05.10.2016
Przygotowuję się właśnie do Konferencji Mediacyjnej, w której będę jednym z prelegentów z tematem „Mediacja w sporcie, mit czy rzeczywistość ?”. I właśnie sobie uświadomiłem, jak mało ta instytucja jest wykorzystywana, by nie powiedzieć, że wcale.
Konflikty mogą pojawić się wszędzie : na linii klub-zawodnik, klub-trener, klub-sponsor, wewnątrz klubu, itp., itd. Dla przykładu z ostatnich dni : konflikty personalne i właścicielskie w Legii Warszawa, czy Śląsku Wrocław, konflikt na linii Legia Warszawa, a trener Besnik Hasi, konflikty pomiędzy sportowcami, a klubami o zaległe płatności ( znaczne natężenie informacji w trakcie procesów licencyjnych ), za chwilę konflikt pomiędzy sportowcami niepełnosprawnymi, a Polskim Komitetem Paraolimpijskim za to, że zostali pominięci i nie pojechali na IO w RIO. Przykładów można mnożyć. Większość z tych rzeczy wiemy oczywiście z materiałów dziennikarskich – tematów nie brakuje. A można sobie przecież wyobrazić, że wszystkie powstające konflikty są zażegnywane w „gabinetach” i nie stanowią „pożywki” dla mediów. I właśnie tutaj jest miejsce dla mediacji. Zaleca się przecież, aby możliwość zastosowania mediacji rozważać zawsze jeszcze przed wstąpieniem na drogę sądową, lub zaraz po wszczęciu postępowania sądowego. Postępowanie bezstronne, szybkie, tanie, prowadzone przez fachowca. Słowem – bardzo poważna alternatywa dla sądownictwa powszechnego i polubownego. A i profesjonalni pełnomocnicy nie muszą być zazdrośni, bo przecież mogą oni reprezentować strony również w takim postepowaniu mediacyjnym.
Jak z powyższego wynika, warto z instytucji mediacji korzystać. Myślę, że jest to kwestia czasu, edukacji i nabrania zaufania. Proszę mi wierzyć – jak już ktoś się przekona, będzie zadowolony. Mediacja działa ! A ugoda zawarta przed mediatorem stanowi tytuł egzekucyjny dla stron, co jest „gwarantem” jej respektowania.
17.10.2024
09.08.2024
05.04.2024
27.03.2024
15.02.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.