03.02.2015
W dzisiejszym artykule chciałbym odnieść się do jednego z ostatnich wyroków Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu (CAS - Court of Arbitration for Sport) w sprawie: Dirk de Ridder v International Sailing Federation (ISAF – Międzynarodowa Federacja Żeglarska). Przedmiotem zainteresowania nie będzie jednak stan faktyczny sprawy ani sama treść wydanego orzeczenia.
Elementem, na który warto zwrócić uwagę w analizowanym orzeczeniu jest fragment jego uzasadnienia. Ma on charter generalny i abstrakcyjny, i nie odnosi się tylko do sprawy będącej przedmiotem rozpoznania. Mianowicie CAS przedstawił 6 postulatów będących podstawą wymagań co do uczciwości i sprawiedliwości w postępowaniach dyscyplinarnych w sporcie.
Stanowią one, że:
Powinna być wyznaczona jasna granica pomiędzy rolami śledczego, prokuratora (oskarżyciela) i arbitra.
Należy dokonywać pełnego ujawnienia całego materiału dowodowego będącego w posiadaniu prokuratora (oskarżyciela), który dotyczy zarzutów stawianych stronie.
Cały materiał, w oparciu o który jest wydawany werdykt w sprawie powinien być jasno oraz wyraźnie określony i zdefiniowany w odniesieniu do osoby oskarżonej.
Powinna być wyraźna granica pomiędzy osobami zasiadającymi w składzie orzekającymi w 1 i 2 instancji w danej sprawie.
Oskarżony powinien być informowany i mieć dostęp do całego postępowania oraz materiału dotyczącego jego sprawy.
Wszelkie zmiany dotyczące postępowania dyscyplinarnego nie mogą działać z mocą wsteczną, chyba że są korzystne dla oskarżonego.
Wskazane wytyczne powinny stanowić trzon zasad, jakimi kierują się sportowe organy dyscyplinarne. Niestety bardzo często zdarza się, że wewnątrzkrajowe i wewnątrzzwiązkowe organy powołane do orzekania w tych sprawach nie stosują się do tych (wydawałoby się oczywistych) postulatów.
Jednymi z przykładów mogą być postępowania anty-dopingowe. Praktyka pokazuje, że w niemalże każdej tego typu sprawie dochodzi do naruszenia wskazanych powyżej pkt. 2 oraz 5. Głównie dzieje się to za sprawą ograniczenia oskarżonemu dostępu do pełnej dokumentacji laboratoriów, które dokonywały analizy jego próbki – uzyskanie pakietu wiąże się z koniecznością uiszczenia bardzo wysokich opłat. W mojej opinii, aby sportowiec mógł w pełni bronić swoich praw powinien taki materiał uzyskać niezwłocznie, na swój wniosek i bez żadnych dodatkowych ograniczeń.
Miejmy nadzieję, że z biegiem czasu te podstawowe kryteria uczciwego i sprawiedliwego postępowania dyscyplinarnego będą stosowane w coraz pełniejszym zakresie. Wydaję się, że orzeczenie w sprawie holenderskiego żeglarza to najwyższy czas dla organów dyscyplinarnych by objąć kurs na zmiany!
13.11.2024
31.10.2024
10.09.2024
29.08.2024
27.08.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.