13.05.2014
Dla miłośników sportu, pierwsza konotacja słowa lokaut to z pewnością NBA i rok 2011.
Oznaczał on m.in. zakaz transferów między klubami, zamknięcie przed koszykarzami hal i ośrodków treningowych, ,,zablokowanie” kontraktów.
Lokaut (ang. lockout) jest to instytucja prawa pracy, jedna z form prowadzenia sporów zbiorowych. Nie została ona dotychczas unormowana w polskim systemie prawnym. Jego regulacja wprowadziłaby jednak gwarancję równości stron sporu zbiorowego, która wynika
z Europejskiej Karty Społecznej (art.5 i 6), a której stroną jest Polska (w USA mimo braku ustawowego uregulowania lokautu, nie podważono legalności jego zastosowania).
W praktyce lokaut oznacza zamknięcie zakładu pracy przez pracodawcę i powstrzymania się pracodawcy od dostarczenia pracy pracownikom. Można wyróżnić dwie formy lokautu – defensywny, który jest odpowiedzią na strajk pracowników i ofensywny, który ma na celu zapobieżenie planowanemu przez pracowników strajkowi.
Art. 5.3 Białej Księgi na temat Sportu stanowi: ,,Komisja uważa, że europejski dialog społeczny w sektorze sportu lub też w jego podsektorach (np. w podsektorze piłki nożnej) jest instrumentem umożliwiającym partnerom społecznym przyczynienie się do kształtowania stosunków i warunków pracy w sposób aktywny i integrujący. W dziedzinie sportu tego rodzaju dialog społeczny mógłby również doprowadzić do utworzenia wspólnie sporządzonego kodeksu lub przepisów dotyczących kwestii związanych z treningami, warunkami pracy oraz ochroną sportowców nieletnich”.
Nasi sportowi koledzy z Ameryki Pn. (stowarzyszenia graczy) rozpoczęli walkę o uznanie ich za pełnoprawne związki zawodowe, które wykorzystują dostępne środki prawne (umowy zbiorowe, strajk) do bronienia swoich interesów ekonomicznych już w latach 60. XX w.
Sięgnięcie po te ,,narzędzia” wydaje się być naturalnym następstwem zachodzących przemian, w tym profesjonalizacji sportu i jej ekonomicznych efektów, ale czy również tak oczywistym dla polskiego sportu? I tutaj nasuwa mi się kolejne pytanie: czy zamiast dialogu oraz konsensusu zawodników i zarządzających sportem nie występuje raczej monolog w postaci chociażby szerokiej autonomii związków sportowych?
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.