej XIII edycji mają ukończone 18 lat, a nie ukończyli lat 40;

- nigdy nie podpisali kontraktu zawodowego z klubem występującym w jednej z trzech najwyższych klas rozgrywkowych;

- nigdy nie brali udziału w rozgrywkach Ekstraklasy, I i II ligi oraz zagranicznych lig zawodowych;

- nigdy nie brali udziału w mistrzostwach UEFA (z wyjątkiem rozgrywek młodzieżowych oraz turniejów UEFA Regions Cup)

- są zarejestrowani przez ostatnie dwa lata w klubach należących do ZPN, który reprezentują.

Listy zawodników są weryfikowane i potwierdzane przez Wojewódzki ZPN prowadzący rozgrywki danej grupy. Koszty związane z przygotowaniem drużyn do rozgrywek eliminacyjnych pokrywają poszczególne Związki Piłki Nożnej. PZPN przewiduje także finansowanie/dofinansowanie imprezy i tak koszty związane z organizacją turnieju finałowego w wysokości 90.000 złotych brutto ponosi PZPN.

PZPN ponadto przyzna dofinansowanie na rozgrywki w każdej grupie eliminacyjnej w wysokości uzależnionej od przyjętego w danej grupie systemu rozgrywek i liczby uczestniczących drużyn (od dwóch do czterech, w zależności od zgłoszeń) i w zależności od systemu i liczby drużyn może ono wynieść od 7.000 do 60.000 złotych.

To nie koniec o pieniądzach i dofinansowaniach, bowiem na tym samym posiedzeniu Zarządu w grudniu podjęto Uchwałę nr V/143 z dnia 11 grudnia 2021 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przeznaczenia środków finansowych dla Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej na realizację zadań statutowych PZPN na poziomie województw, powiatów i gmin w roku 2022 i w latach następnych.

PZPN organizuje bowiem konkurs ofert na realizację zadań statutowych PZPN przez Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej na poziomie województw, powiatów i gmin w 2022 roku i latach następnych.

Konkurs ofert obejmuje w szczególności realizację następujących zadań statutowych PZPN:

- Współpraca ze szkołami w zakresie szkolenia dzieci i młodzieży,

- Kontynuacja karier dla piłkarzy (m.in. ścieżka trenerska, sędziowska, zarządcza) oraz promocja karier dwutorowych (dual-track),

- Dofinansowanie szkolenia dzieci i młodzieży oraz kursów dla trenerów z małych klubów

- Wsparcie Klubów WZPN w zakresie pozyskiwania środków finansowych na rozwój piłkarski dzieci i młodzieży ( zatrudnienie osoby, która będzie wyszukiwała i pomagała składać wnioski o pomoc finansowa w MS, UM, Starostwach ).

- Współpraca z władzami publicznymi w celu poprawy infrastruktury piłkarskiej.

- Organizacja pikników sportowych, turniejów dzieci i młodzieży, spotkań z udziałem reprezentantów Polski i wybitnych zawodników WZPN.

- Integrowanie rozgrywek organizowanych poza strukturami WZPN (biznes ligi, niezależne ligi amatorskie itp.)

- Aktywizacja piłkarska starszych grup wiekowych (m.in. organizacja rozgrywek Oldbojów)

- Rozwój i promocja mniej popularnych odmian piłki nożnej (piłka kobieca, futsal, piłka chodzona, Amp Futbol) oraz e-sportu

- Profesjonalizacja WZPN w zakresie szkolenia kadr administracyjnych i zarządczych, a także szkolenia klubów, działaczy, trenerów, sędziów i innych członków lokalnej społeczności piłkarskiej.

O innych, nowych programach wsparcia sportu, w tym również piłki nożnej napiszemy niebawem. Zapraszam do lektury prawosportowe.pl i odwiedzania naszych mediów społecznościowych: Facebooka i Instagrama!

Zadaj nam pytanie!

