31.03.2016
Od dłuższego czasu w mediach pojawiają się nowe przypadki sportowców złapanych na stosowaniu meldonium. Wśród takich sportowców znalazł się między innymi siatkarz Aleksander Markin. W związku z jego wpadką pojawiły się głosy o konsekwencjach dla całego rosyjskiego zespołu w postaci dyskwalifikacji Rosji z Igrzysk Olimpijskich. Sprawdźmy czy według przepisów FIVB jest to możliwe.
Zgodnie z art. 11.2 FIVB Medical amp; Anti-Doping Regulations jeżeli jeden z zawodników zespołu zostanie powiadomiony o naruszeniu przepisów antydopingowych to wówczas odpowiedni organ kierujący wydarzeniem sportowym - po pierwsze przeprowadza badania ukierunkowane zespołu w czasie trwania tego wydarzenia sportowego oraz po drugie może podjąć decyzję o dyskwalifikacji zespołu z wydarzenia sportowego lub też nałożyć inne sankcje dyscyplinarne przewidziane w przepisach.
Jednocześnie przepisy FIVB wskazują na czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę przy nałożeniu na zespół sankcji dyscyplinarnych. Przede wszystkim wskazuje się na: znaczenie (doniosłość) popełnionego przez zawodnika naruszenia przepisów antydopingowych, wyniki testów antydopingowych zawodnika w innych meczach podczas wydarzenia czy też wpływ naruszenia dokonanego przez zawodnika na wynik meczu lub podczas wydarzenia sportowego.
Ponadto nałożenie ewentualnej kary na zespół uzależnione jest od rozstrzygnięcia sprawy dyscyplinarnej zawodnika Aleksandra Markina, gdyż zgodnie z art. 11.3 FIVB Medical amp; Anti-Doping Regulations jeśli zawodnik udowodni, że nie ponosi winy lub zaniedbania za naruszenie przepisów antydopingowych, wówczas zespół zawodnika nie zostanie zdyskwalifikowany z wydarzenia sportowego, chyba że FIVB uzna, że na wynik zespołu w danym meczu wpływu miało to konkretne naruszenie przepisów antydopingowych.
Warto przy tym zwrócić uwagę, że przepisy Światowego Kodeksu Antydopingowego różnią się od odpowiednich regulacji FIVB w tym zakresie. Jak bowiem wynika z art. 11.2 Światowego Kodeksu Antydopingowego możliwość nałożenia odpowiedniej kary na zespół zaistnieje wówczas, gdy naruszenie przepisów antydopingowych stwierdzi się u więcej niż dwóch członków zespołu w czasie trwania wydarzenia sportowego.
Podsumowując stwierdzić należy, że przepisy FIVB przewidują możliwość nałożenia kary w postaci dyskwalifikacji rosyjskiej drużyny, co jednakże wiąże się z koniecznością rozważenia wszystkich czynników przewidzianych w przepisach oraz przede wszystkim stwierdzeniu, że zawodnik naruszył przepisy antydopingowe. Natomiast w sytuacji, jeśli zawodnik wykaże, że w tej konkretnej sprawie nie ponosi winy lub zaniedbania, czego nie można wykluczyć, to wówczas powinniśmy założyć, że zobaczymy zespół rosyjski podczas zbliżających się Igrzysk Olimpijskich.
(Zdjęcie przedstawia rosyjskich siatkarzy (po lewej stronie siatki) przed meczem finałowym turnieju kwalifikacyjnego do IO w Berlinie, z Francją)
08.11.2024
02.10.2024
27.09.2024
07.08.2023
20.06.2023
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.