Newsletter

Zapisz się do newslettera

Uzupełnij swojego maila i bądź na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

ikonka fb ikonka tw

Organizacje sportowe

Liga zawodowa

02.10.2018

Liga zawodowa może zostać utworzona przez polski związek sportowy w sporcie, w którym współzawodnictwo sportowe jest organizowane w formie rozgrywek ligowych. Utworzenie ligi zawodowej jest obligatoryjne, gdy ponad połowa klubów sportowych biorących udział w rozgrywkach ligowych w najwyższej klasie rozgrywkowej w danym sporcie działa w formie spółki akcyjnej.

Liga zawodowa zarządzana jest przez osobę prawną działająca w formie spółki kapitałowej. W przypadku gier zespołowych w skład ligi zawodowej wchodzą wyłącznie kluby sportowe działające w formie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Funkcjonuje ona na podstawie zasad ustalanych w umowie zawartej między polskim związkiem sportowym a spółką zarządzającą ligą zawodową.

W umowie powinny zostać zawarte w szczególności postanowienia, które gwarantować będą polskiemu związkowi sportowemu realizację jego praw oraz udział w przychodach związanych z zarządzaniem ligą zawodową. Do zawarcia umowy wymagana jest zgoda ministra właściwego do spraw kultury fizycznej. Stwierdzenie niezgodności postanowień umowy z przepisami prawa skutkować będzie odmową wyrażenia zgody na jej zawarcie. Zarówno wyrażenie jak i odmowa wyrażenia zgody na zawarcie umowy następuje w drodze decyzji. [1]

[1] Art. 15 ustawy z dnia 25 czerwca 2010  r. o sporcie.

Ostatnie wpisy autora

Zobacz więcej »

Newsletter

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco z nowościami na stronie prawosportowe.pl

About

ikonka logo

Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.

Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN

Kontakt z nami

Serwis Obsługuje:

logo dauerman

Kontakt:

PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.

Al. Śląska 1

54-118 Wrocław

Stadion Wrocław (Budynek Wschód, III p.)

tel. +48 693 672 258

e-mail: bok@prawosportowe.pl

Na skróty

Zapytaj prawnika » Regulamin serwisu Polityka prywatności