Zainteresował Cię temat artykułu lub dotyczy Ciebie? Zapraszamy do kontaktu! Zadaj nam pytanie a eksperci Prawa Sportowe: prawnicy, specjaliści w dziedzinie odpowiedniej dla Twojego pytania - odpowiedzą w ciągu 48 godzin! Pierwsza konsultacja jest całkowicie darmowa!

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności
Zamknij formularz pytania

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.

Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.

Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.

Wypełnij formularz

Nie jest wymagany, jednak może ułatwić nam kontakt z Tobą jeśli będzie taka potrzeba.

Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

 1. Zakres obowiązywania
  1. Administratorem Danych Osobowych jest PrawoSportowe.pl Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu przy Al. Śląskiej 1, 54-118 Wrocław, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS: 0000384634, e-mail: bok@prawosportowe.pl, tel. +48 693 672 258 (dalej: Administrator, ADO).
  2. Celem niniejszej Polityki Prywatności jest określenie działań podejmowanych przez Administratora w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych, w tym zbieranych za pośrednictwem strony internetowej http://www.prawosportowe.pl.
  3. Dane osobowe to wszelkie informacje, które mogą Cię identyfikować, na przykład Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres poczty elektronicznej przekazywane przez Ciebie za pomocą formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń. Kiedy w poniższym dokumencie odwołujemy się do terminu „przetwarzać” albo „przetwarzanie”, mamy na myśli wszelkie czynności i operacje wykonywane na Twoich danych osobowych (np. ich przechowywanie czy analizowanie na potrzeby świadczenia Ci usługi).
 2. Informacje dotyczące ADO
  1. Kontakt z ADO może się odbywać pocztą tradycyjną na adres siedziby, mailowo lub telefonicznie. Dane kontaktowe wskazane zostały w pkt. 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 3. Cel, podstawa prawna i zasady przetwarzania danych osobowych
  1. Dane osobowe osób fizycznych korzystających z formularzy kontaktowych i formularzy zgłoszeń (dalej zwanymi: Użytkownikami) przetwarzane są w celu:
   1. zawarcia i wykonywania umów w ramach usług prowadzonych przez ADO (art. 6 ust. 1 lit. b) RODO);
   2. prowadzenia działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera, na podstawie udzielonej zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO);
   3. udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO);
   4. ewentualnego ustalenia, dochodzenia lub obrony przed roszczeniami, co stanowi nasz prawnie uzasadniony interes (art. 6 ust. 1 lit. f) RODO).
  2. Dane osobowe przetwarzane są przez następujący okres:
   1. w celu zawarcia i wykonywania umowy – przez okres prowadzenia negocjacji oraz trwania umowy, a po jej ustaniu do upływu okresów przedawnienia wszelkich roszczeń z niej wynikających,
   2. w celu prowadzenie działań marketingu bezpośredniego w formie e-mailowego newslettera – do czasu cofnięcia zgody przez Użytkownika,
   3. w celu udzielenia odpowiedzi na przedstawione zagadnienie - do czasu załatwienia sprawy, w której zostały zebrane.
  3. Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1 lit. a) jest dobrowolne jednakże jest warunkiem zawarcia umowy. W przypadku niepodania danych możemy odmówić złożenia Tobie oferty i zawarcia umowy.

