03.02.2015
W dzisiejszym artykule chciałbym odnieść się do jednego z ostatnich wyroków Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu (CAS - Court of Arbitration for Sport) w sprawie: Dirk de Ridder v International Sailing Federation (ISAF – Międzynarodowa Federacja Żeglarska). Przedmiotem zainteresowania nie będzie jednak stan faktyczny sprawy ani sama treść wydanego orzeczenia.
Elementem, na który warto zwrócić uwagę w analizowanym orzeczeniu jest fragment jego uzasadnienia. Ma on charter generalny i abstrakcyjny, i nie odnosi się tylko do sprawy będącej przedmiotem rozpoznania. Mianowicie CAS przedstawił 6 postulatów będących podstawą wymagań co do uczciwości i sprawiedliwości w postępowaniach dyscyplinarnych w sporcie.
Stanowią one, że:
Powinna być wyznaczona jasna granica pomiędzy rolami śledczego, prokuratora (oskarżyciela) i arbitra.
Należy dokonywać pełnego ujawnienia całego materiału dowodowego będącego w posiadaniu prokuratora (oskarżyciela), który dotyczy zarzutów stawianych stronie.
Cały materiał, w oparciu o który jest wydawany werdykt w sprawie powinien być jasno oraz wyraźnie określony i zdefiniowany w odniesieniu do osoby oskarżonej.
Powinna być wyraźna granica pomiędzy osobami zasiadającymi w składzie orzekającymi w 1 i 2 instancji w danej sprawie.
Oskarżony powinien być informowany i mieć dostęp do całego postępowania oraz materiału dotyczącego jego sprawy.
Wszelkie zmiany dotyczące postępowania dyscyplinarnego nie mogą działać z mocą wsteczną, chyba że są korzystne dla oskarżonego.
Wskazane wytyczne powinny stanowić trzon zasad, jakimi kierują się sportowe organy dyscyplinarne. Niestety bardzo często zdarza się, że wewnątrzkrajowe i wewnątrzzwiązkowe organy powołane do orzekania w tych sprawach nie stosują się do tych (wydawałoby się oczywistych) postulatów.
Jednymi z przykładów mogą być postępowania anty-dopingowe. Praktyka pokazuje, że w niemalże każdej tego typu sprawie dochodzi do naruszenia wskazanych powyżej pkt. 2 oraz 5. Głównie dzieje się to za sprawą ograniczenia oskarżonemu dostępu do pełnej dokumentacji laboratoriów, które dokonywały analizy jego próbki – uzyskanie pakietu wiąże się z koniecznością uiszczenia bardzo wysokich opłat. W mojej opinii, aby sportowiec mógł w pełni bronić swoich praw powinien taki materiał uzyskać niezwłocznie, na swój wniosek i bez żadnych dodatkowych ograniczeń.
Miejmy nadzieję, że z biegiem czasu te podstawowe kryteria uczciwego i sprawiedliwego postępowania dyscyplinarnego będą stosowane w coraz pełniejszym zakresie. Wydaję się, że orzeczenie w sprawie holenderskiego żeglarza to najwyższy czas dla organów dyscyplinarnych by objąć kurs na zmiany!
Piłka nożna
09.05.2025
Piłka nożna
05.05.2025
Piłka nożna
29.04.2025
06.03.2025
26.02.2025
05.02.2025
13.11.2024
31.10.2024
Portal prawosportowe.pl powstał w 2012 roku i od tego czasu dostarcza czytelnikom wiedzę z zakresu szeroko rozumianego prawa sportowego. Odbiorcami naszych treści są sportowcy amatorzy i profesjonalni, trenerzy, sędziowe, menedżerowie, agenci, działacze organizacji sportowych, sponsorzy. Jesteśmy po to, by pomagać i edukować w sporcie.
Portal od samego początku jest wspierany przez Kancelarię Prawa Sportowego i Gospodarczego DAUERMAN
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Ogólnego rozporządzenia Parlamentu i Rady Unii Europejskiej o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:
PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.
ul. Powstańców Śląskich 9
53-332 Wrocław
tel. +48 693 672 258
e-mail: bok@prawosportowe.pl
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w Twojej działalności sportowej, napisz do nas korzystając z poniższego formularza.
Pamiętaj – odległość nie stanowi problemu. Działamy całkowicie on-line.
Przedstaw nam swój problem, a my dokonamy wstępnej bezpłatnej analizy prawnej. Następnie przedstawimy, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić oraz zaproponujemy zasady współpracy. Oczywiście za wszelkie usługi otrzymasz fakturę VAT.
Polityka prywatności PrawoSportowe.pl Sp. z o.o.