05.02.2014
W ostatnim czasie często przewija się przez Kancelarię tematyka lig zawodowych. Sam nie tak dawno na blogu pisałem o moich wątpliwościach w zakresie udziału procentowego polskich związków sportowych w spółkach zarządzających tymi ligami ( na przykładzie PZPN i PZKosz ). Już teraz coraz więcej słychać o planach tworzenia ligi zawodowej w piłce ręcznej, ale wszystkie te zagadnienia dotyczą popularnych dyscyplin gier zespołowych.
Tymczasem coraz więcej pytań dotyczy możliwości powołania lig zawodowych w dyscyplinach sportów indywidualnych. No bo czy taki bokser, tancerz, zapaśnik czy judoka nie ma prawa rywalizować w ramach utworzenia ligi zawodowej? Odpowiedź jest twierdząca. Rodzi się jednak kilka pytań – wątpliwości, na które trzeba sobie w tym miejscu odpowiedzieć.
Moje pierwsze pytanie: Czy w świetle brzmienia art. 15 ust. 1 ustawy o sporcie, w dyscyplinach, w których nie ma aktualnie prowadzonych rozgrywek ligowych ( a są na przykład tylko turnieje ) można od razu taką ligę zawodową utworzyć? Moim zdaniem nie. Przepis stanowi: „w sporcie, w którym współzawodnictwo sportowe jest organizowane w formie rozgrywek ligowych, polski związek sportowy może utworzyć ligę zawodową”. W mojej ocenie oznacza to, że jednak najpierw musi być liga ( chociażby teoretycznie jeden dzień wcześniej ) ze wszystkimi swoimi regulaminami, by móc utworzyć ligę zawodową.
Moje drugie pytanie: Czy podmioty ( kluby ) przystępujące do ligi zawodowej muszą być spółkami akcyjnymi, czy wystarczy zachować formę stowarzyszenia? Artykuł 15 ust. 3 mówi: „w skład ligi zawodowej w grach zespołowych wchodzą wyłącznie kluby sportowe działające jako spółki akcyjne”. No i tutaj kłania się interpretacja pojęć „gier zespołowych”. Moja ocena sytuacji – bokser, tancerz, zapaśnik czy judoka pomimo, że występuje w danej drużynie, to jednak reprezentuje sport indywidualny, nie grę zespołową. A skoro tak – to w takich dyscyplinach możemy pozostać w formie stowarzyszeń bez konieczności tworzenia spółek akcyjnych.
Moje trzecie pytanie: Czy polski związek sportowy musi mieć przynajmniej jakiś minimalny udział procentowy ( udziały lub akcje ) w spółce kapitałowej powołanej do zarządzania ligą zawodową? Czytając art. 15 ust. 5 ustawy moja odpowiedź brzmi – nie, nie musi mieć udziału. Polski związek sportowy musi mieć zagwarantowany udział w przychodach związanych z zarządzaniem ligą zawodową, co można zastrzec w umowie i wypłacać bez konieczności posiadania bezpośrednio udziałów czy akcji w spółce.
Poruszone przeze mnie zagadnienia i postawione pytania mogą nastręczać wątpliwości interpretacyjnych. Wcale bym nie był zaskoczony, jakby jakiś mój kolega prawnik interpretował przedmiotowe zagadnienia inaczej. Byłbym wdzięczny za takie interpretacje. W końcu w myśl przysłowia : „gdzie dwóch prawników, tam trzy opinie”.
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.