   Podanie danych osobowych w celu, o którym mowa w pkt. 3.1. lit. b), c) jest dobrowolne. Jeżeli nie podasz danych lub nie wyrazisz zgody nie będziemy mogli w przyszłości informować Cię bezpośrednio o naszej bieżącej ofercie lub udzielić odpowiedzi na przedstawione zagadnienia.
  4. Dane osobowe Użytkowników nie są przekazywane poza teren Polski, Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
  5. Dane osobowe użytkowników mogą być powierzane przez ADO do przetwarzania następującym kategoriom podmiotów: Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dauerman, portale internetowe z którymi portal prawosportowe.pl współpracuje na podstawie odrębnych umów, firmy księgowe, biura rachunkowe, firmy informatyczne. Dane osobowe mogą być także udostępnione: odpowiednim organom państwowym na ich żądanie na podstawie odpowiednich przepisów prawa.
 4. Prawa osoby, której dane dotyczą
  1. Każdy Użytkownik ma prawo dostępu do treści swoich danych i otrzymania ich kopii, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu oraz prawo do przenoszenia danych.
  2. Jeżeli przetwarzanie odbywa się na podstawie zgody, Użytkownik ma prawo cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Cofnięcie zgody nie będzie wpływać na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  3. Użytkownik ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy RODO lub inne przepisy prawa o ochronie danych osobowych.
  4. W przedmiocie realizacji swoich praw oraz cofnięcia zgody można skontaktować się z ADO przy użyciu danych wskazanych w pkt 1.1 niniejszej Polityki Prywatności.
 5. Cookies
  1. Ciasteczka (ang. cookies) to niewielkie pliki, zapisywane i przechowywane na twoim komputerze, tablecie lub smartphonie podczas gdy odwiedzasz różne strony w internecie. Ciasteczko zazwyczaj zawiera nazwę strony internetowej, z której pochodzi, „długość życia” ciasteczka (to znaczy czas jego istnienia), oraz przypadkowo wygenerowany unikalny numer służący do identyfikacji przeglądarki, z jakiej następuje połączenie ze stroną internetową.
  2. W związku z udostępnianiem zawartości serwisu internetowego prawosportowe.pl stosuje się  tzw. cookies, tj. informacje zapisywane przez serwery na urządzeniu końcowym użytkownika, które serwery mogą odczytać przy każdorazowym połączeniu się z tego urządzenia końcowego, może także używać innych technologii o funkcjach podobnych lub tożsamych z cookies. Opisane w niniejszym punkcie Polityki Prywatności, informacje dotyczące cookies mają zastosowanie również do innych podobnych technologii stosowanych w ramach naszych serwisów internetowych. Pliki cookies (tzw."ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym użytkownika serwisu internetowego prawosportowe.pl. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę domeny serwisu internetowego, z którego pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
  3. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
   1. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób użytkownicy serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości,
   2. utrzymania sesji użytkownika serwisu internetowego (po zalogowaniu), dzięki której użytkownik nie musi na każdej podstronie serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła"
  4. W ramach serwisu internetowego prawosportowe.pl możemy stosować następujące rodzaje plików cookies:
   1. "niezbędne" pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach serwisu internetowego, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach serwisu,
   2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach serwisu,
   3. pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych serwisu.
  5. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym użytkownika. Użytkownicy prawosportowe.pl serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu użytkownika serwisu internetowego. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Niedokonanie zmiany ustawień w zakresie cookies oznacza, że będą one zamieszczone w urządzeniu końcowym użytkownika, a tym samym będziemy przechowywać informacje w urządzeniu końcowym użytkownika i uzyskiwać dostęp do tych informacji.
  6. Wyłączenie stosowania cookies może spowodować utrudnienia korzystanie z niektórych usług w ramach naszych serwisów internetowych, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie opcji przyjmowania cookies nie powoduje natomiast braku możliwości czytania lub oglądania treści zamieszczanych w serwisie internetowym prawosportowe.pl z zastrzeżeniem tych, do których dostęp wymaga logowania. Poniżej informacja jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce:
   Jak wyłączyć pliki cookie w przeglądarce ?
 6. Postanowienia końcowe
  1. ADO dokłada wszelkich starań, aby zapewnić wszelkie środki fizyczne, techniczne i organizacyjne ochrony danych osobowych przed ich przypadkowym czy umyślnym zniszczeniem, przypadkową utratą, zmianą, nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem czy dostępem, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.
  2. ADO zastrzega sobie prawo do zmiany treści niniejszej Polityki Prywatności.